Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Şampuan ve sabun arasında isim ve kullanım şekli dışında ne tür farklılıklar vardır?

Elbette sabun ve şampuan etken maddeleri bakımından farklıdır. Kullanım alanları da günlük yaşamda yerlerini almıştır. Peki sabun ile şampuanı birbirinden ayıran farklılık nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sabun ve şampuanın temel işlevi ve etkin bileşeni ortaktır , her ikisi de bir yüzeyin üzerindeki kutuplu bağ yapısındaki bileşikleri suyun çözebileceği hale getirmeyi hedefler.

Ama , şampuan kullanım alanından ötürü etkin bileşiğinin yanında bazı şeyler içerir. Örneğin sabunun saçlarda kullanımı sonucu oluşacak (sudaki iyonlarla sabunun etkileşmesi sonucu) "sabun kireci" , saçların dokusuna zarar verebilir. Ayrıca şampuan , temizlemenin yanı sıra kepeklenmeyi önlemek için de kimi bileşikler içermelidir. Bunun yanında şampuanın akıcı olması için pH değerinin ayarlanması , bakım maddelerinin eklenmesi ve renklendirici/koruyucu gibi katkıları içermesi de ilave basamaklar arasındadır.

Yani , aynı etken bileşiğe sahip olsalar da temel olarak sabunu şampuandan ayıran çizgi , sabunun saçlarda yaratacağı olumsuz etkilerin giderilmesi için ilaveler yapılmasından ibarettir.

SLS gibi bir yüzey aktif madde (şampuan ve sabunun temel görevini işleyecek etken madde) haricinde şampuanın içeriği şu şekilde diyebiliriz:

Saç bakımı bileşenleri : Saçın kırık/hasarlı uçlarını düzeltmek amacıyla protein içeriği eklenir , kuru ve saçların dokusunu geri kazandırabilmek amacıyla "dimetikon" gibi polimer silikon bileşikleri kullanılabilir. (dimetikon yerine doğal yağlar da kullanıldığı olur.)

Köpürtme Yardımcıları : Amaç saç derisinin ve saçların tüm yüzeyine karışımı yaymak için köpüğü güçlendirmek , ilave olarak da ticari başarıdır. (kokditanolamid)

Kıvam Artırıcılar ve Koyulaştırıcılar : Viskozite için tuz (tipik sodyum klorür) ve polisorbatlar (şampuan formülündeki yağların karışıma karışmasını sağlar) kullanılır , ayrıca renkli köpük görüntüsü için glikol kullanılabilir.

146 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarının hatalarından ders alın; çünkü hepsini kendiniz yapacak kadar uzun yaşayamazsınız.”
Martin Vanbee