Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

P ise q önermesinde p yanlış olduğunda p ise q nasıl doğru oluyor?

16,849 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

“İse” bağlacının doğruluk değerlerini kavramakta birçok öğrenci zorluk çekebiliyor, çünkü “ise” bağlacı içeren bileşik önermelerde sadece 2. önermenin değeri yanlış ise bileşik önerme yanlış oluyor. Peki ama neden? Çünkü önermenin doğru ya da yanlış olması önermenin sonucunun doğru ya da yanlış olacağı anlamına gelmez. Bir örnekle gösterelim:

“Bugün yağmur yağarsa, şemsiyemi alırım.” ifadesi bileşik ve doğru bir önermedir diyelim. (Yağmur yağar: Doğru, Şemsiyemi alırım: Doğru) Olasılıkları inceleyelim.

Yağmur yağar ve şemsiyemi alırım. Bu zaten yukarıda yazdığımız gibi doğrudur.

Tüm Reklamları Kapat

Yağmur yağar ve şemsiyemi almam. Yağmur yağarsa şemsiyemi alırım demiştik, fakat almadık. Bu durumda ıslanırız. İfademiz yanlış oldu.

Yağmur yağmaz ve şemsiyemi alırım. Mantıkta, yağmur yağmazsa şemsiyenin alınıp alınmayacağı bu cümleden anlaşılamaz. Şemsiyemi alırım ya da almam, önemli değil. Ben yağmurun yağması sonucunda şemsiyemi alacağımı belirttim, yağmur yağmazsa koşulunda alıp almayacağımı belirtmedim. Doğru bir önermedir.

Yağmur yağmaz ve şemsiyemi almam. Olabilir. Doğrudur.

4,416 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kaynak. (30 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 30 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Can Elbir
Can Elbir
52K UP
Öğrenci,Gömülü Sistem Geliştiricisi,Amatör Fizikçi

Merhaba.

Ben de 9.sınıfa giden bir öğrenci olarak başka bir mantıksal cümle ile bu durumu açıklamak isterim.

"Yağmurun yağması" ve "yerlerin ıslanması"

Tüm Reklamları Kapat

Eğer p ve q doğru ise: "Yağmur yağarsa yerler ıslanır", bu doğrudur çünkü yağmurda yerler ıslanır.

P doğru, q yanlış ise: "Yağmur yağarsa yerler ıslanmaz", bu yanlıştır çünkü yağmurun yağması durumunda yerler ıslanacaktır.

Diğer iki seçeneğe de bakalım.

P yanlış, q doğru ise: "Yağmur yağmazsa yerler ıslanır", bu her ne kadar yanlış gibi görünse de yağmurun yağmaması durumunda da yerler başka bir şekilde ıslanabilir. Dolayısıyla bu da doğrudur.

Tüm Reklamları Kapat

İkisi de yanlış ise:"Yağmur yağmazsa yerler ıslanmaz", bu durum da doğrudur,yağmur yağmazsa yerler ıslanmayabilir.

Umarım faydalı olmuştur.

2,692 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Matematik Öğretmenim. (10 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 10 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Umut Tank
Baba

İki yanıt da kanıtsız, bu nedenle değerli bilgiler içerse de eksik diye düşünüyorum.

Yanıtlardan birinde örneğin aşağıdaki gibi deniyor:

"Yağmur yağmaz ve şemsiyemi almam. Olabilir. Doğrudur."

Tüm Reklamları Kapat

Olabilirse olmayabilir de denebilir, o zaman yanlıştır da denebilir, bu anlamda kanıtsız diye düşünüyorum. Aynı durum diğer yanıttaki yollar başka bir sebeple de ıslanmış olabilir için de geçerli.

"Yağmur yağarsa şemsiye alırım." önermesinde yağmurun yağmadığı durumla ilgili bilgi verilmese de verilmeyen bilgi neden yağmur yağmadığı durumlarda şemsiye aldığım veya şemsiye almadığım durumların doğruluğuna neden olsun. Bu çıkarımı nasıl yapabilirim?

Çıkarım doğru bir sözcük, P ise Q'yu; Q'yu P'den çıkarım yaparak bulabilir olarak düşünebiliriz. Bu bilgi kenarda dursun.

Kanıta gelirsek, 1 doğru, 0 yanlış dersek:

Tüm Reklamları Kapat

P ---- Q -- P=>Q - (P=>Q)'nun tersi

1 ----- 1 ----- 1 ----- 0

1 ----- 0 ---- 0 ----- 1

0 ----- 1 ----- 1 ----- 0

0 ----- 0 ----- 1 ----- 0

Şimdi 3. ve 4. durumda öncülün yanlış olması veya "olmaması" durumunda onun ardından gelen yani "ardıl"ın doğruluğu veya yanlışlığı hakkında nasıl "kesin olarak" karar vereceğiz? Sezgiye aykırı bir durum, çünkü öncülü olmadan ardıl nasıl doğru veya yanlış olabilir?

P doğruyken P ise Q önerisinin yanlış olabilmesi için P'nin doğru Q'nun yanlış olması gerekiyor, bunun dışındaki durumların yanlış olabilmesi söz konusu değil çünkü P ise Q doğruysa ancak bu durumda yanlış olabilir. Yanlış olması için tek durum var, bu durumda P'nin yanlış olması demek Q ne olursa olsun P ise Q'nun doğru olmak zorunda olması demek.

Verilen örneği tersine çevirerek de ilerlenebilir, yani P ise Q'nun tersini düşünürsek de aynı sonucu gidilebilir. Örnekle, yağmur yağmazsa şemsiyemi almayacağım veya yağmur yağmazsa yollar ıslanmaz gibi...

2,107 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close