Puan Ver
4
Puan Ver

Radyoaktif maddeler neden ışıma yapar?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Çekirdeğin bir arada dengeli bir duruş göstermesi, çekirdekteki protonlar arasında güçlü çekirdek kuvvetinden dolayı bir çekme kuvveti ve elektrostatik etkileşimden dolayı da bir itme kuvveti olmasıdır. Eğer bir atom çekirdeğindeki protonlar arasındaki itme kuvveti çekme kuvvetine karşı baskın özellik gösterirse bu durum çekirdeğin dağılmaya, parçalanmaya meyilli bir hal içinde olduğunu gösterir. Çekirdek bu durumunu uzun süre koruyamaz ve ışıma yaparak yapısını değiştirme (bozunma) eğilimi gösterir. Kararlı çekirdeklerde nötron sayısının proton sayısına oranının 1' e yakın olduğu görülür.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. internet sitesi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer keman, müzik enstrümanlarının en kusursuzu ise; Antik Yunan, insan düşüncesinin kemanıdır.”
Helen Keller
Geri Bildirim Gönder