Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Gamze A
Gamze A Üye
2

Neden, ne için yaşadığımı bilmiyorum. Boşluktayım. Ne yapmalıyım?

596 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

16 yaşındaki birinin böyle hissetmesi çok normal :) ne istediğini bilmemek, hedef koymak konusunda kararsız olmak, geleceği planlamaktaki farklı görüşler bunlar çok normal ben de 16 yaşımdayken aynı şeyleri fazlasıyla hissediyordum.

sana tavsiyem sürekli bir hedefin olsun. mesela senin yaşındayken benim hedefim üniversite sınavı için üniversite araştırmak, güzel bölümleri kazanmak sürekli ders çalışmak gibi şeylerdi. yani sürekli enerjini, zamanını ve paranı harcarken seni tatmin eden ve motive eden bir hedefin olsun. üniversiteyi kazandığında da aynı şekilde güncel hedefler bulmalısın kendine. sürekli bir çalışma isteğin ve motivasyonun olsun.

Bu Reklamı Kapat

şimdi bir hedefin olduğunu varsayıyorum, tamam çalışıyorsun ve çalışma motivasyonun var, şimdide çalışmadığın zamanlarda seni tatmin edecek uğraşların olması lazım. bu sanatsal bir uğraş olur, spor olur hiç fark etmez yeter ki bir uğraşın olsun ve yapınca uğraşınca seni mutlu etsin. hobi ile uğraşmak kadar güzel bir şey yoktur, benimki hep yemek yemek ve yemek yapmak olmuştur(çok güzel kebap yaparım bu arada :)

kendini geliştirmekten asla taviz verme, sürekli kendini geliştirmek için uğraş. zamanını iyi değerlendirmek için kitap okumaktan daha güzel bir yöntem yoktur. sürekli bir merakın olsun, bu fark etmez tarih, ekonomi, bilim, felsefe, politika, sosyoloji, psikoloji, fizik, biyoloji, sanat, kişisel gelişim, roman, dinsel, edebiyat, roman, çizgi roman, tiyatro, şiir ne ilgini çekiyorsa yatağa yattın zaman bu günüm boş geçmedi demelisin kendine. insan kendini geliştirmeyi kestiği an depresyona gireceğini düşünüyorum.

Bu Reklamı Kapat

en önemlisi de kendini sev, eğlenmeyi bil, ne istediğine karar ver.

bilim sana yol göstersin✌️😜

258 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Halil Sayım
Halil Sayım Aynı duyguları tecrübe eden bir kişi

Genelde bize geçmişte yaşamamamız geleceğe odaklanmamız söylenir. Ama konu bu kadar da basit değil.

Genelde çoğu negatif duygumuz geçmişe yöneliktir. Üzüntü gibi. Maalesef üzüntü duygusu kalıcı olarak bastırılamıyor. İnsan kendi isteyerek yaptığı şeyler için üzülemez. Ancak başkalarını üzebilir. Bu yüzden hayat amacımız üzüntüleri gidermek olmamalı. Çünkü sorumlusu bizler değiliz. Yani bu yüzden geçmişe odaklanmamalıyız.

Bu Reklamı Kapat

Geleceğe yönelik olan da bir negatif duygumuz var ki hayatımızı önemli ölçüde etkiliyor. Korku. Ama iyi haber şu ki: yok edilebilir. Tabiki insanda olması gereken korkular da var örneğin yanacağını bile bile ateşe dalmazsın. Ama bazı korkular insanı üzüntüye sürükler. Bu yüzden bana göre korkuları yenmek çok yerinde bir hayat amacı.

Korkunun yenilmesi için bazen korkulan şeyin tecrübe edilerek yenilmesi gerekir. Bu korkular bi anda biter ama tecrübe etmeden hemen önce korku hat safhaya ulaşır (örn: roller coaster korkusu, hayvanlara temas etme korkusu). Ama bazı korkuları yenmek belli bir süreç ister (örn: kavga etme korkusu, aile korkusu, karşı cinsle konuşma korkusu) ama bu süreçte alınan zevk ve gelişim gitgide artar. Dolayısıyla özgüven de artar ve bu da daha yeni amaçlara kapı açar. Kendi tecrübeme göre bu süreçte yerini bilmek çok önemli:

Bu Reklamı Kapat

Mesela diyelim bir insanın vücudu kötü ve sergilemekten çekiniyor. Sürecin sonuna atlayıp kötü vücudunu sergilemesi ona sadece yeni kokular doğurur ve sonuçta da telafi edilemeyecek üzüntü duygusuna yol açabilir.

Ya da tam tersi de olabilir: yani vücudunu cidden iyi hâle getirmiştir ama yine de hâlâ çekinmektedir. Bu da uzun vadede kazandığı özelliği yitirmesini sağlayabilir ki bunun nedeni genelde yanlış çevredir. (Dersleri iyi olan öğrencilerde sıkça görülen bir durum bu)

Yani kısacası bence korkuları yenmek için sıkı çalışmak iyi bir hayat amacı olabilir.

334 görüntülenme
3
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et