Sorulara Dön
1
Felsefe

Ölüp gideceksem yaşamamın anlamı nedir?

Çocukluğumdan beri bir inancım yok. Ölümden sonraki hayat tarzı şeylerine hiç inanamadım. Bu yüzden kafamda garip düşünceler yer ediniyor. Şuan ölsem de yirmi sene sonra ölsem de aynı mantık; yok olup gideceğim, unutulacağım. Sonuçta 40-50 sene yaşamam dünya için hiçbir şey?Bu düşünceler ironik bir şekilde beni intihara kadar götürüyor. Bu düşüncelerden nasıl sağlıklı bir şekilde kurtulabilirim?

6
197 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
6 Cevap

Merhabalar,

Belki bir psikolog bu soruna daha güzel cevaplar verebilir. Ben ise senin gibi birisi olarak deneyimlerimi paylaşabilirim sadece.Bu düşünceni çok iyi anlıyorum.

Öncelikle şunu söyleyeyim düşünceler kesinlikle fiziksel yapını etkileyebiliyor. Ben mide kanserine kadar gitmiştim. Onun için düşünmekten vazgeçemezsin belki ama küçük aralar verebilirsin.

Bende tam bir nihilistlik sonucuna varmıştım hala da öyleyim aslında bir yanım bu bir gerçek acı bir gerçek. Schopenhauer sanırım benle gurur duyardı yada hala yaşadığım için annesinin yerine koyardı bilemiyorum. Ama şunu fark ettim ki öncelikle ölümden kaynaklı anlamsızlık bana bazı güçlerde verdi, örneğin kendimi ikna edebileceğim sürece neye değer verip neye değer vermeyeceğime çünkü zaten hiç bir şeyin anlamı yoktu. O zaman kendime edindiğim amaç doğrultusunda neye değer verip veremeyeceğimi kendim belirlemeyeyim ki? Bunu bir motivasyon kaynağı olarak kullandım yani kendi kendimi manipüle ettim aslında. Ve özel sektörde çok şeyler başardım hemde o sen değerlisin dedikleri yalana kanmadan çünkü ben neyi istersem o değerliydi benim için. Bilgisayardan anlarsan bir sanal sürücü gibi düşün yada bi emülatör.Yine de bunların hiç biri beni mutlu etmedi (belkide seni eder.) ve bir gün canım değer verecek bir şey bulamadı ve öylesine istifa ettim. Belkide sen mutlu olursun bu şekilde bilemem.

Sonra anlamaya çalıştım, nükleer fizik, fizikokimya, atom fiziği hatta sosyoloji,felsefe,metalurji...Nietzsche doğru ama karanlık bir yolda olduğumu anlattı. Foucault ise çevremdeki vahşetin aslında sistemli olduğunu. Diğerleri ise ihtişamlı bir sistemde dandikten bir nokta olduğumuzu anlattı. (weber'e az sövmedim) Kesinlikle düzenli değil kaotik bir dünya. Ama düzenli olsa sanırım daha da sıkıcı olurdu değil mi? Yine de öğrenmek her zaman güzel. En azından başta söylediğim gibi düşüncelerimle başbaşa kalmamak için kaliteli ve "değerli" bir ara. Onunla uğraşırken kendimi kaybedeceğim bir ilgi alanım olması işime yarardı hep.

Sonra evime iki kedi aldım. Onların o masumluğunu izledim, gezdik beraber,baya iki kişi+iki kedi Türkiye turunda...Hayvanların saf sevgilisi iyi geldi cidden. Birine değer vermeye çalıştım ve şanslıydım ki o da bana değer verdi. Şu an intihar etmiyorsam o patileri birer kez daha fazla görebilmek ve değer verdiğim kişiyle biraz daha vakit geçirebilmek içindir. Bazen düşünüyorum ki eğer bir yaratıcı var olsa bile kesin intiharı düşünüyordur ve etmemek için arada patilerimizi görmek mi istiyordur, onu var oluşa bağlayan tek şey budur belkide, zira var olmak cidden çok sıkıcı.

Sonuç olarak doğruya olan arzumuz hem ödülümüz hem lanetimiz sanırım. Diğer taraftan benim morfinim "hayat kısa zaten, mutluluk pointler toplamak en güzeli" mottosu oldu... ve patiler önemli onları atlamayalım :)

217 görüntülenme
4
Paylaş
4

"Ölümle biten yaşam saçmadır, evet. Bunda kuşku yok. Ama yaşam ölümle bitiyor diye kapayacak mıyız gözümüzü, yüreğimizin kapılarını bu yaşanası dünyanın güzelliklerine, bunlar yanında insanların acılarına, çaresizliklerine? Mademki yaşıyoruz, yaşadığımız sürece mutlu olmaya, sağımızda solumuzda mutluluk yaratmaya bakmalıyız. Mutluluk, bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir."

-Albert Camus

108 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • H. Öz. Albert Camus’de "Yaşamın Anlamı" Ve "Ölüm". (27 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 12 Kasım 2020. Alındığı Yer: Oggito | Arşiv Bağlantısı
  • A. Camus. (2003). Yabancı. Yayınevi: Can Sanat Yayınları. sf: 4.

https://evrimagaci.org/soru/hic-olmak-var-olmaktan-daha-mi-iyidir-8569#7438

Konunun -anlam- temelli olduğunu düşünüyorum. Biz REALİTEyi değil, kendi yüklediğimiz anlam üzerinden deneyim yaşıyoruz. Yaşam kimine göre çok değerli, bir başkasına göre anlamsız olabilir. Özneldir. Ancak bu yaklaşımları oluşturan-üreten bireydir. Bu yüzden sonuç değil, sonuca nasıl gittiğimiz temeldir. Benzer bir soruya verdiğim cevabı ekledim.

1
Paylaş
1

Kurzgesagt'ın Optimistic Nihilism videosunu izlemenizi öneririm.

Kişisel görüşüm ise: Bir şeyler deneyimliyoruz, bilinmezliğin içinde bilince sahip olduğumuzu düşünen ve kendimizi bu bilinçle bağdaştıran varlıklarız oysa henüz bilincin dahi ne olduğunu bilmiyoruz. Hayvanız ve hayvansal iç güdülerimiz var. Bu yüzden bazı davranışla bizi mutlu ediyor, bunların peşinden gitmek bence yanlış değil. Gerceğin farkında olmamıza rağmen hala insanız ve bizi mutlu edicek şeyleri de kovalamalıyız bence. Hayatın tümü felsefe ya da düşünce üretmekten ibaret değil. Tutkular ve duygular birer kimyasal tepki olsa da; duygular, biz yalnızca beyindeki elektriksel aktivitenin yan ürünü olan insanlar için oldukça gerçek. Tam olarak nasıl ve neden burda olduğumuzu bilmesek de bir şeyler deneyimlediğimiz bir gerçek. Ve geleceğin neler getiriceği de oldukça bilinmez. Bu bilinmezliği ve beynin ödüllendirmelerini takip etmek, hiçlikten daha çekici geliyor bana.

https://www.youtube.com/channel/UCsXVk37bltHxD1rDPwtNM8Q

1
Paylaş
1

Kaynaklar

merhabalar Dea Vanera

bir şeyin sonunun gelmesi onun anlamsız olduğu anlamına gelmez. şu dünyada her şeyin bir başlangıcı ve sonu vardır, hiç bir şey baki kalmayacaktır. bilgisayar oynamayı çok seviyorum ama bu oyun bir yerden sonra bitecek, ama bu durum bilgisayar oynamayı değersiz yada anlamsız yapmaz.

bir hayatı anlamsız yapan şey amaçsızlıktır. bir amacın, hayatta bir hedefin, başarmak istediğin bir ödül bunlar hayatı anlamlı kılar. önemli olan çok yaşamak değildir, er yada geç öleceğiz. önemli olan doğru ve seni tatmin edecek bir amaç edinen ve onu gerçekleştirmendir.

şunu her zaman kendine söyle: sen değerlisin, sen akıllın, kimse ne yapacağını senden daha iyi bilmiyor ve senin imkanlarından daha iyi biri çıkamazdı. sen bir evrensin, içinde anılarınla, duygularınla, hayat tarzınla, düşüncelerinle, dünyada senin gibi biri hiç çıkmadı ve çıkmayacakta.

öldükten sonra hayat yok ve senin yaşayıp, bir şeyler başarmak için başka şansın da yok. sadece 80 yılın var(ortalama insan ömrü), ve bu 80 yılı güzel ve faydalı şeyler için harcamalısın.

hayaller kur, çok çalış, bu hayalleri gerçekleştir, aşık ol, canın ne istiyorsa onu yap bir daha bu anı yakalayamayabilirsin. kendine çok çok iyi bak bilim sana yol göstersin✌️😜

1
Paylaş
1

Felsefe konusunda ne kadar bilgin var bilmiyorum ama sana şunu söyleyebilirim ki biz insanoğlu bu sorunun cevabını yüzlerce yıldır arıyor ve bulamıyoruz büyük ihtimalle de bulamayacağız . Çünkü bir sonuç vermek için bulman gereken şey nedensellikte yatıyor . Tanrı şöyle istediği için veya bunu yaptığı için böyle oldu ve onun yüzünden bu onun da yüzünden ben oldum diye zincirleme şekilde olaylar birbirini izliyor . Hele ki sonsuz evren modelini kabul ediyorsan kolay gelsin ,Tanrı bir hikaye . Yine araştırma dine kayıyor . Hayat ne düşünürsen düşün bir olasılık , bir şans ve bu olasılığı da keşfeden yine insanoğlu Tanrı'yı yarattığı gibi bilimi de yarattı , kör saatçiyi buldu ve araştırdı ondan çoğu şey için yararlandı şu anda tek amacı türünün devamını sağlamak . Sen de bu düşünceyi benimse bilimi yaşat ve büyüt çünkü bu kendine "bulabileceğin" amaçlar arasında en iyisidir. Kendini öldürmek hiç bir işe yaramayacaktır . Ölüm sadece hissedilmeye bir uyku .

1
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et