Sorulara Dön
1
Sosyal Bilimler

Normallik nedir? Neye veya kime normal deriz?

Bir kimsenin kendisine normal gelen bir davranışı başkalarına "olağan" dışı gelebiliyor. Davranışlarımız bizi normal veya anormal olarak sınıflandırmada kullanılabilirse kime normal demeliyiz? Normalliğin sınırları varsa bunu belirleyen şey nedir?

2
256 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

merhabalar Mustafa Ayhan

normallik denilen şey tamamen kültürle alakalı bir durumdur. bir kültürün yada genel toplumun hayat tarzına aykırı yada abzürt gelen davranışlar da anormaldir. yani tamamen mensup olduğun kültürle alakalıdır.

Türkiye gibi çok kültürlü ülkelerde çok normallikten yada anormallikten bahsedemeyiz bence. çünkü doğu ile batı arasında olağan üstü bir kültür farklılığı var. bu yüzden aslında Türkiye'de hiç kimse, başkasının düşüncesini beğenmiyor yada anlaşamıyor.

mesela bir örnek vereyim: Antalya yada İstanbul gibi şehirler maddi durumu iyidir, genel olarak turizmden ve eğlence sektöründen para kazanır haliyle buralarda oluşacak kültür de daha eğlenceye yatkın, hoşgörülü, daha serbest bir kültür hakim olur.

öte yandan doğuya bakacak olursak, genel geçim kaynağı hayvancılık(ki hayvancılıkta daha agresif olman gerekir), gelir düzeyi düşük, eğitim seviyesi düşük ve buranın kültürüyse daha muhafazakar, daha öfkeli, daha kaba insanlar ortaya çıkarıyor.

kısacası normallik ve anormallik tanımı kültürden kaynaklıdır, Türkiye'de çok çeşitli sebeplerden ötürü çok kültürlü bir ülkedir, özellikle başka şehirlere göç eden aileler genelde kültür çatışması çok yaşarlar.

266 görüntülenme
1
Paylaş
1

Normali çoğu kez ortalama olarak kabul ederiz. Örneğin renk görü olan insanların kırmızıyı görüş şeklini, normal olarak tanımlamayız çünkü renk körlüğü popülasyon içinde renk körü olmayanlara göre daha az gözlemlenir. Örneğin normal zeka, kabul edilen normal zeka aralığı popülasyon içinde en fazla görülen aralık olduğu için normal olarak kabul edilir. Eğer insan türü ortalama 100-110 arası IQ yerine 140-150 arası IQ' ya sahip olsaydı normal 140-150 arası IQ olarak kabul görürdü. Biyolojik normallerin ötesinde bazı kültürel kabul ve normaller de vardır elbette ama kültürel normallerin çok hızlı bir şekilde değişme esnekliği olduğuna inanıyorum. Örneğin, 200 yıl önce kadın hakları bir normal değilken hatta aşırılık olarak görülürken günümüzde kadın hakları birer normaldır diye düşünmekteyim. Biyolojik alt yapımızın getirdiği ama kültürel olarak çatışma içinde olunulan durumları da normalleştirmemiz gerektiğine inanıyorum.

161 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et