Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Renklerler aslında ışık olmadan bir hiçmi?

Bizim bildiğimiz renkler ve renk tonları gerçekten varmı yoksa bu renk dediğimiz kavram ışığın oluşturduğu bir ilizyonmu? Örneğin muzları sarı görürüz salatalığı yeşil aslında ikiside aynı renktemi veya renkleri varmı biraz garip oldu ama anlamışsınızdır umarım:)

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Sadece renkler değil, bütün görme ve görülme olgusu ışık olmadan bir hiç. Renkler de doğal olarak ışık olmadan bir hiç oluyor, evet. Salatalık ve muz ışık olmadan aynı renkte olacaktır çünkü ışığın yokluğunda hiçbir renk varlığını sürdüremez.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Renk dediğimiz olgu, ışığın illüzyonu bile sayılmaz.

Güneşten gelen ışık dalga boyunun 10 milyarda 1 ini algılayabiliyoruz.... Bizim ışığın görebildiğimiz dalga boyunun cisimden geri yansımasının bizdeki yorumuna renk diyoruz. Kaldı ki o renk bile tamamen beynin manipüle ettiği bir cıktı. Duygusal, evrimsel, bilinçaltı gibi bir sürü nedenle duyulardan gelen veriler işlenir, 6 kat artmış haliyle duyu merkezlerine gönderilir. Koku dışında.

Biliyoruz ki sayısız görüntü ve renk illüzyonu ile, görme işlevinin ne kadar yoğun bir manipulasyon olduğunu anladık.

Hatta görüntünün kenara yakın kısımlarını aslında renksiz görmemiz gerekirken renkli algılarız. Görüntünün ortasında siyah bir boşluk kör nokta olması gerekirken, yapılan kopyala yapıştır nedeniyle görmeyiz. Hatta görüntüde damar izlerinin bile olması gerekirken, aynı yöntemle görmeyiz.

Işık ve renk de bu beynin veriyi bir sürü degsikene göre yeniden sekillendirmesinin ürünü olarak görülebilir.

Işığın atmosfere girdiğinde uğradığı kırılma etkisi ni, yansıdığı yüzeyin özelliğine göre kırılma açısını vs vs katarsak kaybolabiliriz.

Sanki aldatıcı bir işlem gibi görünse de, beyin rengin ve ışığın doğruluğunu değil, yaşamda kalmayı merkeze koyar ve ona göre çalışır.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder