Sorulara Dön
0
Dilbilim

Normal bir makale yazısında olayların sonucuna göre olayın anlatış tarzını biraz dramatikleştirebilir miyim bu olayı çarpıtmak olur mu?

Ak Hunlar ile alakalı bir yazı yazmaktayım ve girdikleri bir savaş sonucunda düşman ordusunu yenmek yerine onların hükümdarlarının onurunu ayaklar altına almayı tercih ediyorlar. Bende "Ak hunlar düşmanı yenmektense onların gururunu ayaklar altına almayı amaçlıyorlardı" şeklinde yazdım yani böyle bir çıkarım yaptım. bu yanlış mıdır?

2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Yapabilirsin. Bugün bilimsel makalelerin okunabilirliğinin düşmesi büyük problem. Çoğu kişi marifetmiş gibi özellikle yazılarını sıkıcılaştırıyor. Eski makalelere bakıyorum hey gidi hey...

Hmm mevzu sanırım Şah Firuz'un diz çöktürülmesi... Cümleyi dediğin gibi kurarsan sanki savaş başlamadan evvel Akhunlar oturup ''Beyler amacımız onları yenmek değil, gururlarını kıracağız ona göre savaşın'' demişler gibi olur. Yani en başta zaman kullanımında sıkıntı var. Bir de Akhunlar Sasanileri bahsettiğin savaşta yendiler. Yani durum şu barış bozulur-savaş başlar-Sasani ordusu harekete geçer- Akhunlar Sasani ordusunu pusuya düşürür- Şah Firuz teslim olur-böylece Akhunlar Sasanileri yenmiş olur. Şah Akhunların elline düşmüşken Şah'ı yenmek yerine onurunu kırmak mümkün mü? Şah teslim alındığına göre zaten yenilmiş olmadı mı?

Benim tavsiyem doğrudan bahsettiğim savaşı anlatacaksan yenmek yerine ''Akhunlar Sasani ordusunu ve şahlarını esir ettikten sonra onları kılıçtan geçirmek(imha etmek, yok etmek artık hangisi sana uygunsa) ve Firuz'u ortadan kaldırmak yerine, onurlarını kırmayı(zedelemeyi, hakaret etmeyi, küçük düşürmeyi vs.) tercih ettiler(yeğlediler, seçtiler, uygun buldular vs.) '' gibi bir cümle kurabilirsin. Tabi cümleyi aynı tasavvurla kuracaksan. Ben olsam şöyle derdim ''Sasanilere, teslim olduktan sonra ülkelerine dönmek için bir tek seçenek sunuldu. Akhunların önünde secde etmek!'' Daha dramatik devamı ise ''Şah hayatta kalmak için onurunu çiğnemek zorunda kaldı''.

Özel bir vakadan değil de bunun üzerine yaptığın çıkarımdan bahsediyorsan gene ''yenmek yerine'' ifadesi yanlış. Bu ifadenin eş anlamlısı ''kazanmak yerine'' yani tuhaf. ''Düşmanlarını yok etmek yerine'' daha uygun. Onur ve gurur farklı anlamlara geliyor. Bu hareket ikisini de içeriyor. İstersen iki kelimeyi de kullanma ''küçük düşürmek'' kalıbını kullan. Mesela ''Düşmanlarını yok etmek yerine onları küçük düşürmeyi tercih ediyorlardı'' gibi. Üstüne ''böylece'' ile başlayan bir cümle kurarak tespitini güçlendirebilirsin.

Tabi bana göre yaptığın bu çıkarım yanlış ama yazı senin yazın çıkarım senin çıkarımın. Tespitlerini elbette ekleyebilirsin.

Not: Belki daha sonra Mihiragula Hindistan'da teslim olduğunda, bunun ne kadar ironik olduğunu belirtebilirsin :D

2
Paylaş
2

Bana kalırsa daha fazla veri sunarak makalenizi daha net hale getirebilirsiniz.

Örneğin; Akhunların kaybettikleri savaşlarda gördükleri muamele, daha önce kazandıkları savaşlarda gösterdikleri muamele verileri eklenebilir. Ayrıca yazılı kaynağın az olduğu hatırlatılarak "bugünkü bakış açımızla" uyarısı eklenebilir. Cümle "gururunu zedelemeyi amaçladıklarını tahmin etmek zor değil" diye yumuşatılabilir.

Yakın coğrafya kaynaklarından faydalanılarak da veri havuzu büyütülebilir.

1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et