Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Neden pandaların soyunun tükenmesini istemiyoruz?

3,137 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Sadece pandaların değil, herhangi bir canlının neslinin tükenmesi istenmez.

Yer yüzünde bulunan tüm canlı türleri belirli evrim aşamalarından geçmişlerdir, kendilerine ait bir tarihleri, biyolojik gelişimleri, içsel vasıfları, güçleri, becerileri ve kendilerine has özellikleri vardır. Bir anlamda özeldirler, benzersizdirler. Ve bu özellikler, uzun ve zengin aşamalar sonucu oluşmuştur. Evrimsel, doğal bir birikimdir bu. Bir anlamda dünyadaki canlılığın farklı bir temsili ve temsilcisi olup insani, bilimsel, evrimsel ve başka bir çok açıdan değerlidirler. En basit bir böcek, bir sinek türü hatta tek hücreli bir canlı bile, kendisine has özellikler barındırır. Tüm bu özellikler, yaşadığımız dünyanın zenginliğidir. Doğal zenginlik. Dünyada bulunan tek tür biz olsaydık dünya ne kadar fakir, sıkıcı, özelliksiz, tekdüze olurdu. Bu nedenle de doğal zenginlik, dünyadaki canlılığın zenginliği de her şekilde aranan ve aslında dokunulmaz olması gereken bir şeydir.

Tüm Reklamları Kapat

Pandaların nesli tükenirse (ki bu konudaki çalışmalar başarılı oldu ve pandalar, nesli tükenme tehlikesinde olan canlıların listesinden çıktı diye biliyorum) başka panda yok. Bitti. Belki genetik bilimi ve teknolojisi, dnadan bir panda yaratabilene kadar da olmaz. Ki bir canlının üretilmesi zaten evrimsel açıdan tartışmalı da bir çaba. Her canlı türü değerlidir diyoruz ama elbette tarihte milyonlarca türün nesli tükendi. Ama bu onların da değerini düşürmek çünkü bu tükenişler, doğanın doğal süreçleri ile oldu. Bugün meydana gelen tükenişlerde insan etkisi çok büyük. Dünyayı sürüklediğimiz yaşanamazlığa gidiş sürecine bir dur dememiz gerekiyor ve bunun ilk durağı, var olan türleri korumak.

Kabaca böyle...

463 görüntülenme
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Pandalar bambu ormanlarının devamlılığı için elzem hayvanlar.

Temelde tüm ormanlar için besin ağı 4 ana katagoriye ayrılıyor.

Tüm Reklamları Kapat

1) Üreticiler: en alt tabaka ve sayıca en fazla canlının bulunduğu ayrıştırıcılar: bunlar çürükçül bakteriler, solucan, protozoa, mantar çeşitleri...

2) Birincil tüketiciler: otçul beslenenler; ruminantlar (geyik...), panda, küçük kemirgenler (sincap, fare, köstebek...), böcekler ve sinekler..

Tüm Reklamları Kapat

3) ikincil tüketiciler: küçük avcılar; yırtıcı kuşlar (şahin, kartal...), baykuş, orman kuşlar (solucan, böcek ile beslenen örneğin ağaçkakan...tilki, gelincik, sansar, kokarca...

4) Büyük tüketiciler: büyük avcı, ayı, kaplan, kurt, yaban kedisi...

Bu besin ağı ne kadar karmaşık ve çeşitliyse orman da o kadar stabil yani kalıcıdır. Bu besin zincirleri var olduğu sürece orman da sağlam kalır ve ihtiyaca göre yine bu ekosistemindeki hayvanlar sayesinde sınırları genişler.

Pandalar bambu ormanları için yukarıdaki listede 2. sırada. Bambuları tüketerek tohumların yayılması ve çürümenin hızlanmasında rolleri var. Bu sayede ikincil tüketicilerin hayatta kalması, kendisiyle avlanan kaplanlar gibi büyük tüketicilerin hayatta kalması, bambu ormanlarının devamlılığı pandalara bağlı. Ayrıca bambu ormanları insanların geçim kaynağı.

604 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close