Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Psikoloji biliminin gelişmesine, saat ve otomatların nasıl bir katkısı olmuştur?

Mekanik ruh kavramı, saat ve otomatların psikolojiyle ilişkisi
2,059 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
94K UP
Araştırmacı

Mekanik ruh nedir? Psikolojiyi nasıl etkilemiştir?

16.yüzyılda evrenin organik olduğuna inanılıyordu. Bu görüş 17. Yüzyılda makinelerin hayatımıza girişi ile değişti.17. yüzyılda mekanik hayatın birçok yanında yer almaktaydı ve günlük hayatta yansımalarını görmek mümkündü. Avrupa’daki krallardan aristokrasideki eğlencelere kadar görülmekteydi. Yerde uzanan borular hem müzik yapılmasında hem de bu borulardan akan su ile heykeli hareket ettiren bir mekanizma haline geliyordu.

Tüm Reklamları Kapat

17. Zamanın ruhunda bulunan Zeitgeist bu dönemin bilim felsefe ve metafiziğini ayırılamadığı bir dönemdi. Bilim ve felsefe iç içe olduğu bu dönemde, evren büyük bir makine olarak görülmekteydi. Buna ‘mekanik ruh’ adı verilmekteydi. Bu düşünce Galileo Newton’un çalışmaları sonucunda fizik bilimin oluşturulmuştu. Doğada hareket eden, boşlukta duran zerreciklerin çarpışmasıyla meydana gelen atomlardan oluşurdu. Her atomun hareketi diğerine çarpmasında dolayı onun sebebiydi. Buna örnek olarak bilardo toplarının birbirine çarpması sonucunda birbirini etkilemesini örneği verilebilmektedir

Bu yüzden sistem doğa yasalarına uygun önceden tahmin edilebilir nitelikte olduğu düşülmekteydi. Ayrıca dinsel anlayışla beraber bu görüş kendini desteleyen bir hal alıyordu. Fiziksel evrenin mükemmellik ile Tanrı tarafından yapılmış bir makinedir düşüncesi hâkimdi. Bilim geliştikçe teknoloji gelişmeye başlamıştı.

Tüm Reklamları Kapat

Ve bu dönemin iki önemli metodu öne çıkmaya başladı. Bu öne çıkan metotlar, deney ve gözlemdi. Sonrasında ölçme metodu de öne çıkmaya başladı. Teknoloji ilerledikçe gelişen deney gözlem ve ölçme değerlendirme, evrenin tüm yönlerinin ölçülebilir olabileceği fikrine sebep olmuştur. Termometre, pusula gibi aletler de bu dönemde kullanılmıştır.

Tarihte nadiren olan bulunduğu çağın zihinsel özelliklerini anlatan mekanik ruh için mükemmel benzetme saat olmuştu. Artık dönemin harmonisi, bu şekilde açıklanıyordu. Dönemin felsefecisi Wolff ‘Evren bir saatin tıkır tıkır çalışmasından daha farklı davranmaz’ saat ve evren ilişkisini açıklamıştı. Bu görüş insanın acaba makineler gibi anlaşılabilir midir sorusuna neden oldu.

Evrenin saate benzer bir makine olduğu görüşü; Determinizm ve İndirgemecilik kavramlarının oluşumuna neden oldu.Determinizm: Her hareket geçmiş olaylar tarafından belirlenmektedir inancı gerekircilikti. (determinizm) Saat parçalarına ayrılabilir ve o şekilde incelenebilirdi bu ise indirgemeci bir yaklaşım sergiliyordu. Bu durum birçok yeni gelişen analiz metoduna aktarılmaya çalışılmıştır. Buna örnek olarak Psikoloji verilebilir.

Mekanik bir dönemde canlılar da mekanik olarak tanımlanmaya başlandı. Bu tanımlardan biri olan otomanlar; olağanüstü hareketleri büyük bir ustalık düzen ve açıklık içinde yapan mekanik insan ve hayvanlara verilen isimdi. Otomatalar; Şehrin meydanında düzen içinde yürüyen ve neşeyle oynayan koşan devasa çanlara vuran mekanik figürler olarak örneklendirilebilmektedir. Bu yeni tanımlamalar sayesinde bilim adamları ve filozoflar yapay varlıkları anlamaya yardımcı olabileceği düşünülmüştür. İnsan otomataları evrenden farklı değildi. Küçük dişliler ve çarklardan oluşan belki de Tanrının yaptığı en iyi saatti. Mekanik olan insan görüşü birçok bilim dalını etkiledi. Bununla birlikte edebiyata da yansıdı. Edebiyat’a örnek olarak; Frank Baum’un Oz büyücüsü kitabı robot adamlarla doludur.

Charles Babbage saat ve otomatlara ilgi duyuyordu. Hesap makinesini icat etmede bundan etkilenmiştir. Babbage’in bu eseri dönemin ruhunu yansıtır bir icat olmuştu. Babbage’in hesap makinesi insanın zihinsel faaliyetlerini taklit etmek için geliştirilmişti. Bu sayede tarihte insanın yapabildiği bir aktivite bir makine halini almıştır. Hesap makinesine girilen bir bilgi önceden verilen bilginin sonucu da tahmin edilebilir düşüncesini desteklemiştir. Bu desteklenme ve insan mekanikleştirilmesi sayesinde merak noktası haline gelmiştir. Bu da Psikoloji biliminin temellerinin atılmasına yol açmıştır.

tavsiye ederim:

http://acikerisimarsiv.selcuk.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/10009/218668.pdf?sequence=1&isAllowed=y

724 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Adım Adım Psikoloji Bilimi. (11 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 11 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close