Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Neden okullarda özellikle liselerde evrim anlatılmıyor?

İnsanların ne olup ne bittiğini öğrenmesi lazım ama müslümanlar diye evrimi biyolojiyi anlatmıyorlar neden?

2
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrimin ağır bir konu olduğu için müfredattan çıkarılması işin biraz kılıfı gibi görülebilir çünkü evrimi öğretmezseniz konular birbiri ile bağdaşamaz zaten ve evrimi öğretmemek biyolojiyi anlaması daha zor bir ders yapar. (bkz. Evrimi Neden Öğrenmeliyiz, Neden Öğretmeliyiz? Evrimi Anlamak Ne İşe Yarar?) Ayrıca herhangi bir lise öğrencisi gerek Evrim Dersleri gerek Evrimsel biyoloji yazı dizisini okuyup anlayabilir yani hiç de ağır bir konu değil. İşin tuhafı "adaptasyon, mutasyon, doğal seçilim, yapay seçilim" gibi kavramlara çok az da olsa değiniliyor ama evrim yok.

Önceden müfredatta olsa da eski mezunların çoğundan "zaten doğru düzgün anlatılmadığı" yönünde çok sayıda duyum aldım. Bunun başlıca sebebi "öğretmenin ya da öğrencinin inancına" karşı olarak görmesi. Bu, oldukça makul görülebilecek bir endişe çükü evrim olmadan gayet iyi gidiyordu zaten. Pek bilmediğiniz yeni bir bilgi gelince bu yeni bilginin inancınızı değiştirme olasılığını düşünmek bile bu endişeye sebep oluyor. Ayrıca önceden kendinizi özel, üstün bir varlık olarak görürken kimsenin üstün olmadığı hatta diğer türler ile akraba olduğunuzu görüyorsunuz ve bunu görünce gururunuza yediremiyorsunuz ki bu da kendi kendini besleyen bir döngüye neden oluyor. Evrimi öğrenmekten kaçtıkça evrime yönelik hatalı algılarınız çoğalıyor hatalı algılarınız çoğaldıkça "saçma" olduğunu sanıp evrimi öğrenmiyorsunuz ve inançları ile çeliştiğini düşünen köktendinci organizasyonların evrimi ve bilimi yanlış, hatalı ve komplo teorisyeni bir biçimde anlattıkları videoları görüp daha da "evrim karşıtı" oluyorsunuz. Gerek inancınızı gerek de "gerçek yaratılış bilimi"ni savunmaya çalışıyorsunuz. Bu döngüyü kırmayı başaramazsak gerçekten işimiz zor. Evrim Ağacı gibi platformlar da bunu kırmayı amaçlıyor zaten.

Yeni bir bilgiyi doğru düzgün öğrenmek masraflıdır o yüzden bu döngüye teslim olmak, düzeltmekten daha kolay ve masrafsızdır. Tabii ki yasaklandığı için daha da merak edenler ve araştıranlar da var.

Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

4-5 sene öncesine kadar müfredattaydı aslında ,anlatılıyordu gayet.. Belki ilerde yeniden eklerler (umarım)

Kaldırılma sebebinin ise o zamanlar ;

lise öğrencileri için ağır bir konu olduğu ve de bir sonraki eğitim seviyesinde (lisans düzeyinde) verilsin << denmişti

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın