Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0

psikoloji biliminin gelişmesine, saat ve otomatların nasıl bir katkısı olmuştur?

Mekanik ruh kavramı , saat ve otomatların psikolojiyle ilişkisi
669 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya Araştırmacı

Mekanik ruh nedir? Psikolojiyi nasıl etkilemiştir?

16.yüzyılda evrenin organik olduğuna inanılıyordu. Bu görüş 17. Yüzyılda makinelerin hayatımıza girişi ile değişti.17. yüzyılda mekanik hayatın birçok yanında yer almaktaydı ve günlük hayatta yansımalarını görmek mümkündü. Avrupa’daki krallardan aristokrasideki eğlencelere kadar görülmekteydi. Yerde uzanan borular hem müzik yapılmasında hem de bu borulardan akan su ile heykeli hareket ettiren bir mekanizma haline geliyordu.

Bu Reklamı Kapat

17. Zamanın ruhunda bulunan Zeitgeist bu dönemin bilim felsefe ve metafiziğini ayırılamadığı bir dönemdi. Bilim ve felsefe iç içe olduğu bu dönemde, evren büyük bir makine olarak görülmekteydi. Buna ‘mekanik ruh’ adı verilmekteydi. Bu düşünce Galileo Newton’un çalışmaları sonucunda fizik bilimin oluşturulmuştu. Doğada hareket eden, boşlukta duran zerreciklerin çarpışmasıyla meydana gelen atomlardan oluşurdu. Her atomun hareketi diğerine çarpmasında dolayı onun sebebiydi. Buna örnek olarak bilardo toplarının birbirine çarpması sonucunda birbirini etkilemesini örneği verilebilmektedir

Bu yüzden sistem doğa yasalarına uygun önceden tahmin edilebilir nitelikte olduğu düşülmekteydi. Ayrıca dinsel anlayışla beraber bu görüş kendini desteleyen bir hal alıyordu. Fiziksel evrenin mükemmellik ile Tanrı tarafından yapılmış bir makinedir düşüncesi hâkimdi. Bilim geliştikçe teknoloji gelişmeye başlamıştı.

Bu Reklamı Kapat

Ve bu dönemin iki önemli metodu öne çıkmaya başladı. Bu öne çıkan metotlar, deney ve gözlemdi. Sonrasında ölçme metodu de öne çıkmaya başladı. Teknoloji ilerledikçe gelişen deney gözlem ve ölçme değerlendirme, evrenin tüm yönlerinin ölçülebilir olabileceği fikrine sebep olmuştur. Termometre, pusula gibi aletler de bu dönemde kullanılmıştır.

Tarihte nadiren olan bulunduğu çağın zihinsel özelliklerini anlatan mekanik ruh için mükemmel benzetme saat olmuştu. Artık dönemin harmonisi, bu şekilde açıklanıyordu. Dönemin felsefecisi Wolff ‘Evren bir saatin tıkır tıkır çalışmasından daha farklı davranmaz’ saat ve evren ilişkisini açıklamıştı. Bu görüş insanın acaba makineler gibi anlaşılabilir midir sorusuna neden oldu.

Evrenin saate benzer bir makine olduğu görüşü; Determinizm ve İndirgemecilik kavramlarının oluşumuna neden oldu.Determinizm: Her hareket geçmiş olaylar tarafından belirlenmektedir inancı gerekircilikti. (determinizm) Saat parçalarına ayrılabilir ve o şekilde incelenebilirdi bu ise indirgemeci bir yaklaşım sergiliyordu. Bu durum birçok yeni gelişen analiz metoduna aktarılmaya çalışılmıştır. Buna örnek olarak Psikoloji verilebilir.

Mekanik bir dönemde canlılar da mekanik olarak tanımlanmaya başlandı. Bu tanımlardan biri olan otomanlar; olağanüstü hareketleri büyük bir ustalık düzen ve açıklık içinde yapan mekanik insan ve hayvanlara verilen isimdi. Otomatalar; Şehrin meydanında düzen içinde yürüyen ve neşeyle oynayan koşan devasa çanlara vuran mekanik figürler olarak örneklendirilebilmektedir. Bu yeni tanımlamalar sayesinde bilim adamları ve filozoflar yapay varlıkları anlamaya yardımcı olabileceği düşünülmüştür. İnsan otomataları evrenden farklı değildi. Küçük dişliler ve çarklardan oluşan belki de Tanrının yaptığı en iyi saatti. Mekanik olan insan görüşü birçok bilim dalını etkiledi. Bununla birlikte edebiyata da yansıdı. Edebiyat’a örnek olarak; Frank Baum’un Oz büyücüsü kitabı robot adamlarla doludur.

Charles Babbage saat ve otomatlara ilgi duyuyordu. Hesap makinesini icat etmede bundan etkilenmiştir. Babbage’in bu eseri dönemin ruhunu yansıtır bir icat olmuştu. Babbage’in hesap makinesi insanın zihinsel faaliyetlerini taklit etmek için geliştirilmişti. Bu sayede tarihte insanın yapabildiği bir aktivite bir makine halini almıştır. Hesap makinesine girilen bir bilgi önceden verilen bilginin sonucu da tahmin edilebilir düşüncesini desteklemiştir. Bu desteklenme ve insan mekanikleştirilmesi sayesinde merak noktası haline gelmiştir. Bu da Psikoloji biliminin temellerinin atılmasına yol açmıştır.

tavsiye ederim:

http://acikerisimarsiv.selcuk.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/10009/218668.pdf?sequence=1&isAllowed=y

556 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Adım Adım Psikoloji Bilimi. (11 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 11 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et