Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
12

Prize takılı fişler enerji tüketiyor mu?

33,982 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tugberk Kaynak
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Merhabalar

Bu soruyu sorduğunuz için teşekkürler çünkü genelde ben de dahil çok dikkat etmediğimiz, gözden kaçırdığımız bir olay.

Sorunuzun cevabı evet elektrik harcamaya devam eder. İçinde transformatör olan her cihaz ister kullanılsın ister kullanılmasın prizde kaldığı müddetçe elektrik tüketmeye devam eder. İşin gerçeği şu ki 21. yy da kullandığımız her cihazın içinde iri ya da ufak bir transformatör (veya varsa aynı görevi gören bir ekipman) bulunur. Çünkü prizden gelen elektrik akımı süreklidir ve siz şartelleri indirmediğiniz sürece kesilmez. Bu gelen akımı ve dolayısıyla cihaza gereken gücün bir noktada azalması gerekir. Bunu azaltabilmek için transformatör sürekli olarak çalışma halindedir ve o da elektrik harcayacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Tabi, bu kullanım miktarı faturalarımızın geneline kıyasla çok ciddi yansımaz. Ancak hane sayısını arttırdığınızda her sene boşa giden elektrik kullanım ücretinin milyonlara vurduğunu görürsünüz. Örneğin evinizde 4 kişi yaşıyor ve bu 4 kişiden üçünün her akşam telefonları sabaha şarj olmuş olmak için geceleri şarj aletiyle prizde bekliyor. Kullandığınız akıllı telefonlar bataryaları tam dolduğunda gelen elektrik akımını keserler bunu yapabilmek için o enerjiyi kesici ekipmanlar çalışmaya devam eder. Diyelim ki bu sürede cihaz tarafından (cihazınız şarj aletleriniz olsun) saat başına 9 W luk güç tüketilmiş olsun. Üç kişi için bu saat başına 27 W ' tur. Mesela sabah telefonunuzu çıkardınız ancak cihazınız hala prizde diyelim. 18 saat prizde kalan cihazlar 27 x 18 = 486 Wh ' lik enerji tüketir. Günlük 486 Wh’lik enerji aylık; 30×486= 14.5 kWh, yıllık ; 14.5×12=174 kWh’lik enerji tüketimi demektir. Bu tüketim bedelini faturalara vurup, sadece 100.000 hane için hesapladığınızda bile ulaşacağınız sonuç on milyonları (Çok kabaca bir hesapla tamamen uyduruyorum ama kWh başına %45 lik bedel için 78.300.000 TL olarak hesapladım) geçecektir.

Sonuç olarak, her cihaz günümüz ekipmanları ve tasarımı gereği elektrik tüketimi gerçekleştirir. Benim de diğer birçok insan gibi tavsiyem gerekli olmadığı müddetçe prizlerde takılı cihaz bırakmamaya dikkat edin.

4,322 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Tayfun Yağız Semiz. Transformatör. (21 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 21 Haziran 2021. Alındığı Yer: Robotistan | Arşiv Bağlantısı
 2. Elektrikçi. Elektrik Harcama Ve Fatura. (21 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 21 Haziran 2021. Alındığı Yer: Elektrikce | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
25
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close