Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Neden insanların çoğu başkası bir şey öğretmeden yeni bilgi keşfedemiyor?

Mesela bundan 20 yıl öncesine kadar akıllı telefon yokken kimse hayatımıza böyle bir teknolojinin gireceğini bilmiyordu göstersek bile kimse ne olduğunu anlayamazdı. Ama şimdi günümüze baksak 7'den 70'e herkes telefon uzmanı. Bu bilgileri keşfeden ve bizlere öğreten kişiler bizlerden üstün veya daha zeki kişiler değil. Peki biz neden gözümüzün önünde olan şeyleri göremiyor veya birileri öğretmeden öğrenemiyoruz?
1,029 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Lucifer M
Lucifer M
2,563 UP
Meraklı bir öğrenciyim

Fikrimce sırr farklı bakış açısında yatıyor. Gördüğümüz ve etrafımızda olan her türlü şeye farklı bakarak yeni bir şeyler öğrenip, yapabiliriz. Mesela örnek olarak en basitinden Newton'u örnek gösterelim. Elmanın ağaçtan düşmesini ondan önce gören birisi yok muydu meğer? Ama Newton diğer insanlardan farklı yanaştı bu olaya ve herkes için normal olan bu olayın sebebini merak etti. Ve ya diğer keşif ve icatlara bakabiliriz. O yeni şeyleri keşfeden insanlarda olan bilgiden daha çok bilgiye sahip insanlar vardı. Ama onlar keşfetmediler. Ama onlar da bildiklerine, gördüklerine farklı açıdan baksaydılar yeni şeyler keşfedip öğrenebilirlerdi. Bu benim kendime özgü fikrim. Yani bunu doğru kabul etmemeniz de mümkün. Söylemek istediğim önemli olan büyük deha olmak değil, dünyaya diğerlerinden farklı bakmaktır. Yazım yanlışım varsa, özür dilerim.

232 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
177K UP
Bilim ve felsefe okuru

Herşey bakış açısını değiştirip yerleşmiş kabulleri sorgulamaya bağlı. Örneğin siyahı bir renk olarak tanımlarız. Oysa siyah bir renk değil 'renksizlik' halidir. Çünkü siyah nesneler ışığı yansıtmaz ve dolayısıyla renk oluşmaz ve bu nedenle onları siyah olarak görürüz.

Başka bir örnek insanlar zebraları siyah çizgili olarak tanımlarlar veya kabul ederler. Oysa gerçekte zebralar beyaz çizgilidir.

Tüm Reklamları Kapat

kısacası bu insanlar, dahiler diğer insanlardaki bakış açısını ve kendi bakış açısını değistirip birşeyi sorgulayarak o şeye dair zihinlerinde yerleşmiş kabulleri değiştirirler.

örneğin Newton kimsenin sorgulamadıgı elmanın neden düştüğünü sorguladı ve çekim gücü olduğunu düşündü.

Tüm Reklamları Kapat

Einstein ise olayı daha da ileri götürerek elmanın düşmesi ile dünyanın elmaya doğru gitmesinin evrende aynı şey olduğunu keşfetti. Çünkü hareketin göreli olduğunu keşfetti ki Einstein dünyanın en büyük dahisi sayılabilecek kadar ışığın hızını hayal etmek gibi sıradışı bir çok düşünce keşfi yaptı. (Not: dünya uzerindeki nesneler için dünya referans noktası olduğu için elma dünyanın yer çekimi nedeniyle dünyaya doğru düşer. Einstein keşfinin ne kadar sıradışı olduğunu anlatmak bakımından bu çarpıcı örnekleme yapılmıştır. )

Bütün bunlar gösteriyor ki insan için en önemli şey yerleşmiş kabulleri sorgulamak ve yerine göre değiştirmek zihnin düşünce biçimi açısından en önemli şey.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
asım ertugral
Öğrenci

İlk olarak akıllı telefonun hayatımıza girmesini kimse bilmiyordu kısmından başlamak istiyorum. Teknoloji gerçekten hızlı gelişiyor. Bu gelişim doğrusal da değil ; eksponansiyel. Gerçekten de geleceği tahmin konusunda bizler de yönetmenler kadar berbatız. Kimse kripto paraları da tahmin etmezdi ancak 2 trilyon dolar hacme ulaştı bu paralar.

Diğer kısma gelirsek bana kalırsa bu teknolojilerin bizden çıkmama sebebi ar-ge yatırımlarının yetersizliği. Youtube'daki mucit kanalları dahi (destek verilmemesinden dolayı) yurtdışındaki rakiplerinin icatlarını piyasaya onlardan önce sürmesinden yakınıyor. Yani para para para. Eğitim kısmını söylemiyorum bile. Hala işe yaramayan bilgileri okutuyorlar ne denir ki?

Tüm Reklamları Kapat

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Enes Özdaş
Enes Özdaş
42K UP
Fikir sahibi

Merak birçoğumuzun burada olma nedeni merak hepsinin ki farklı şekilde ortaya çıktı ama hepsinin amaçları aynı. Benim amacımda bilgiye olan açlığı gidermek bir birkaç istisna dışında çoğu aynı şeyi söyler. Örneğin benim merakımı körükleyen şey liseye geçtiğimde kız düşürmek oldu bunlarla onların ilgisini çekebilirdim. Kendimi bulmami sağladılar neye ihtiyacım olduğunu. Onlar olduğu yerde duruyorlar ama benim gibi merakları yok bilgiye açlıkları yok. Belki aynı şeyleri onlar yapmayı deneseydi yerlerimiz farklı olabilirdi.

İcat kısmına gelirsek bilgi havuzu hepimizin bildikleri farklı ve bakış açımız ilk bilgisayarı icat eden kişi önce daktilo ya baktı sonra radyo daha sonra birşeyler arıyordu televizyon çıktı. Ben bunları birleştirebilir miyim acaba muhteşem birşey olmaz mı hadi deneyelim. Bunları fark edecek kadar zeki ve deneyecek kadar meraklı ve cesurdu. Oysaki hepsi aynısına baktı tek fark bakış açıları. Telefon a geldi sıra bunu cebe sığdırabilir miyim muhtemelen binlerce kişi bunu düşündü. Belki nasıl yapacaklarını bilmiyorlardı. Burasıda bilgi kısmı.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin çalıntı mucitler den birisi Graham Bell telefonu ilk bulan kişi değildir. Ondan önceki icat eden kişi hasta karısına ilaç alabilmek için satmak zorunda kaldı patent basacak 10 doları bile yoktu burasıda şans.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close