Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Evrimin Müfredattan Çıkarılmasıyla İlgili Resmî Açıklama

Evrimin Müfredattan Çıkarılmasıyla İlgili Resmî Açıklama
5 dakika
9,489
 • Ortaöğretim ve Lise
Tüm Reklamları Kapat

21 Haziran 2017 tarihinde de duyurduğumuz üzere, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa, evrimin müfredattan tamamen çıkarılmasına karar verilmiştir. Bu karar, 18 Temmuz 2017 tarihinde ilan edilen müfredat ile birlikte resmiyete dökülmüştür. Bu konuda en güzel ve isabetli açıklamayı, ülkemizin en kıymetli oluşumlarından biri olan EkoEvo Derneği yapmıştır. Aynen katıldığımız ve altına imza atabileceğimiz açıklamaya buradan erişebilirsiniz.

Evrim Ağacı olarak biz, bu kararı şaşkınlık ile karşılamış değiliz. Bu karar, erk sahibi yönetim kadrosunun ideolojisiyle tamamen uygundur. Böyle bir kararın yolu zaten uzun yıllardır hazırlanmakta ve halka yavaş yavaş sunulmaktadır. Zaten kararın şu haliyle işlevsel bir fark yaratmadığı da halkımızca bilinmektedir. Zira evrim konusu, müfredattan çıkarılmadan önce de lise son sınıfın (12. sınıfın) en son konularından biri olarak "okutulmaktaydı". Bu sözcüğü tırnak içerisinde yazıyoruz, çünkü öğrencilerin lise son sınıfın son haftaları ve hatta aylarında doktor raporu almak, devamsızlık hakkını kullanmak ve benzeri yöntemlere başvurmak suretiyle üniversite giriş sınavına hazırlandığı, dolayısıyla bu zaman dilimine denk gelen müfredat derslerinin herhangi bir eğitsel anlamı olmadığı malumdur. Dolayısıyla evrimin resmen kaldırılmış olması, fiilen okutulmadığı gerçeğine dikkate değer bir etkide bulunmamaktadır. Lakin bu gerçek, evrim gibi önemli bir konunun biyoloji dersinden çıkarılmasının kan dondurucu ve kabul edilemez olduğu gerçeğini de elbette değiştirmemektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu kararı alanlar, gerekçe olarak evrim konusunun öğrencilerin düzeyinin üzerinde olduğu fikrini ileri sürmektedirler. Bu sadece gülünç bir iddia değildir; aynı zamanda tamamen hatalıdır. İddia gülünçtür; çünkü müfredatı belirleyen aynı kişiler, "FETÖ", "PKK", "IŞİD" ve "cihat" gibi son derece karmaşık ve belirsiz tarihsel arka planlara sahip olan, kimisinin günümüzdeki bağlantıları halen net olarak ortaya konmamış olan ve hatta siyasi erkin bile tam olarak anlamlandıramadığı kamuoyunca bilinen konuları müfredata eklemiş, hatta bunların öğretilmesini "devletin aslî görevi" olarak ilan etmişlerdir. Bu tezat , evrimin müfredattan çıkarılmasının pedagojik endişelerden kaynaklanmadığını; kararın ideolojik amaçlarla alındığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bunun ötesinde evrimin gençlerimizin anlayabileceğinin ötesinde bir konu olduğu iddiası tamamen hatalıdır; çünkü evrim, anaokulundan itibaren herhangi bir yaş grubuna öğretilebilecek kadar basit bir konudur. Öyle ki, müfredatta on yıllarca bulunan ve öğrenciler üzerindeki yükü giderek artan birçok konu evrimden çok daha karmaşık, anlaması güç ve zorlayıcıdır. Her şeyden önemlisi, eğer ki söz konusu kaygı gerçekten pedagojik ise, ülkemizde aktif olarak evrimsel biyoloji üzerine araştırmalar yürüten birçok bilim insanı ve organizasyon bulunmaktadır. Eğer ki talep edilecek olursa, bu organizasyonların hepsi, hem vatanımız Türkiye'nin gelişimine, hem de bilimsel aydınlanma mücadelesine katkı sağlamak amacıyla biyoloji müfredatının belirlenmesinde görev almaktan onur ve memnuniyet duyacaktır. Bu kişi ve kurumlar, devletin söz konusu müfredatı modern bilim ışığında, eksiksiz olarak hazırlaması için hazır ve nâzır bulunmaktadır. Göreve çağrılmamız durumunda, Evrim Ağacı olarak da bu tip bir çalışmayı memnuniyetle yapacağımızı bu vesileyle belirtmek isteriz.

Bu mevzu bir yana, biyoloji müfredatı perspektifinden bakıldığında evrim ile ilgili izlenen genel olarak tutum endişe vericidir. Evrim, biyolojinin omurgasıdır. Bu omurga olmaksızın, biyolojide ele alacağınız kavramları bir bütünlük içerisinde toparlamanız mümkün değildir. Evrim olmaksızın biyolojiye dair şu veya bu konuları, o veya bu kavramları yüzeysel olarak öğrenebilir, öğretebilirsiniz; ancak o konular ve kavramlar arasındaki tarihsel ve nedensel bağlantıyı kurmanız imkansız olacaktır. Belirttiğimiz gibi evrim, anaokulu düzeyinden başlayarak her yaştan insanın öğrenebileceği bir doğa gerçeğidir. Diğer tüm bilim konuları gibi, her türlü siyasi veya dinî ideolojiden bağımsız olarak ele alınabilecek, sıradan bir bilim kanunudur. Bu kanunun nasıl ve neden o şekilde çalıştığını izah eden bilimsel bulgular bütününe Evrim Teorisi, bu teoriyi araştıran ve geliştiren bilim sahasına ise evrimsel biyoloji denir. Evrim, günümüzde sadece temel bilimleri anlamak için kullanılabilecek bir araç değildir; aynı zamanda ekonomi ve mühendislik gibi uygulamalı bilim sahalarında bile aktif olarak kullanılan ve araştırılan bir doğa yasasıdır. Çocuk ve gençlerimizi bu temel doğa yasasını öğretmemek, onların bilimsel algı ve kavrayışını köreltmek, Türkiye'nin zaten çok gerisinde olduğu muassır bilim arenasına erişme potansiyelinden mahrum bırakmak demektir. Evrimin ışığı günümüzde sadece temel bilimleri değil, modern bilimin bütününü aydınlatmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Şunu unutmamak gerekir ki gerçekler, müfredattan çıkarıldılar diye yok olmazlar. Bunun bir sonraki adımı olsa şaşırtmayacak olan, kitapların toplatılması, yakılması gibi beşerî ve bilimsel olarak temeli veya anlamı bulunmayan çabalar, bilimsel gerçekleri değiştiremez. Evrim bir doğa yasasıdır. Evrim bir gerçektir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 21. yüzyılda böyle bir gerçeğe sırt çevirmesi, tüm vatandaşlarımız için kabul edilemez ve derinden yaralayıcı olmalıdır. Engizisyon Mahkemesi, Galileo'ya Dünya'nın dönmediğini söylemeye zorladı diye, Dünya dönmeyi bırakmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti (veya herhangi bir diğer ülke) evrimi müfredattan çıkardı diye de evrim süreci durmayacak, yok olmayacaktır. Canlılar değişmeye, doğadaki evrim yasası öğrenilmeye ve öğretilmeye devam edilecektir. Nasıl ki Galileo'nun dudaklarından o meşhur üç kelime, Eppur si muove döküldüyse, ülkemizde ve tüm dünyada evrimsel biyoloji çalışan uzmanların da dudaklarından o üç kelime dökülecektir: Eppur si evolve. Yine de evrimleşiyor...

Evrim Ağacı olarak biz, böyle bir durumda bize düşen sorumluluğu net bir şekilde bilmekteyiz. Her ne kadar evrimin müfredattan çıkarılması bizim açımızdan üzücü olsa da, bir yandan bize daha da önemli bir görev yüklemektedir. Şunun farkına varmalıyız: 21. yüzyılda halkımızı eğitmek için okullara veya devlet desteğine ihtiyacımız bulunmamaktadır. Modern çağın araçları, her yaştan insanı her konuda tam donanımlı bir şekilde eğitebilmek için ziyadesiyle yeterlidir. Evrim Ağacı olarak bizler, bu sorumluluğun ve imkanların bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürecek ve halkımıza başta evrimsel biyoloji olmak üzere bütün modern bilim dallarında bilgiler verrmeyi ve onları eğitmeyi sürdüreceğiz. Bunun ilk adımı olarak, Türkiye'de okutulmasının ideal olacağını düşündüğümüz, lise biyoloji müfredatına uygun, model bir evrim ders serisini YouTube üzerinden ivedilikle hazırlayacak ve tüm ülkemiz vatandaşlarının kullanımına en kısa zamanda sunacağız. Bu içeriklere gelişmelere buradan erişmeniz mümkün olacaktır.

Halkımıza sözümüzdür: Bilim var olduğu, bu ülkede aydınlanmaya ve modern bilime aç insanlarımız bulunduğu sürece, Evrim Ağacı görevinin başında olacak ve bilimsel aydınlanma meşalesini daha ileri taşımak amacıyla canla başla çalışacaktır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu sözümüz dün de geçerliydi, bugün de geçerlidir, yarın yöneticiler değişip, evrim olması gerektiği gibi müfredata yeniden eklendiğinde de aynen geçerli olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
26
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 38
 • Üzücü! 27
 • Grrr... *@$# 18
 • Korkutucu! 12
 • Muhteşem! 9
 • Umut Verici! 8
 • Bilim Budur! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Güldürdü 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • İnanılmaz 3
 • İğrenç! 1
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/06/2023 17:52:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5177

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Jüpiter
Kas
Kamuflaj
Allah
İnternet
Diyet
Hastalık Yayılımı
İnsan
Biliş
Hidrojen
Kalp
Yaşlılık
Neandertal
Video
Enfeksiyon
Nöroloji
Plastik
Zehirli Mantar
Mers
Koaservat
Böcek
Sahtebilim
Uluslararası Uzay İstasyonu
Siyaset
Amerika Birleşik Devletleri
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı, et al. Evrimin Müfredattan Çıkarılmasıyla İlgili Resmî Açıklama. (19 Temmuz 2017). Alındığı Tarih: 9 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/5177
Ağacı, E., Bakırcı, Ç. M. (2017, July 19). Evrimin Müfredattan Çıkarılmasıyla İlgili Resmî Açıklama. Evrim Ağacı. Retrieved June 09, 2023. from https://evrimagaci.org/s/5177
E. Ağacı, et al. “Evrimin Müfredattan Çıkarılmasıyla İlgili Resmî Açıklama.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 19 Jul. 2017, https://evrimagaci.org/s/5177.
Ağacı, Evrim. Bakırcı, Çağrı Mert. “Evrimin Müfredattan Çıkarılmasıyla İlgili Resmî Açıklama.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 19, 2017. https://evrimagaci.org/s/5177.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close