Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Neden insanlar " uzaylI " dediğimiz varlıkların bize düşman olup dünyayı ele geçireceğini düşümür?

bizi bulacak teknolojiye sahip olan bir ırkın kendine yakın istenilen bir gezegeni kolonize etmesi daha muhtemel deyil midir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Bilimkurgunun tarihi 17. yy'ın sonlarına dayanıyor. Bilimkurgu eserler de çoğunlukla kolonyalizm metaforları içeren gezgin ve istilacı uzaylılar, süpergüçlü kahramanlar gibi dini kitaplarda konu alan bebek Musa'nın büyüyüp mucizeler yaratması, robotların insanlığın sonunu getirmesi de Yahudilerin Mısır'dan sürülmesi (Exodus) gibi insanlık tarihinin belli başlı konu ve mitleri ile paralellik gösteriyor.

1
  • Raporla
Cevap
Ögetay Kayalı
Ögetay Kayalı Astrofizikçi

Herkes böyle düşünmüyor ya da tamamen böyle olacağını kabul etmiyor. Sadece bunun bir olasılık olduğunu değerlendirmek gerek. Kendi doğamızdan bildiğimiz üzere yırtıcı olan türler, daha dominant olabiliyorlar. Birçok teknoloji ve bilimsel gelişim bizde savaş dönemlerinde geliştirildi. Dolayısıyla savaşın bu alanda bir tecrübe ve birikim getirdiği (yıkımla beraber) görülüyor. Bunun yanında barışçıl yaşamış bir toplum, savaşçıl bir ırkla karşılaştığında yok olma tehlikesine girebilir. Bu nedenle olasılıksal açıdan bakınca, yırtıcı bir ırkın varlığı daha yüksek bir ihtimal gibi görünüyor (barışçıl olanlar eleneceği için). Fakat bunların hepsi kanıtsız varsayımlardan ibaret. Belki de karşılacağımız uygarlık bizim gibi bilime ve teknolojiye önem vermek için savaşa ihtiyaç duymuyordur. Kim bilebilir? Mühim olan, olasılıkların hiçbirine karşı gözlerimizi kapatmamak.

1
  • Raporla
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

İnsan türü, tanımlarını empati üzerinden, kendini olabilecek en zeki statüsünde gördüğü için, hem tamrısal hem de olası uzaylı tanımlarını kendi türüne ait karakteristik üzerinden kurgulamakta. Tasarladığı varlıkları cezalandırmak için bekleyen öfkeli yaradandan, insan türünü sömürmek isteyen uzaylı zeki türlere, insanın kendi doğasını, olası farklı türlere adapte etmesinden kaynaklanır. Mitolojiler, insan karakteristiğinin tamrısal ikonlara uyarlanmış halidir. Dikkat edersek, 'süper güçleri' dışında tamrılar son derece insan doğasına sahiptir. Öc alır, cezalandırır, ilişki yaşar vs vs. Çünkü kurgu oluşturmak için elde İNSAN malzemesi dışında bir şey bulunmamakta.

Oysa bilinç seviyesini (paralelinde teknolojisini), kendi güneş, galaksisi dışındaki türlere ulaşabilecek şekilde geliştirebilmiş bir tür, aynı zamanda homosapiensin sahip olduğu yok etme, sömürme, köleleştirme gibi ilkel yaklaşım biçimlerinden çok uzun çağlar önce uzaklamış olması muhtemeldir. (Kardaşev ölçeği, uygarlıkların teknolojik gelişimlerini, iletişim kurma doğrultusunda kullanabilecekleri enerji miktarına göre ölçen bir yöntemdir. Tip I, II ve III olarak önceden belirlenmiş üç ayrı kategoriye sahiptir, Tip I uygarlık —gezegensel uygarlık da denir—, komşu yıldızından gezegenine ulaşan kullanılabilir enerjiyi kullanma ve depolama yetisine sahiptir, Tip II uygarlık, yıldızındaki bütün enerjiyi hasat etme yetisine sahiptir (en popüler hipotetik kavram tüm yıldızı kapsayabilecek ve enerjisini gezegene transfer edebilecek Dyson küresidir, Tip III uygarlığın ise konak gökadasının tümü ölçeğinde enerji kontrolü bulunmaktadır. İlk olarak 1964 yılında Sovyet astronom Nikolay Kardaşev tarafından ileri sürülmüştür. Önerildiği zamandan beri daha geniş güç seviyelerinden (tip 0, IV ve V) saf güçten farklı metriklerin kullanımına çeşitli eklemeler önerildi.)

Bu Reklamı Kapat

Yani ileri düzey bir medeniyet (uzaylı), karşılaştığı başka canlı medeniyetleri yok etme değil, pozitif iletişim kurma amacına sahip olabilir olasılık dahilinde. Tabii ki buna ihtiyaç duyuyorsa. Bizim solucanlarla iletişim kurmaya çalışmıyor olmamız gibi, üst düzey bilinç seviyesindeki canlılar da bizimle iletişim kurmak istemiyor da olabilir tabii ki. Ya da canlılık evrende organizmaya bağımlı bir şey değilse, farklı formlarda canlılığı deneyimleyen varlıklar (eğer varsa), bizi solucan örneğindeki gibi görüyor bile olabilir, insan kendi gezegeninde üstünlük algısına sahip, ancak başka bir gözle bakınca da kendi biyolojik yapısının en dışında yaşayan canlı. Dışarıdan bakan zeki bir varlık, en akılsız tür olarak tanımlayabilir insanı kendi genetiğinin tamamen dışında dizayn ettiği yaşam üzerinden.

İnsan türü, kendini geliştirmeye çalışmayı zahmetli görebilecek zayıflığa sahip olduğu için, olası başka tür-medeniyet tarafından (kendi algısına göre) yok edilmek-sömürülmekten korkmayı, gelişme çabasına tercih ederek kendi "konfor" alanını korumaya meyilli malesef. Yaşadığı düşünsel ya da deneyimsel sorunların kaynağının da kendisine ait olduğunu anlamak için bir KİŞİ ya da OLAY duvarına çarpmak zorunda kalıyor. Ancak bu çarpma etkisi onu kendini sorgulamaya itiyor. Aksi takdirde kendini doğru - olması gereken bir izlekte zannetmekte. Henüz sevgiden, bütünleşmekten, bütün için yaşamaktan gelişecek seviyeye o kadar uzak ki, kendisi için yaşayıp ölebilecek kadar inatçı.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et