Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Neden insanların çoğu başkası bir şey öğretmeden yeni bilgi keşfedemiyor?

Mesela bundan 20 yıl öncesine kadar akıllı telefon yokken kimse hayatımıza böyle bir teknolojinin gireceğini bilmiyordu göstersek bile kimse ne olduğunu anlayamazdı. Ama şimdi günümüze baksak 7'den 70'e herkes telefon uzmanı. Bu bilgileri keşfeden ve bizlere öğreten kişiler bizlerden üstün veya daha zeki kişiler değil. Peki biz neden gözümüzün önünde olan şeyleri göremiyor veya birileri öğretmeden öğrenemiyoruz?
104 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Lucifer Morningstar
Lucifer Morningstar Meraklı bir öğrenciyim

Fikrimce sırr farklı bakış açısında yatıyor. Gördüğümüz ve etrafımızda olan her türlü şeye farklı bakarak yeni bir şeyler öğrenip, yapabiliriz. Mesela örnek olarak en basitinden Newton'u örnek gösterelim. Elmanın ağaçtan düşmesini ondan önce gören birisi yok muydu meğer? Ama Newton diğer insanlardan farklı yanaştı bu olaya ve herkes için normal olan bu olayın sebebini merak etti. Ve ya diğer keşif ve icatlara bakabiliriz. O yeni şeyleri keşfeden insanlarda olan bilgiden daha çok bilgiye sahip insanlar vardı. Ama onlar keşfetmediler. Ama onlar da bildiklerine, gördüklerine farklı açıdan baksaydılar yeni şeyler keşfedip öğrenebilirlerdi. Bu benim kendime özgü fikrim. Yani bunu doğru kabul etmemeniz de mümkün. Söylemek istediğim önemli olan büyük deha olmak değil, dünyaya diğerlerinden farklı bakmaktır. Yazım yanlışım varsa, özür dilerim.

224 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Herşey bakış açısını değiştirip yerleşmiş kabulleri sorgulamaya bağlı. Örneğin siyahı bir renk olarak tanımlarız. Oysa siyah bir renk değil 'renksizlik' halidir. Çünkü siyah nesneler ışığı yansıtmaz ve dolayısıyla renk oluşmaz ve bu nedenle onları siyah olarak görürüz.

Başka bir örnek insanlar zebraları siyah çizgili olarak tanımlarlar veya kabul ederler. Oysa gerçekte zebralar beyaz çizgilidir.

Bu Reklamı Kapat

kısacası bu insanlar, dahiler diğer insanlardaki bakış açısını ve kendi bakış açısını değistirip birşeyi sorgulayarak o şeye dair zihinlerinde yerleşmiş kabulleri değiştirirler.

örneğin Newton kimsenin sorgulamadıgı elmanın neden düştüğünü sorguladı ve çekim gücü olduğunu düşündü.

Bu Reklamı Kapat

Einstein ise olayı daha da ileri götürerek elmanın düşmesi ile dünyanın elmaya doğru gitmesinin evrende aynı şey olduğunu keşfetti. Çünkü hareketin göreli olduğunu keşfetti ki Einstein dünyanın en büyük dahisi sayılabilecek kadar ışığın hızını hayal etmek gibi sıradışı bir çok düşünce keşfi yaptı. (Not: dünya uzerindeki nesneler için dünya referans noktası olduğu için elma dünyanın yer çekimi nedeniyle dünyaya doğru düşer. Einstein keşfinin ne kadar sıradışı olduğunu anlatmak bakımından bu çarpıcı örnekleme yapılmıştır. )

Bütün bunlar gösteriyor ki insan için en önemli şey yerleşmiş kabulleri sorgulamak ve yerine göre değiştirmek zihnin düşünce biçimi açısından en önemli şey.

1
  • Raporla
Cevap
Asım Ertugral
Asım Ertugral Öğrenci

İlk olarak akıllı telefonun hayatımıza girmesini kimse bilmiyordu kısmından başlamak istiyorum. Teknoloji gerçekten hızlı gelişiyor. Bu gelişim doğrusal da değil ; eksponansiyel. Gerçekten de geleceği tahmin konusunda bizler de yönetmenler kadar berbatız. Kimse kripto paraları da tahmin etmezdi ancak 2 trilyon dolar hacme ulaştı bu paralar.

Diğer kısma gelirsek bana kalırsa bu teknolojilerin bizden çıkmama sebebi ar-ge yatırımlarının yetersizliği. Youtube'daki mucit kanalları dahi (destek verilmemesinden dolayı) yurtdışındaki rakiplerinin icatlarını piyasaya onlardan önce sürmesinden yakınıyor. Yani para para para. Eğitim kısmını söylemiyorum bile. Hala işe yaramayan bilgileri okutuyorlar ne denir ki?

Bu Reklamı Kapat

0
  • Raporla
Cevap
Enes Özdaş
Enes Özdaş Fikir sahibi

Merak birçoğumuzun burada olma nedeni merak hepsinin ki farklı şekilde ortaya çıktı ama hepsinin amaçları aynı. Benim amacımda bilgiye olan açlığı gidermek bir birkaç istisna dışında çoğu aynı şeyi söyler. Örneğin benim merakımı körükleyen şey liseye geçtiğimde kız düşürmek oldu bunlarla onların ilgisini çekebilirdim. Kendimi bulmami sağladılar neye ihtiyacım olduğunu. Onlar olduğu yerde duruyorlar ama benim gibi merakları yok bilgiye açlıkları yok. Belki aynı şeyleri onlar yapmayı deneseydi yerlerimiz farklı olabilirdi.

İcat kısmına gelirsek bilgi havuzu hepimizin bildikleri farklı ve bakış açımız ilk bilgisayarı icat eden kişi önce daktilo ya baktı sonra radyo daha sonra birşeyler arıyordu televizyon çıktı. Ben bunları birleştirebilir miyim acaba muhteşem birşey olmaz mı hadi deneyelim. Bunları fark edecek kadar zeki ve deneyecek kadar meraklı ve cesurdu. Oysaki hepsi aynısına baktı tek fark bakış açıları. Telefon a geldi sıra bunu cebe sığdırabilir miyim muhtemelen binlerce kişi bunu düşündü. Belki nasıl yapacaklarını bilmiyorlardı. Burasıda bilgi kısmı.

Bu Reklamı Kapat

Örneğin çalıntı mucitler den birisi Graham Bell telefonu ilk bulan kişi değildir. Ondan önceki icat eden kişi hasta karısına ilaç alabilmek için satmak zorunda kaldı patent basacak 10 doları bile yoktu burasıda şans.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et