Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Ün
Üye
0

Öğrenmeyi nasıl öğreniyoruz?

201 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Öğrenmeyi öğrenmiyoruz.

Öğrenmek, insanın yaparken farkında bile olmadığı bir şey. Tam olarak yönlendiremediği bir durum aynı zamanda.

Tüm Reklamları Kapat

Beynimiz, üstün bir kaydetme ve kaydettiklerini yorumlama kapasitesine sahip. Dış dünyadan deneyimlediği her şeyi, bilincimizin kontrolü dışında kaydediyor. Kaydettiklerini düzenliyor, yorumluyor ve gerektiğinde kullanıyor, gerekmeyeceğini düşündüklerini ise siliyor.

Bu durumu size şöyle açıklayayım: Kalabalık, birçok farklı dükkanın ticarethanenin bulunduğu bir caddede yürüdüğünüzü varsayalım. Bu eylemi gerçekleştirirken çevreden sayısız veri alıyorsunuz. Bir dükkandan bir müzik geliyor, şu dükkanın camında sevdiğiniz bir şey sergileniyor, karşından garip görünüşlü biri geliyor, zemin sert ve biraz kaygan, sokak aralarına geldiğinizde hafif bir rüzgar esiyor ve o hava daha serin, ara ara güneş ışığı gözünüze geliyor, önünüzde bir ayağı seken biri yürüyor... Sayısız veriyi alıyorsunuz hem de kontrolsüzce. Bu yürüyüşe başlarken size "gördüğünüz yeşil renkleri söyleyin" deseydik yeşile odaklanacaktınız ve ne müziği duyacaktınız, ne rüzgarlı sokakları fark edecektiniz, ne vitrindeki giysiyi fark edecektiniz ne de güneş dikkatiniziz çekecekti. Ama bu fark etmediklerinizi de algılayacaktınız. Caddenin sonunda "kaç kırmızı gördün?" diye sorsak cevap veremezdiniz yüksek olasılıkla ama "caddenin en gürültülü yeri neresiydi?" diye sorsak yüksek olasılıkla doğru cevap verirdiniz. Ya da yanınızdan elinde silah taşıyan biri geçmiş olsaydı ve size bunu sorsaydık kesin fark ederdiniz ve hatırlardınız. Çünkü kırmızı dikkatinizde değil çünkü amaç değil ve hayati önemi yok. Ama yüksek ses ve silah taşıyan biri çevrenizi algılamanızı ve oradaki varlığınızı etkileyen bir şey. Onu görmezden gelmemeyi başaramayacaktınız. Beyin bir filtre uyguluyor. İçgüdüsel bu. Belirli bir önem çizgisinin üzerindeki her şeyi bizim kontrolümüz dışında algılıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Aynı deneyi içinde hiç eşya olmayan, tamamen sessiz bir odada yapsak? Odanın tavanında yürüyen örümceği fark edersiniz. Beyin onu algılar çünkü öyle bir ortamda en küçük veri dikkat çeker. O caddede ise belki 5 tane örümceye bastınız.

Belirli bir niyetle bilgi edinme de bunlara benzer dinamikler içeriyor. Beynimize bilgi gönderiyoruz. Beyin ise bunu almaya zaten hazır. Bilgiyi yönlendirmek ve yönlendirmemek bizim kontrolümüzde.

112 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close