Sorulara Dön
0
Psikoloji & Psikiyatri

Neden inandıklarımızı/düşüncelerimizi başkalarına kabul ettirmeye çalışırız?

Tanıdığım dindar ve ateistlerde gördüğüm bir durum ama sadece din konusunda değil tüm konularda böyle.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bir kaç saat önce verdiğim bir yanıtta topluluk liderlerinden bahsetmiştim. Topluluk liderleri topluluğun yöneticisi olan ve topluluktaki diğer bireylerin davranışları için onay bekledikleri kişilerdir. Bir sürüdeki (kurt, maymun) alfa birey topluluk lideridir. Buna göre onun onayını almak toplumdaki bireyler arasında istenilen bir olaydır. Liderin onayı bireyin konumunu etkileyebilir. Bu yüzden topluluk liderinin onayını almak önemlidir. Liderin onayı almaktan daha önemli olan şeyse liderin kendisi olmaktır. Onay vermektir. Topluluk liderinin onay vermesi olayı düşüncülerini başkalarına kabul ettirmesi ve bu düşüncelerin doğruluğundan emin olunmasını sağlamasıdır. Dolayısıyla topluluk liderinin onayından daha önemli olan şey kendi onayladığımız kurallar yaratmaktır. Eğer bizim onayladığımız bir şey, biz onayladığımız için toplulukta uygun karşılanıyorsa toplulukta en azından o konu için liderlik gösteriyoruz demektir. Anlaşılacağı üzere bugün de kendi düşüncelerimizi başkalarına kabul ettirmek istememizin nedeni o onayı veren lider olmak istememizdir. Lider olmak kendi istediğini yapmak, istediği bireyle üremek, dilediği kaynağa hızlıca erişebilmek demektir. Kısaca evrimsel süreçte tüm bireyler lider olmak ister ve liderlerin genleri gelecek nesle daha kesin aktarılır. Lider olmak için düşüncelerimizin başkaları tarafından kabul ediliyor olması gerekir.

Sorunun kısa yanıtı: Kendi düşüncelerimizi başkalarına kabul ettirmeye çalışırız çünkü lider olmak istiyoruz.

294 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (4)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Bence bu durumun sebebi beğenilme ve onaylanma arzusu. Bir noktada düşünceleri ile insan yalnız kalabilir. Yalnızlaşabilir.

İnsanın kendi düşüncelerinin başkaları tarafından sevilmesi, onaylanması anlamını taşıdığından o insan aslında düşünce olarak kendisine benzer birini bulmuş olur. Bu durumda daha çok beğenilmek için düşüncelerini başkalarına empoze etmek güdüsü ile harekete geçebilir. Böyle durumların sonucunla çoğunlukla insan gaddarca kendini düşünür ve düşüncelerinin tek doğru olduğuna inanır. Sonuç zoraki düşünce kabul ettirme, bunun için güç kullanma, tehdit etmeye varabilmektedir. Aslında zorla bir düşünceyi kabul eden de bunu kabul etmiş sayılmasa da, ortamda bir süper güçlü varsa mecburi olarak sana inandım diyerek gezinmeye başlamakta. Bu nedenle bazıları insanın güce tapan bir varlık olarak görmekteler.

Samimiyetle inanıyorum ki süper güçlü, düşüncelerini empoze etmeyi bıraktığında dahi, veya süper güçlü ortamdan yok olduğunda onun düşüncelerini devam ettiren "zorla kabul etmişler" bulunmakta. İnsanın karmaşık psikolojisini açıklamak bana düşmez ama şu yaşa kadar daima bu tip oluşumları gözledim.

Başlangıçta sadece beğenilme arzusu, onaylanma duygusu yatıyor. Sonra fasık bir döngü oluşuyor.

134 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın