Bu Reklamı Kapat

Evrimin Müfredattan Çıkarılmasıyla İlgili Resmî Açıklama

Evrimin Müfredattan Çıkarılmasıyla İlgili Resmî Açıklama
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
5 dakika
6,446 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

21 Haziran 2017 tarihinde de duyurduğumuz üzere, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa, evrimin müfredattan tamamen çıkarılmasına karar verilmiştir. Bu karar, 18 Temmuz 2017 tarihinde ilan edilen müfredat ile birlikte resmiyete dökülmüştür. Bu konuda en güzel ve isabetli açıklamayı, ülkemizin en kıymetli oluşumlarından biri olan EkoEvo Derneği yapmıştır. Aynen katıldığımız ve altına imza atabileceğimiz açıklamaya buradan erişebilirsiniz.

Evrim Ağacı olarak biz, bu kararı şaşkınlık ile karşılamış değiliz. Bu karar, erk sahibi yönetim kadrosunun ideolojisiyle tamamen uygundur. Böyle bir kararın yolu zaten uzun yıllardır hazırlanmakta ve halka yavaş yavaş sunulmaktadır. Zaten kararın şu haliyle işlevsel bir fark yaratmadığı da halkımızca bilinmektedir. Zira evrim konusu, müfredattan çıkarılmadan önce de lise son sınıfın (12. sınıfın) en son konularından biri olarak "okutulmaktaydı". Bu sözcüğü tırnak içerisinde yazıyoruz, çünkü öğrencilerin lise son sınıfın son haftaları ve hatta aylarında doktor raporu almak, devamsızlık hakkını kullanmak ve benzeri yöntemlere başvurmak suretiyle üniversite giriş sınavına hazırlandığı, dolayısıyla bu zaman dilimine denk gelen müfredat derslerinin herhangi bir eğitsel anlamı olmadığı malumdur. Dolayısıyla evrimin resmen kaldırılmış olması, fiilen okutulmadığı gerçeğine dikkate değer bir etkide bulunmamaktadır. Lakin bu gerçek, evrim gibi önemli bir konunun biyoloji dersinden çıkarılmasının kan dondurucu ve kabul edilemez olduğu gerçeğini de elbette değiştirmemektedir.

Bu kararı alanlar, gerekçe olarak evrim konusunun öğrencilerin düzeyinin üzerinde olduğu fikrini ileri sürmektedirler. Bu sadece gülünç bir iddia değildir; aynı zamanda tamamen hatalıdır. İddia gülünçtür; çünkü müfredatı belirleyen aynı kişiler, "FETÖ", "PKK", "IŞİD" ve "cihat" gibi son derece karmaşık ve belirsiz tarihsel arka planlara sahip olan, kimisinin günümüzdeki bağlantıları halen net olarak ortaya konmamış olan ve hatta siyasi erkin bile tam olarak anlamlandıramadığı kamuoyunca bilinen konuları müfredata eklemiş, hatta bunların öğretilmesini "devletin aslî görevi" olarak ilan etmişlerdir. Bu tezat , evrimin müfredattan çıkarılmasının pedagojik endişelerden kaynaklanmadığını; kararın ideolojik amaçlarla alındığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bunun ötesinde evrimin gençlerimizin anlayabileceğinin ötesinde bir konu olduğu iddiası tamamen hatalıdır; çünkü evrim, anaokulundan itibaren herhangi bir yaş grubuna öğretilebilecek kadar basit bir konudur. Öyle ki, müfredatta on yıllarca bulunan ve öğrenciler üzerindeki yükü giderek artan birçok konu evrimden çok daha karmaşık, anlaması güç ve zorlayıcıdır. Her şeyden önemlisi, eğer ki söz konusu kaygı gerçekten pedagojik ise, ülkemizde aktif olarak evrimsel biyoloji üzerine araştırmalar yürüten birçok bilim insanı ve organizasyon bulunmaktadır. Eğer ki talep edilecek olursa, bu organizasyonların hepsi, hem vatanımız Türkiye'nin gelişimine, hem de bilimsel aydınlanma mücadelesine katkı sağlamak amacıyla biyoloji müfredatının belirlenmesinde görev almaktan onur ve memnuniyet duyacaktır. Bu kişi ve kurumlar, devletin söz konusu müfredatı modern bilim ışığında, eksiksiz olarak hazırlaması için hazır ve nâzır bulunmaktadır. Göreve çağrılmamız durumunda, Evrim Ağacı olarak da bu tip bir çalışmayı memnuniyetle yapacağımızı bu vesileyle belirtmek isteriz.

Bu Reklamı Kapat

Bu mevzu bir yana, biyoloji müfredatı perspektifinden bakıldığında evrim ile ilgili izlenen genel olarak tutum endişe vericidir. Evrim, biyolojinin omurgasıdır. Bu omurga olmaksızın, biyolojide ele alacağınız kavramları bir bütünlük içerisinde toparlamanız mümkün değildir. Evrim olmaksızın biyolojiye dair şu veya bu konuları, o veya bu kavramları yüzeysel olarak öğrenebilir, öğretebilirsiniz; ancak o konular ve kavramlar arasındaki tarihsel ve nedensel bağlantıyı kurmanız imkansız olacaktır. Belirttiğimiz gibi evrim, anaokulu düzeyinden başlayarak her yaştan insanın öğrenebileceği bir doğa gerçeğidir. Diğer tüm bilim konuları gibi, her türlü siyasi veya dinî ideolojiden bağımsız olarak ele alınabilecek, sıradan bir bilim kanunudur. Bu kanunun nasıl ve neden o şekilde çalıştığını izah eden bilimsel bulgular bütününe Evrim Teorisi, bu teoriyi araştıran ve geliştiren bilim sahasına ise evrimsel biyoloji denir. Evrim, günümüzde sadece temel bilimleri anlamak için kullanılabilecek bir araç değildir; aynı zamanda ekonomi ve mühendislik gibi uygulamalı bilim sahalarında bile aktif olarak kullanılan ve araştırılan bir doğa yasasıdır. Çocuk ve gençlerimizi bu temel doğa yasasını öğretmemek, onların bilimsel algı ve kavrayışını köreltmek, Türkiye'nin zaten çok gerisinde olduğu muassır bilim arenasına erişme potansiyelinden mahrum bırakmak demektir. Evrimin ışığı günümüzde sadece temel bilimleri değil, modern bilimin bütününü aydınlatmaktadır.

Şunu unutmamak gerekir ki gerçekler, müfredattan çıkarıldılar diye yok olmazlar. Bunun bir sonraki adımı olsa şaşırtmayacak olan, kitapların toplatılması, yakılması gibi beşerî ve bilimsel olarak temeli veya anlamı bulunmayan çabalar, bilimsel gerçekleri değiştiremez. Evrim bir doğa yasasıdır. Evrim bir gerçektir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 21. yüzyılda böyle bir gerçeğe sırt çevirmesi, tüm vatandaşlarımız için kabul edilemez ve derinden yaralayıcı olmalıdır. Engizisyon Mahkemesi, Galileo'ya Dünya'nın dönmediğini söylemeye zorladı diye, Dünya dönmeyi bırakmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti (veya herhangi bir diğer ülke) evrimi müfredattan çıkardı diye de evrim süreci durmayacak, yok olmayacaktır. Canlılar değişmeye, doğadaki evrim yasası öğrenilmeye ve öğretilmeye devam edilecektir. Nasıl ki Galileo'nun dudaklarından o meşhur üç kelime, Eppur si muove döküldüyse, ülkemizde ve tüm dünyada evrimsel biyoloji çalışan uzmanların da dudaklarından o üç kelime dökülecektir: Eppur si evolve. Yine de evrimleşiyor...

Evrim Ağacı olarak biz, böyle bir durumda bize düşen sorumluluğu net bir şekilde bilmekteyiz. Her ne kadar evrimin müfredattan çıkarılması bizim açımızdan üzücü olsa da, bir yandan bize daha da önemli bir görev yüklemektedir. Şunun farkına varmalıyız: 21. yüzyılda halkımızı eğitmek için okullara veya devlet desteğine ihtiyacımız bulunmamaktadır. Modern çağın araçları, her yaştan insanı her konuda tam donanımlı bir şekilde eğitebilmek için ziyadesiyle yeterlidir. Evrim Ağacı olarak bizler, bu sorumluluğun ve imkanların bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürecek ve halkımıza başta evrimsel biyoloji olmak üzere bütün modern bilim dallarında bilgiler verrmeyi ve onları eğitmeyi sürdüreceğiz. Bunun ilk adımı olarak, Türkiye'de okutulmasının ideal olacağını düşündüğümüz, lise biyoloji müfredatına uygun, model bir evrim ders serisini YouTube üzerinden ivedilikle hazırlayacak ve tüm ülkemiz vatandaşlarının kullanımına en kısa zamanda sunacağız. Bu içeriklere gelişmelere buradan erişmeniz mümkün olacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Halkımıza sözümüzdür: Bilim var olduğu, bu ülkede aydınlanmaya ve modern bilime aç insanlarımız bulunduğu sürece, Evrim Ağacı görevinin başında olacak ve bilimsel aydınlanma meşalesini daha ileri taşımak amacıyla canla başla çalışacaktır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu sözümüz dün de geçerliydi, bugün de geçerlidir, yarın yöneticiler değişip, evrim olması gerektiği gibi müfredata yeniden eklendiğinde de aynen geçerli olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 20
 • Üzücü! 15
 • Grrr... *@$# 8
 • Korkutucu! 7
 • Muhteşem! 4
 • Güldürdü 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • İğrenç! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/01/2022 04:36:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5177

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Coronavirus
Diş Sorunları
Fotoğraf
Sinek
Cinsel Yönelim
Pandemik
Doğru
Oksijen
Uçak
Diş Hastalıkları
Bilim İnsanı
Kan Hastalıkları
Görme
Abd
Öğrenme
Homeostasis
Kanser
Koruma
Kimya
Balıklar
Diş Hekimliği
Biyografi
Küresel Salgın
Tüyler
Alan
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et