Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Neden pandaların soyunun tükenmesini istemiyoruz?
463 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Pandalar bambu ormanlarının devamlılığı için elzem hayvanlar.

Temelde tüm ormanlar için besin ağı 4 ana katagoriye ayrılıyor.

1) Üreticiler: en alt tabaka ve sayıca en fazla canlının bulunduğu ayrıştırıcılar: bunlar çürükçül bakteriler, solucan, protozoa, mantar çeşitleri...

Bu Reklamı Kapat

2) Birincil tüketiciler: otçul beslenenler; ruminantlar (geyik...), panda, küçük kemirgenler (sincap, fare, köstebek...), böcekler ve sinekler..

3) ikincil tüketiciler: küçük avcılar; yırtıcı kuşlar (şahin, kartal...), baykuş, orman kuşlar (solucan, böcek ile beslenen örneğin ağaçkakan...tilki, gelincik, sansar, kokarca...

4) Büyük tüketiciler: büyük avcı, ayı, kaplan, kurt, yaban kedisi...

Bu Reklamı Kapat

Bu besin ağı ne kadar karmaşık ve çeşitliyse orman da o kadar stabil yani kalıcıdır. Bu besin zincirleri var olduğu sürece orman da sağlam kalır ve ihtiyaca göre yine bu ekosistemindeki hayvanlar sayesinde sınırları genişler.

Pandalar bambu ormanları için yukarıdaki listede 2. sırada. Bambuları tüketerek tohumların yayılması ve çürümenin hızlanmasında rolleri var. Bu sayede ikincil tüketicilerin hayatta kalması, kendisiyle avlanan kaplanlar gibi büyük tüketicilerin hayatta kalması, bambu ormanlarının devamlılığı pandalara bağlı. Ayrıca bambu ormanları insanların geçim kaynağı.

377 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Sadece pandaların değil, herhangi bir canlının neslinin tükenmesi istenmez.

Yer yüzünde bulunan tüm canlı türleri belirli evrim aşamalarından geçmişlerdir, kendilerine ait bir tarihleri, biyolojik gelişimleri, içsel vasıfları, güçleri, becerileri ve kendilerine has özellikleri vardır. Bir anlamda özeldirler, benzersizdirler. Ve bu özellikler, uzun ve zengin aşamalar sonucu oluşmuştur. Evrimsel, doğal bir birikimdir bu. Bir anlamda dünyadaki canlılığın farklı bir temsili ve temsilcisi olup insani, bilimsel, evrimsel ve başka bir çok açıdan değerlidirler. En basit bir böcek, bir sinek türü hatta tek hücreli bir canlı bile, kendisine has özellikler barındırır. Tüm bu özellikler, yaşadığımız dünyanın zenginliğidir. Doğal zenginlik. Dünyada bulunan tek tür biz olsaydık dünya ne kadar fakir, sıkıcı, özelliksiz, tekdüze olurdu. Bu nedenle de doğal zenginlik, dünyadaki canlılığın zenginliği de her şekilde aranan ve aslında dokunulmaz olması gereken bir şeydir.

Pandaların nesli tükenirse (ki bu konudaki çalışmalar başarılı oldu ve pandalar, nesli tükenme tehlikesinde olan canlıların listesinden çıktı diye biliyorum) başka panda yok. Bitti. Belki genetik bilimi ve teknolojisi, dnadan bir panda yaratabilene kadar da olmaz. Ki bir canlının üretilmesi zaten evrimsel açıdan tartışmalı da bir çaba. Her canlı türü değerlidir diyoruz ama elbette tarihte milyonlarca türün nesli tükendi. Ama bu onların da değerini düşürmek çünkü bu tükenişler, doğanın doğal süreçleri ile oldu. Bugün meydana gelen tükenişlerde insan etkisi çok büyük. Dünyayı sürüklediğimiz yaşanamazlığa gidiş sürecine bir dur dememiz gerekiyor ve bunun ilk durağı, var olan türleri korumak.

Bu Reklamı Kapat

Kabaca böyle...

252 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et