Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

"Evrim hayvanlarda var insanda yok." diyen birini nasıl çürütürüz?

Evrim hayvanlarda var insanda yok, insan diğer canlılardan farklı kılan iradesidir ve insan üstündür diyen bir şeriatçı, yaratılışçıya örenkli ve onun anlayacağı dilde nasıl evrimin hayvanlarda olduğu gibi (memeli bir hayvan olan) insanda da olduğunu açıklarız ?
395 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
esat kudret
esat kudret
101K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Çürütmek kolay, anlatmak daha "güzel"!

Evrimin kelime kökeni her ne kadar Fransızca evolution "gelişim” kelimesi olsa da, dilimiz açısından “evirme” (değişim, dönüşüm) en az onun kadar güzel oturuyor, hatta bana göre daha kapsayıcı.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim ne bir şeyin müsebbibi (nedeni) ne de sonucudur. Kesintisiz işleyen bir sürecin adıdır. Sürekli değişen ve dönüşen doğaya uyum sürecinin adıdır.

Haliyle doğada var olan hiçbir şey (canlı- cansız) bundan azade (bağımsız) değildir. Ancak cansız varlıklar için daha çok kimyasal ve fiziksel değişim ve dönüşümden bahsedilir iken canlılar için tercih edilen kavram biyolojik olarak "Evrim”’dir.

Tüm Reklamları Kapat

İnsan doğanın dışında ve ondan bağımsız bir varlık değildir. Doğanın bir parçası ve her şeyi ile ona tabidir. Bu nedenle evrime, yani değişen ve dönüşen doğaya bağlı olarak değişip dönüşmek zorundadır ki bu güne gelebilsin. Bugüne gelişinin tek sebebi bu sürece uyumudur, adı evrimdir ve sürmektedir.

Ortalama 80 yıllık bir ömür ile biz insanların bunu doğrudan gözlemlemiyor olması olmadığı için değil ömrümüzün doğanın ve dünyamızın ömrü karşısında "komik" bir zaman dilimine tekabül edişidir. Bütün bir var oluş serüvenimiz mezurenin (terzi ölçü aracı) son santimetresinin son çentiğinden bile daha az bir süreye tekabül eder.

" Çürütme" ve "çürüme" kavramları her ne kadar bilimsel literatürün kavramları olsa da neticede hem sosyolojik hem de psikolojik bir varlık oluşumuz nedeni ile bu kavramlar yerine anlamak ve anlatmak kavramlarının tercih edilmesi daha kolay yol almamızı sağlar diye düşünüyorum. (Zorunlu da değil)

Soruya dönersek:

İnsan Memeli Bir "Hayvandır” . Evrim süreci insanları kapsamaz diyen, sırf baştaki tanım üzerinden " Zaten kendi kendini çürüttüğü için” ayrıca çürütmeye gerek yok. Sadece bir soru yeterli: Biyolojiye güveniyor mu?

Cevap evet olursa, biyolojik sınıflandırmada insan zaten bir memeli hayvan olduğu için tartışma biter. Biyolojiye güveni yok ise, ya da hayvanlar söz konusu olduğunda evet fakat iş insana gelince hayır diyorsa, zaten tartışmanın bir anlamı yok. Çünkü mesele artık bilimin ve biyolojinin konusu olmaktan çıkar.

Yine de tartışmanın gerekliliğine kanat getirilirse, felsefe ile başlamak, oradan yola çıkarak bilimin ne olup ne olmadığı, neye yanıt verip neye yanıt veremeyeceği ve özellikle inanmak ile bilmek arasındaki farkı anlatmak lazım.

Bilim; kanıt ister, laf olsun diye tartışmaz, haddini bilir, yanlışlanmaktan hicap duymaz, doğrulanmaktan şımarmaz. Kibri, bencilliği, sabırsızlığı ve küstahlığı yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Kafaya takmaz, kıskanmaz, kin tutmaz ve fakat "sever ve aşık olur." "Kesin", "tamam" demeyen her şeyi ve her şeye, herkesi ve herkese. Çünkü onlara varlığını borçlu olduğunu bilir.

İşte bu bilim, eğer kanıtları ile ve defalarca bir şeyi gözümüze ( yanılma ihtimalini hiç göz ardı etmeden) sokuyor ve ısrarla bir şeyi söylüyor ise; aksini iddia edenden de en az bu kadarını isteme hakkı yok mu? En azından karşıdakinden bu kadarını isteyelim…

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ser812 Ada
Yok/Yok

Kendini kopyalayan ve bunu yaparken ufak da olsa hatalar yapan tüm mekanizmalar evrimleşir. Bunun nedeni, yapılan hata eğer onun kendini daha fazla kopyalamasını sağlıyorsa ona benzeyen mekanizmaların sayısının nüfusun kalanına oranla artmasıdır. İnsan da kendini üreme yoluyla kopyalayan ve bunu yaparken çocuğun anneye de babaya da belli bir oranda benzemesi ama ikisinden birinin kopyası olmaması dolayısıyla anlayabileceğimiz üzere hatalar yapan bir mekanizmadır. Bu insan dışındaki hayvanlarda da böyledir. Dolayısıya insanlar da evrilir.[2]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

  1. Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Kuramı Ve Mekanizmaları.
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
LU CA
LU CA
10K UP
Konuyla derinden ilgili

Önemli bir soru.. Ancak bu soruya verilebilecek tek gerçekçi olduğuna inandığım cevap, bazı yalın gerçekler yüzünden pek de hoş sayılmaz.

İnsanın, işine gelmediği doğa yasalarına tâbi olmadığını zannetmesinin, bütün materyali evreninin dokusuna ait olduğu için evrenin dokusunun yönünün dışında başka bir yönde hareket edemeyeceği gerçeğini hasır altı etmesinin çok derin ve görece uzun zaman ölçeklerine yayılmış, kısa zaman ölçeklerinde değiştirilmesi çok zor olan sebepleri var. Bunu günlük sohbetlerde konuşarak değiştirmeye çalışmak, içten ve başka yollarla tedavi edilmesi gereken bir deri hastalığını, deride çıkan yaralara ilaç sürerek iyileştirmeye çalışmaya benzer. Ancak yine de bu, konunun bir yüzü olduğu için şunlar söylenebilir:

Tüm Reklamları Kapat

Bir kere soruda bahsi geçen şeriat gibi sert bir akımın savunucuları için yapılacak pek bir şey yok. Yobazlığın bu seviyelere çıktığı olguların pençesine düşenler evrim yasasının, bırakalım insanı, diğer canlılar için geçerli olduğunu bile kabul etmezler. Buradan "Şeriata inanan bir insanın aklını çelmek imkansızdır" sonucuna katî olarak varılamayacak da olsa, ne yazık ki neredeyse imkansızdır. Olsun durmak yok, yola devam..

Bunun dışında, yaratılışçılık akımının daha ılımlı yerlerinde dolaşan, okumuş etmiş akıllı ve zeki insanların temel doğa yasalarını benimseyememelerinin sebebinin akıl ve zeka ile doğrudan bağlantılı olmayabileceğini gösteren bir çok örnekle karşılaştım. Şeriatçılar bir yana dursun, evrimin bir inanç meselesi olmadığını kabul edemeyen, dünyanın düz olduğuna inanan, genetik biliminin yalan olduğunu savunan, uzaylıların içimizde dolaştığını zanneden, insana saçını başını yoldurtan görece akıllı, eğitimli ve zeki insanların sayısı şaşılacak derecede fazla. İşte burada devreye giren diğer faktörler işi çok can sıkıcı hale getiriyor; yani çevresel faktörler. Yetiştiğin aile, arkadaş çevresi, o arkadaşların yetiştiği aile, sadece bu ülkede değil dünyadaki eğitim seviyesi, çağlar boyu süren din-bilim çatışmasının sebep olduğu bozuk ortak bilinç vs. vs. vs.. Yani üzerilerinde bir etkimizin olmadığı ve insanı geri döndürülmesi çok zor hallere sokan faktörler. Tam da burada, lafı benim kadar uzatmadan, konuyu çok daha yalın bir dille anlatabilen Max Planck'in söylediklerini hatırlamakta fayda var: "Yeni bir bilimsel gerçek, karşıtlarını ikna edip onların ışığı görmesini sağlamakla bir zafer kazanamaz. Daha ziyade, bu karşıtlar nihayetinde ölürler ve yeni nesiller, gerçeklere alışık olarak büyür." Bilimsel gerçeklerin bilim insanları tarafından tartışmasız bir şekilde ortaya koyulmasının bile karşıtlar üzerinde bir etkisi olamıyorken, bizlerin anlatmaya çalışmasının acaba ne kadar faydası olacaktır? O zaman hiç mi konuşmayalım, hiç mi bir şey söylemeyelim? Tabii ki ve elbette ki HAYIR. Yılmadan, usanmadan, sıkılmadan, sonuna kadar anlatmak için çabalamak gerekir; çünkü belki de bir kişinin bile aklını çelmenin, tahmin edilenden daha büyük bir etki yaratma ihtimali vardır. Ancak ne yazık ki bunu yapabilmenin belirgin bir yolu yok. Evrim Yasası ve Evrim Teorisi konusunda hem bilgi olarak, hem de konuyu yalın ve etkili bir dille anlatabilerek, anlamaya görece daha meyilli insanları, kabul etmeseler de içten içe fikirlerini çürüttüğümü göz ardı edemeyecekleri bir noktaya getirme konusunda hatırı sayılır bir seviyeye gelmiş olmama rağmen, karşı tarafın aklını çelebilme oranında, konuya çok daha az hakim olduğum zamanlara nazaran ne yazık ki pek bir fark yok. Olsun durmak yok, yola devam..

Tüm Reklamları Kapat

Ama eğer ufacık bir fark yaratılabilecekse bile, bunu buradan yazılan cevaplardan edinilen bilgilerle yapmak biraz zor. Kişi ancak kendisi gerçek bir araştırma yapıp, konuyu gerçek manasıyla kavrayabildiği zaman karşı taraf üzerinde bir etki yaratabilir. Konunun her yönüne hakim olmadan o ufak farkı yaratabilecek kadar etkili olmak, tutunduğu yeri bırakmamak için kırk takla atan bu tarz zihniyetlerin karşısında oldukça zor.

(Eğer karşı taraf evrim yasasının gerçek olduğu ama insanlar için geçerli olmadığı gibi absürt bir yanılgı içerisinde ama yine de fikrini değiştirmeye meyilli birisi ise, körelmiş organların morfolojik, histolojik ve sitolojik analizleri ile ilgili bilgiler, konuyu kökünden çürütmek için yeterli olacaktır.)

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.