Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Dünya'daki çoğu ülkede evrim dersi varken, Türkiye'de neden okullarda (özellikle liselerde) evrim anlatılmıyor?

Dünyadaki çoğu ülkelerde Evrim dersi varken Türkiye'de niye yok? Evrim biyolojinin bir nevi tabanını oluşturuyor ve tabanı anlamadan geçiyoruz bunu tek benmi garip buluyorum. yanlış bölüme yazdıysam kusura bakmayın.
1,382 görüntülenme
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Evrimin ağır bir konu olduğu için müfredattan çıkarılması işin biraz kılıfı gibi görülebilir çünkü evrimi öğretmezseniz konular birbiri ile bağdaşamaz zaten ve evrimi öğretmemek biyolojiyi anlaması daha zor bir ders yapar. (bkz. Evrimi Neden Öğrenmeliyiz, Neden Öğretmeliyiz? Evrimi Anlamak Ne İşe Yarar?) Ayrıca herhangi bir lise öğrencisi gerek Evrim Dersleri gerek Evrimsel biyoloji yazı dizisini okuyup anlayabilir yani hiç de ağır bir konu değil. İşin tuhafı "adaptasyon, mutasyon, doğal seçilim, yapay seçilim" gibi kavramlara çok az da olsa değiniliyor ama evrim yok.

Önceden müfredatta olsa da eski mezunların çoğundan "zaten doğru düzgün anlatılmadığı" yönünde çok sayıda duyum aldım. Bunun başlıca sebebi "öğretmenin ya da öğrencinin inancına" karşı olarak görmesi. Bu, oldukça makul görülebilecek bir endişe çükü evrim olmadan gayet iyi gidiyordu zaten. Pek bilmediğiniz yeni bir bilgi gelince bu yeni bilginin inancınızı değiştirme olasılığını düşünmek bile bu endişeye sebep oluyor. Ayrıca önceden kendinizi özel, üstün bir varlık olarak görürken kimsenin üstün olmadığı hatta diğer türler ile akraba olduğunuzu görüyorsunuz ve bunu görünce gururunuza yediremiyorsunuz ki bu da kendi kendini besleyen bir döngüye neden oluyor. Evrimi öğrenmekten kaçtıkça evrime yönelik hatalı algılarınız çoğalıyor hatalı algılarınız çoğaldıkça "saçma" olduğunu sanıp evrimi öğrenmiyorsunuz ve inançları ile çeliştiğini düşünen köktendinci organizasyonların evrimi ve bilimi yanlış, hatalı ve komplo teorisyeni bir biçimde anlattıkları videoları görüp daha da "evrim karşıtı" oluyorsunuz. Gerek inancınızı gerek de "gerçek yaratılış bilimi"ni savunmaya çalışıyorsunuz. Bu döngüyü kırmayı başaramazsak gerçekten işimiz zor. Evrim Ağacı gibi platformlar da bunu kırmayı amaçlıyor zaten.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni bir bilgiyi doğru düzgün öğrenmek masraflıdır o yüzden bu döngüye teslim olmak, düzeltmekten daha kolay ve masrafsızdır. Tabii ki yasaklandığı için daha da merak edenler ve araştıranlar da var.

224 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Elif Erdoğan
Elif Erdoğan
38K UP
bilim sever

4-5 sene öncesine kadar müfredattaydı aslında ,anlatılıyordu gayet.. Belki ilerde yeniden eklerler (umarım)

Kaldırılma sebebinin ise o zamanlar ;

Tüm Reklamları Kapat

lise öğrencileri için ağır bir konu olduğu ve de bir sonraki eğitim seviyesinde (lisans düzeyinde) verilsin << denmişti

165 görüntülenme
1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Zengin
Ali Zengin
126K UP
Öğrenci-Okur
Orijinal Soru: Okullarda biyoloji yerine neden evrim dersi verilmiyor ?

Dönemin Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Durmuş, müfredat dışı bırakılma gerekçesini şu sözlerle anlattı:

"Tartışmalı konuları öğrencilerin henüz kavrayabilecek bilimsel arka plana sahip olmadıkları kademelerde devre dışı bıraktık. Lise 9. sınıf biyoloji dersindeki 'Hayatın Başlangıcı ve Evrim' ünitesi de henüz bu tartışmayı yürütebilecek öncüllere sahip olmadıkları için lisans eğitimine ertelendi."[1]

Tüm Reklamları Kapat

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş da yaptığı açıklamada, "Evrim teorisi zaten bilimsel olarak eskimiş ve çürümüş bir teoridir. İlla bu teori, mutlaka okutulacak diye bir kural yok" demişti.[2]

...

Tüm bu olanlara rağmen nasıl ki geçmişte Galileo'nun dudaklarından o meşhur üç kelime, Eppur si muove döküldüyse, ülkemizde ve tüm dünyada evrimsel biyoloji çalışan uzmanların da dudaklarından o üç kelime dökülecektir: Eppur si evolve. Yine de evrimleşiyor...

204 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A. E. Duran. Müfredattan Çıkan Evrim. (18 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 18 Ocak 2022. Alındığı Yer: DW | Arşiv Bağlantısı
 2. -. Video. (18 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 18 Ocak 2022. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
 3. E. Ağacı. Evrimin Müfredattan Çıkarılmasıyla İlgili Resmî Açıklama. (18 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 18 Ocak 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 4. BizSiz Onlar. Evrim. (18 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 18 Ocak 2022. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Fatih Aslan
Fatih Aslan
21K UP
Biyoloji Okuru
Orijinal Soru: Dünyadaki çoğu ülkelerde Evrim dersi varken Türkiye'de niye yok?

Maalesef bu durum Türkiyenin en büyük ayıplarından bir tanesi. 2017 yılında biyoloji müfredatından evrim çıkartıldı. Bazı kesimler evrimin ideolojik ve dini inançlarına ters şeyler olduğunu düşündüğü için evrimi reddetmek hatta eğitimde yasaklamak gibi yöntemlere başvuruyor. Bilim kişiye göre değişmeyen subjektif bir şey değildir ve dinle yada ideolojilerle ile bir alakası yoktur.

Tüm umudumuz gelecekte başka bir siyasi oluşum ülkeyi devralırsa yeniden eğitim müfredatı eklenmesi.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. H. Bardakcı, et al. Evrim Nedir? Meb Müfredatta Evrime Neden Yer Vermiyor?. (6 Eylül 2019). Alındığı Yer: Bilimma Bilim Haberleri | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close