0

Sars-cov-2 nin kökeni adına yazılmış makaleler nelerdir?

Sars-cov-2 nin kökeni hakkında yapılan güncel makaleleri paylaşır mısınız? İngilizcem olmadığı için kaynak bulmakta zorlanıyorum. Elimde sadece url kısmındaki var.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sayın Orhan Kahraman cevap vermiş, bu vesileyle google'ın böyle bir hizmeti olduğunu ben de öğrendim bunun için kendisine teşekkür ediyorum. Ben de ufak bir katkı olarak ,şöyle bir bilgi ekleyeyim ,Google arama çubuğuna aradığınız herhangi bir konunun, adı yanına, dergipark kelimesini yazarsanız da çok sayıda araştırma veya makaleye ulaşabilirsiniz. Bu anlamda yazının bitiminde hemen çok kolay ulaştığım birkaç tanesinin URL bilgisini sizin için paylaştım.

Esasen ben de sorunuz vesilesiyle " Açık Bilim Açık Erişim " ilkesi hakkındaki görüşümü iletmek isterim. Genç arkadaşlarımız elbetteki geçmiş hakkında bilgi sahibidir. Ancak öyle şeyler vardır ki bizzat tecrübe etmeden duygusal boyutu tam olarak anlaşılamaz. Örneğin ikinci dünya savaşında çarpışmalara katılmış askerlerin veya kıtaları ilk kez keşfeden macera ruhlu avrupalı kaşiflerin yaşadıklarını okuyup detaylı bilgi sahibi olabiliriz , ancak neler hissetiklerini anlamamız o kadar kolay olmayacaktır.

Bu anlamda, öğrenciliği 80 li yıllarda geçen , çalışma yaşamına ise 90 ların başında atılan bendeniz gibi insanlar açısından bazı gelişmelerin kıymetinin, tam olarak ne ifade ettiğini değerlendirmek yada eskilerin tabiriyle nasıl bir nimet olduğunu anlayabilmek gençlere oranla daha kolaydır.

Ben internetin bulunmadığı ortamı yaşayan ( bilen demiyorum özellikle çünkü herkes bilebilir, yaşamak ise faklı bir deneyimi ifede eder ) X kuşağındanım, muhtemeldir ki bu platformda çok az kişi internetsiz ( internetin kesik olduğu çekmediği değil hiç olmadığı ) ortamı yaşamıştır.

İnternet diye bir şeyin varlığının, ülkemizde de yavaş yavaş hissedilmeye başlandığı, ancak google amcanın henüz dünyaya gelmemiş olduğu 94 -95 yıllarını hatırlıyorum. Bugünün pek çok platformu da yoktu aynı zamanda . Çoğu kimse internetin ne anlama geldiğini de tam olarak anlayamıyordu . Ben ise büyülenmiştim . aynı anda ABD veya avrupanın ve hatta asyanın herhangi bir yerinden insanlarla aynı anda konuşabiliyorduk, John Lenon'ın imagine şarkısında geçtiği gibi sınırların ülkelerin anlamını kaybettiği bir dünya vardı önümüzde . İnternetin , dünyada matbaanın icadının yarattığı etkiyi yaratacağını görebiliyordum .

Şimdi ise " Açık Bilim Açık Erişim " ilkesinin ve bu yöndeki uygulamaların interneti başka bir safhaya taşıyacağını aynı zamanda dünyaya ve bilime tarihi nitelikte etkilerinin olacağını tahmin ediyorum .

Cevap yazımın başında belirttiğim üzere aşağıda sizin için birkaç tane URL bilgisi paylaştım, eminim ki siz daha fazlasını bulacaksınız , umarım faydası olur.Bilimle fethedilen karanlıkların tamamen aydınlandığı güzel günleri görmek dileğiyle

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1049520

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1197068

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1083128

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/709178

Kabul Edilen Cevap
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Hayri Cem. Açık Bilim-Açık Erişim. (08 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 13 Şubat 2021. Alındığı Yer: T24 | Arşiv Bağlantısı

Selam,

Google'nin bir hizmeti olan "Google Scholer" üzerinden literatür araştırmalarınızı daha kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsin. Senin için "origin of SARS-CoV-2" konulu makaleleri aşağıda belirttim. İstersen basit ingilizce kelimelerle farklı konularda makale arama çalışması yapabilirsin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi günler.

Bknz: https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%2C5&q=origin+of+SARS-CoV-2&btnG=

0
Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Bağlantı Yanıtın İçerisindedir. (, 2021). Bağlantı Yanıtın İçerisindedir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku