Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
SARS-CoV-2'nin kökeni nedir? Bu virüs nereden geldi?
Sars-cov-2 nin kökeni hakkında yapılan güncel makaleleri paylaşır mısınız? İngilizcem olmadığı için kaynak bulmakta zorlanıyorum. Elimde sadece url kısmındaki var.
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Öne Çıkarılan Cevap

SARS-CoV-2 virüsünün tam olarak nereden geldiği bilinmemektedir ve virüsün ana kaynağıyla ilgili birden fazla iddia/hipotez ileri sürülmüştür.[1]

İlk SARS-CoV-2 vakasına Çin'in Vuhan kentinde rastlanmıştır.[2] Salgın başlarında enfekte olan kişilerin büyük çoğunluğu Huanan Deniz Ürünleri Marketi çalışanlarıydı; bu nedenle virüsün bu "ıslak markette", yani egzotik hayvanların kanı ve sıvılarının serbestçe akabildiği markette ilk defa insanlara atladığı düşünülmüştür. Pangolinler gibi bir ara konaktan geçerek de insanlara geçmiş olabileceği ihtimali üzerinde durulmaktadır.

Ayrıca virüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde araştırılan koronavirüslerden birinin kazayla veya kastî olarak insanlar arasına yayıldığı da iddialar arasındadır.[3] Çin'in genel gizliliği/gizemliliği, Batılı ülkelerin belirgin Çin önyargısı ve bilimsel bir kanıt üretilememiş olmasından ötürü bu iddia bir komplo teorisi olarak kategorize edilmektedir ve ispat yükü hâlen bu sıra dışı hipotezi ileri sürenlerin omuzlarındadır (bu iddiayı savunanlar, bilimsel olarak geçerli bir veri ortaya koyabilmiş değildir).[4] Yeni veriler ışığında bu hipotez güç kazanabilir; şu anda bu yönde bir gelişme gözükmemektedir.

Bu Reklamı Kapat

Genel olarak virologlar ve epidemiyologlar arasındaki kanı, daha önceki birçok salgın gibi bu salgının da zoonotik olduğu, yani doğal yollarla, evrimsel süreç sonucunda, hayvanlardan insanlara atladığı yönündedir.[5] Bu geçişin hangi rezervuar veya ara konaktan geldiği, ne tür bir coğrafi patika izlediği henüz net değildir; ancak en olası adaylar arasında yarasalar ve pangolinler bulunmaktadır. Salgın başlangıcında SARS-CoV-2 virüsleri arasında çok dar bir çeşitlilik olmasından ötürü, bu sıçramanın ilk vakaların tespit edildiği Aralık 2019-Ocak 2020 döneminden çok eski olamayacağı, muhtemelen 2019 yılının son aylarında bu sıçramanın yaşandığı düşünülmektedir.[6]

Rhinolophus sinicus
Rhinolophus sinicus

Kaynaklar

 1. K. G. Andersen, et al. (2020). The Proximal Origin Of Sars-Cov-2. Nature Medicine, sf: 450-452. doi: 10.1038/s41591-020-0820-9. | Arşiv Bağlantısı
 2. P. Zhou, et al. (2020). A Pneumonia Outbreak Associated With A New Coronavirus Of Probable Bat Origin. Nature, sf: 270-273. doi: 10.1038/s41586-020-2012-7. | Arşiv Bağlantısı
 3. Z. Tüfekçi. Where Did The Coronavirus Come From? What We Already Know Is Troubling.. (25 June 2021). Alındığı Tarih: 22 July 2021. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 4. A. Kasprak. The ‘Occam's Razor Argument’ Has Not Shifted In Favor Of A Covid Lab Leak. (16 July 2021). Alındığı Tarih: 22 July 2021. Alındığı Yer: Snopes.com | Arşiv Bağlantısı
 5. World Health Organization. (2021). Novel Coronavirus (2019-Ncov): Situation Report, 22. World Health Organization. | Arşiv Bağlantısı
 6. J. Cohen. (2020). Wuhan Seafood Market May Not Be Source Of Novel Virus Spreading Globally. American Association for the Advancement of Science (AAAS). doi: 10.1126/science.abb0611. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır. Ayrıca bu cevap, COVID-19 ve Aşılar soru dizisi içinde yer almaktadır.
2
 • Raporla
Kabul Edilen Cevap
Mehmet Levent Melik
Mehmet Levent Melik Bilimsever

Sayın Orhan Kahraman cevap vermiş, bu vesileyle google'ın böyle bir hizmeti olduğunu ben de öğrendim bunun için kendisine teşekkür ediyorum. Ben de ufak bir katkı olarak ,şöyle bir bilgi ekleyeyim ,Google arama çubuğuna aradığınız herhangi bir konunun, adı yanına, dergipark kelimesini yazarsanız da çok sayıda araştırma veya makaleye ulaşabilirsiniz. Bu anlamda yazının bitiminde hemen çok kolay ulaştığım birkaç tanesinin URL bilgisini sizin için paylaştım.

Esasen ben de sorunuz vesilesiyle " Açık Bilim Açık Erişim " ilkesi hakkındaki görüşümü iletmek isterim. Genç arkadaşlarımız elbetteki geçmiş hakkında bilgi sahibidir. Ancak öyle şeyler vardır ki bizzat tecrübe etmeden duygusal boyutu tam olarak anlaşılamaz. Örneğin ikinci dünya savaşında çarpışmalara katılmış askerlerin veya kıtaları ilk kez keşfeden macera ruhlu avrupalı kaşiflerin yaşadıklarını okuyup detaylı bilgi sahibi olabiliriz , ancak neler hissetiklerini anlamamız o kadar kolay olmayacaktır.

Bu anlamda, öğrenciliği 80 li yıllarda geçen , çalışma yaşamına ise 90 ların başında atılan bendeniz gibi insanlar açısından bazı gelişmelerin kıymetinin, tam olarak ne ifade ettiğini değerlendirmek yada eskilerin tabiriyle nasıl bir nimet olduğunu anlayabilmek gençlere oranla daha kolaydır.

Bu Reklamı Kapat

Ben internetin bulunmadığı ortamı yaşayan ( bilen demiyorum özellikle çünkü herkes bilebilir, yaşamak ise faklı bir deneyimi ifede eder ) X kuşağındanım, muhtemeldir ki bu platformda çok az kişi internetsiz ( internetin kesik olduğu çekmediği değil hiç olmadığı ) ortamı yaşamıştır.

İnternet diye bir şeyin varlığının, ülkemizde de yavaş yavaş hissedilmeye başlandığı, ancak google amcanın henüz dünyaya gelmemiş olduğu 94 -95 yıllarını hatırlıyorum. Bugünün pek çok platformu da yoktu aynı zamanda . Çoğu kimse internetin ne anlama geldiğini de tam olarak anlayamıyordu . Ben ise büyülenmiştim . aynı anda ABD veya avrupanın ve hatta asyanın herhangi bir yerinden insanlarla aynı anda konuşabiliyorduk, John Lenon'ın imagine şarkısında geçtiği gibi sınırların ülkelerin anlamını kaybettiği bir dünya vardı önümüzde . İnternetin , dünyada matbaanın icadının yarattığı etkiyi yaratacağını görebiliyordum .

Şimdi ise " Açık Bilim Açık Erişim " ilkesinin ve bu yöndeki uygulamaların interneti başka bir safhaya taşıyacağını aynı zamanda dünyaya ve bilime tarihi nitelikte etkilerinin olacağını tahmin ediyorum .

Bu Reklamı Kapat

Cevap yazımın başında belirttiğim üzere aşağıda sizin için birkaç tane URL bilgisi paylaştım, eminim ki siz daha fazlasını bulacaksınız , umarım faydası olur.Bilimle fethedilen karanlıkların tamamen aydınlandığı güzel günleri görmek dileğiyle

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1049520

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1197068

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1083128

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/709178

101 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Hayri Cem. Açık Bilim-Açık Erişim. (08 November 2020). Alındığı Tarih: 13 February 2021. Alındığı Yer: T24 | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
 • Raporla
Cevap

Selam,

Google'nin bir hizmeti olan "Google Scholer" üzerinden literatür araştırmalarınızı daha kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsin. Senin için "origin of SARS-CoV-2" konulu makaleleri aşağıda belirttim. İstersen basit ingilizce kelimelerle farklı konularda makale arama çalışması yapabilirsin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bu Reklamı Kapat

İyi günler.

Bknz: https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%2C5&q=origin+of+SARS-CoV-2&btnG=

Kaynaklar

 1. Bağlantı Yanıtın İçerisindedir. (, 2021). Bağlantı Yanıtın İçerisindedir.
0
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et