Sorulara Dön
2
Yazılarımıza Yönelik Sorular

"amerikan hintlisi" tanımlaması doğru bir tanımlama mı, yoksa "kıızılderili" terimi daha mı doğru olur?

3
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

ABD'de gözlemlediğim kadarıyla bu kişiler kendilerine ne dendiğini çok fazla umursamıyorlar, çünkü fark ettiğim kadarıyla onlar için daha temel ve daha büyük problemler var (geçmişlerinin tanınması, inançlarının korunması, kendilerine ayrılan topraklarda bulunan sağlık sorunları vb. gibi). Bu gibi konularda ben şahsen azınlığın taleplerine kulak vermekten yanayım (kadınların birçoğunun kendilerine "kadın" denmesini seçmesi gibi). Ama onlar çok fazla umursamadıkları için, Amerikan Yerlisi en doğru tanım gibime geliyor; çünkü olan o. "Indian" tabiri, Kolomb'un hatasından kaynaklanıyor, geçerli bir anlamı yok. Kızılderili ("Redskin") ise pejoratif bir anlam sahip, o nedenle artık terk ediliyor. İnsanları deri rengine göre tanımlamak çok anlamsız bir olay, hiçbir anlama gelmiyor çünkü. Onun yerine doğdukları yerden bahsetmek bir nebze olsun daha mantıklı gibi (ona da çok fazla anlam yüklememek kaydıyla).

117 görüntülenme
6
Teşekkür (5)
Paylaş
6

Öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkürler.

Yazı orijinal sitesinde depresyonun beyin üzerindeki hacmini dahil bilgi içeren bir durumdaydı. Ben de depresyonun halk arasındaki sıklığına dahil istatistikler ve konu ile alakalı özet bilgiler ekleyerek geliştirdim. Tablo çevirisini ise ''ABD Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'' resmi web sitesinden orijinal haline oldukça sadık kalacak şekilde yapmaya çalıştım. Bazı kaynaklarda ve sözcüklerde ''indian'' çevirisinde dahi kızılderili karşılığı verilmektedir lakin bu büyük bir yanlış anlaşılmaya yol açabileceğini düşündüğümden konu geneline bakarak; ''Injun'' olarak geçen yerlere kızılderili demeyi daha doğru bulmaktayım. Ayrıca eskimo-inuit halkları harici amerikan yerlilerini sınıflandırmak için kullanılan kızılderilili tabiri yerine hem eskimo hem de kızılderiler için kullanılan ''american indian'' tabirini ve çalışmadaki prevelans hızı konusunda detaya ulaşamadığımdan (kast edilenin hangi grup olduğuna tam vakıf olamadığımdan) Amerikan hintlisi diyerek her iki grubu (kızılderiler ve inuit, yupik halkları) da kapsam dahiline almayı daha doğru buldum. Yanına Alaska Yerlileri ekleyerek de bunu pekiştirdim.

Saygılar, bilimle kalın.

132 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

''Amerikan Hintlisi, Hintli'' gibi tanımlamalar pek doğru değil çünkü bu insanlar Hindistan değil Sibirya kökenlidir. Kızılderili kelimesinin kökeni ise ''red skin(piel roja)'' adlandırmasıdır ve bizzat Kolomb tarafından ortaya atılmıştır. İngilizce'de N-word gibi bir argo sayılsa da Türkçe'de herhangi bir olumsuz ırkçı anlamla bağdaşmamıştır ve rahatlıkla kullanılabilir. Fakat bu konularda yüksek hassasiyeti olan insanla ''Yerli Amerikalı'' tabirini kullanabililer.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın