Sorulara Dön
0
Akademi & Üniversite

Oşinografi bölümü hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yüksek lisans, çalışma alanları, gelecek için önemi, zorluk seviyesi, tercih edilmeli mi/neden edilmeli, önü açık mı, kendimi bu alanda ne kadar geliştirebilirim

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Oseonografya, oşinografi ya da okyanus bilimi; okyanusları ve denizleri inceleyen bilim dalıdır. Okyanuslar ve onlarla ilişkili ekosistemleri, kimyasal ve fiziksel süreçleri inceler. Deniz kaynaklarının geliştirilmesine, kullanılmasına ve denizlerin doğal özelliklerinin korunmasına katkıda bulunur.

Fiziksel oşinografi

Bu oşinografi dalı, suyun okyanuslarda ve denizlerde fiziksel ve dinamik özelliklerini incelemektedir. Temel amacı okyanus dolaşımını ve bu su kütlelerinde ısının nasıl dağıldığını anlamaktır..

Sıcaklık, tuzluluk, su yoğunluğu gibi yönleri dikkate alın. Diğer ilgili özellikler renk, ışık ve okyanuslarda ve denizlerde sesin yayılmasıdır..

Bu oşinografi dalı, atmosferik dinamiklerin su kütleleri ile etkileşimlerini de inceler. Buna ek olarak, farklı ölçeklerde deniz akıntılarının hareketini içerir.

Kimyasal oşinografi

Deniz suları ve çökeltilerin kimyasal bileşimlerini, temel kimyasal döngüleri ve bunların atmosfer ve litofos ile etkileşimlerini inceler. Öte yandan, antropik maddelerin ilavesiyle üretilen değişikliklerin incelenmesi ile ilgilidir..

Ek olarak, kimyasal oşinografi suyun kimyasal bileşiminin okyanusların fiziksel, jeolojik ve biyolojik süreçlerini nasıl etkilediğini inceler. Özel deniz biyolojisi örneğinde, kimyasal dinamiklerin canlı organizmaları (deniz biyokimyası) nasıl etkilediğini yorumlar..

Jeolojik oşinografi veya deniz jeolojisi

Bu dal, derin tabakaları da dahil olmak üzere okyanus yüzeyinin çalışmasından sorumludur. Bu substratın dinamik süreçleri ve deniz tabanının ve kıyıların yapısına etkisi ele alınmaktadır..

Deniz jeolojisi, farklı kıta okyanus katmanlarının mineralojik kompozisyonunu, yapısını ve dinamiklerini, özellikle de kıtasal sürüklenmeye karışan denizaltı volkanik aktiviteleri ve halsizlik fenomenleriyle ilgili olarak inceler..

Bu alanda yapılan araştırmalar, kıta kayması teorisinin yaklaşımlarını doğruladı.

Öte yandan, bu dal, mineral kaynakları elde etmek için sahip olduğu büyük önem nedeniyle, modern dünyada son derece alakalı bir pratik uygulamaya sahiptir..

Deniz dibi üzerinde jeolojik araştırma çalışmaları, özellikle doğal gaz ve petrol olmak üzere denizaşırı yatakların sömürülmesine izin vermektedir..

Biyolojik oşinografi veya deniz biyolojisi

Bu oşinografi dalı deniz yaşamını inceler, bu nedenle deniz ortamına uygulanan tüm biyoloji dallarını kapsar.

Deniz biyolojisi alanında hem canlıların hem de çevrelerinin sınıflandırılması, morfolojisi ve fizyolojisi incelenir. Ayrıca, bu biyoçeşitliliği fiziksel ortamına bağlayan ekolojik yönleri de dikkate alır..

Deniz biyolojisi, üzerinde çalıştığı denizler ve okyanusların bölgelerine göre dört kollara ayrılır. Bunlar:

Pelajik oşinografi: kıta sahanlığından uzak, açık sularda mevcut ekosistemlerin çalışmasına odaklanır.

Neritik oşinografi: Kıyıya yakın bölgelerde, kıta sahanlığı içerisinde bulunan canlı organizmalar dikkate alınır..

Bentik oşinografi: deniz dibi yüzeyinde bulunan ekosistemlerin çalışmasına atıfta bulunuldu.

Demersal oşinografi: Kıyı alanlarında ve kıta sahanlığında deniz tabanına yakın yaşayan canlılar incelenmiştir. Maksimum 500 m derinliğe sahip.

İyi çalışmalar...

104 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın