Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
0

Orphan (öksüz) genler nasıl oluşabilirler? Onlar hakkında neler biliyoruz?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Dar bir taksona özgü (genelde yakın geçmişte evrimleşmiş) genler demek öksüz genler. Bazı genler çok geniş canlı gruplarında bulunuyor, bazıları daha spesifik türlerde bulunuyor sadece. Bu ikinci gruba tuhaf bir şekilde "öksüz genler" diyorlar. Halbuki buna sebep olabilecek bir dolu evrim mekanizması var (yatay gen transferi ve de novo gen evrimi gibi)

https://evrimagaci.org/evrimde-de-novo-gen-olusumu-evrim-genleri-sifirdan-nasil-olusturur-8148

https://evrimagaci.org/yatay-gen-transferi-antibakteriyel-genler-evrim-agaci-uzerinde-turden-ture-sicriyor-3547

"Orphan genler, (özellikle mikrobiyal literatürde ORFans olarak da adlandırılır), diğer soylarda saptanabilir homologları olmayan genlerdir. Öksüzler, belirli bir taksonomik seviyeye özgü (ör. Bitkiye özgü) taksonomik olarak kısıtlanmış genlerin (TRG'ler) bir alt kümesidir. Öksüz olmayan TRG'lerin aksine yetimler genellikle çok dar bir taksona, genellikle bir türe özgüdür.

Klasik evrim modeli, ortak iniş fikri ile genlerin çoğaltılması, yeniden düzenlenmesi ve mutasyonuna dayanır. Öksüz genler, spesifik türlerinin veya kladlarının dışında, paylaşılan çoğaltma ve yeniden düzenleme öyküsü bulunmadığı için kökene özgü olmaları bakımından farklılık gösterir. Öksüz genler, yatay gen transferi, çoğaltma ve hızlı ıraksama ve kodlamayan diziden de novo ortaya çıkması gibi çeşitli mekanizmalar yoluyla ortaya çıkabilir.Bu süreçler böcekler, primatlar ve bitkilerde farklı oranlarda etki edebilir. Nispeten yeni kökenlerine rağmen öksüz genler fonksiyonel olarak önemli proteinleri kodlayabilir."

185 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Orphan Genler Tam Olarak Nedir? Görevleri Nelerdir? Evrimsel Olarak Ne Ifade Eder?. (17 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Orphan Gene-Wikipedia. (17 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Evrimde &Quot;De Novo&Quot; Gen Oluşumu: Evrim, Genleri Sıfırdan Nasıl Oluşturur?. (17 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Yatay Gen Transferi: Antibakteriyel Genler, Evrim Ağacı Üzerinde, Türden Türe Sıçrıyor!. (17 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç denediniz mi? Başarısız oldunuz mu? Fark etmez. Tekrar deneyin. Tekrar başarısız olun. Daha iyi başarısız olun.”
Samuel Beckett
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku