Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ecem Kaya
Ecem Kaya
94K UP
Üye
18

Neden herhangi bir sayının 0. kuvveti 1'dir? x^0=1 olduğunun ispatı ne?

33,208 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
8 Cevap
Cevap
Soner Albayrak
Fizik Doktora Öğrencisi

Sorunun bir sürü basit cevabı var, fakat ben de bir tane ilginç cevaptan bahsetmek istiyorum. ifadesini "b elemanlı bir kümeden a elemanlı bir kümeye yazılabilecek bütün fonksiyonların sayısı" olarak tanımlayalım.

Örneğin durumunda sadece bir tane fonksiyon var, o fonksiyon da sözlerle şu: hangi elemanı girdi olarak verirsen ver çıktım aynı olacaktır; sadece bir tane fonksiyonumuz olduğu için de deriz ki .

Tüm Reklamları Kapat

Başka bir örnek olarak da ve alalım. Kümelerimizin elemanlarını olarak alırsak yazabileceğimiz fonksiyonlar şunlar:

Tüm Reklamları Kapat

Burada her bir satır bir fonksiyona karşılık geliyor, ve elemanlar (girdi,çıktı) değerlerini gösteriyor. Örneğin 2. satırdaki fonksiyon şu özellikte: ve . Sonuç olarak görebileceğimiz gibi toplamda 8 fonksiyon var, demek ki .

Bu uzun açıklamadan sonra kontrol edebiliriz ki 'yi "b elemanlı bir kümeden a elemanlı bir kümeye yazılabilecek bütün fonksiyonların sayısı" olarak tanımlamak ilkokulda öğrendiğimiz her şeyle uyumlu. Artık asıl soruya dönebiliriz.

Şimdi durumunu inceleyelim: boş kümeden a elemanlı bir kümeye yazılabilecek fonksiyon sayısını bulmamız gerekiyor. Fakat böyle bir fonksiyonu asla kullanamazsınız, çünkü bu fonksiyonu çağıramazsınız; başka bir deyişle, bu fonksiyonunu olarak hesaplayabileceğimiz bir değeri yok (çünkü boş küme). Bu yüzden bu tarz birbirinden farklı fonksiyonlar tanımlamamız mümkün değil (fonksiyonları ayırt edemeyiz), bir tane böyle bir fonksiyon tanımlıyoruz (empty function), ve diyoruz ki durumu için ne olursa olsun ifadesi birdir:

Üstsel sayıları bu tarz kümelerle tanımlamamızın bir de bonusu var: yukarıdaki argüman durumu için de geçerli, yani direk diyebilirz ki .

Bu son ifadeye itiraz edip hayır tanımsızdır diyecekler çıkacaktır elbette, fakat bizim tanımımızla bu doğru değil, direk bir diyebiliriz. Matematiğin bir çok alanında da bu sonuç kullanılır(wiki'de detaylı açıklamalar var).

Son olarak ilginç bir şey daha ekleyeyim: bu bahsettiğim "asla çağırılamayan ve kullanılamayan" fonksiyon Haskell programlama dilinde absurd ismiyle tanımlı; gerçekten de kodunuzda bu komutu çağıramıyorsunuz :D

198 görüntülenme
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap

Ben bu soruya da daha önceden anlattığım 0!=1 ispatıyla aynı şekilde yaklaşmayı seviyorum. Herhangi bir sayıyı alabilirsiniz ama, kolaylık olması için tabanı 2 alalım ve 4. kuvvetten başlayalım:

Tüm Reklamları Kapat

Bir önceki kuvvet:

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi, basit bir örüntüyü tespit edelim:

Güzel, şimdi yavaş yavaş geri gelelim:

Bir daha:

Son bir kez:

Cevaplarda güzel ispatlar var; ancak bu da gayet makul ve sadece "Biz öyle istiyoruz da ondan." deyip işin içinden çıkmaya engel oluyor.

643 görüntülenme
33
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Aral Kocatürk
Öğrenci

Merhaba! Örnek olarak 20 birdir. Bunun nedeni ise şudur: 22-2 de 20 anlamına gelir. Bu da 22.2-2 demektir. Yani 4/1.1/4 = 1'e eşittir. Ama Ali Nesin kaynaktaki videosunda 0! in de bir olmasının nedeni bizim öyle istememizdir demişti.

12,463 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Ali Nesin'In 0! Neden 1'E Eşittir Videosu.. (27 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 27 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
31
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Özgür Alperen Gezici
Öğrenci , Okur

Nedeni tanımında gizlidir.

Önce önerilen yanıtlardaki yanlışları aktarayım :

 • Üs alma kavramı şeklinde tanımlandığı ve olduğundan , n=2 ve x=1 değerleri için değeri 1 çıkar.

Bu önerilen cevabın hatası , ifadenin sağ tarafında (yani x üzeri n-1 kısmında) n değeri yerleştirildiğinde 0'ın kalması ve aslında aradığımız şeye , aradığımız yol üzerinde rastlamamız. Bir eşitliği çözmek için önce eşitlikteki ifadelerin ne olduğunu tanımlamanız gerekir. ifadesini tanımlamadan , onun içinde bulunduğu bir eşitliği çözemeyiz.

Tüm Reklamları Kapat

 • Üs alma kavramı , 'yi sağlayan bir fonksiyon olarak tanımlandığı için , n=0 ve m=1 değerlerinde istenen ifadenin değerinin 1 olması gerekir.

Bu önerilen cevabın öncelikli hatası, üs fonksiyonunun bu şekilde değil birazdan açıklayacağım tümevarım yöntemiyle tanımlanmasıdır. Üs fonksiyonunda toplamanın karşılığının, toplanan sayıların ayrıca üslerinin çarpımı şeklinde sonuçlanması ise ayrı bir teoremdir ve tanım yordamıyla kanıtlanır. İkinci hata ise yine benzer şekilde daha ne olduğunu bilmediğimiz ifadesine , bulmaya çalıştığımız yol üzerinde rastlamamız. Bu noktada işlemler devam edemez.

 • olduğundan , n ve m değerleri 1 iken değerinin 1 olduğu ortaya çıkar.

Buradaki hata yine bir eşitlikte ne olduğunu bilmediğimiz şey varken işlemlere devam ediyor olmamızdır. Daha eşitliğin solu tanımsızken tanımsız bir şeyin karşılığında hangi sayıyı bulduğumuzun önemi yoktur , tanımı olmayan şeyin değeri olmaz.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi gerçek açıklamaya gelelim ,

Üs alma fonksiyonu ve faktöriyel fonksiyonu "tümevarımla tanımlanan fonksiyonlar" kategorisindedir. Yani bir örgüye göre ve referans noktasına göre örgü iplikçikleri gibi parçadan bütüne -yani cevaba- ulaşılır.

ifadesi , n bir gerçel sayı ve olmak üzere , şeklinde tanımlanır.

Burada önemli nokta şudur , bir sayının sıfırıncı kuvvetini 1 ya da benzer şekilde sıfır faktöriyeli 1 seçmek tamamen tümevarımla tanımlanan fonksiyonların referans noktasını tanımlamak gibi , sadece bir tercihten ibarettir. Bu değiştirilirse bir başka faktöriyel ya da üs alma fonksiyonu yaratılır. Matematikçilerin keyfi seçimi değildir bu , sıfırıncı kuvvetin 2 ya da 3 diye tanımlanması bize sezgisel olarak istediğimiz ve zihnimizde oluşan gerçek üs alma fonksiyonunu yaratmayacağı için 1 seçeriz.

Unutmayın aksiyomlar ve tanımlar değiştirilebilir , bu sadece bize farklı ilişkiler üzerine kurulan farklı bir aksiyomatik yapı sağlar. Halbuki matematik yaparken istediğimiz , insan zihnindeki sezgisel olarak inşa edilen verileri tanımlara ve aksiyomlara geçirmek. Böylelikle sezgilerimizin gösterdiği ve bizim yaşadığımız , gözlemlediğimiz unsurlar üzerinde var olan matematiği yapmış oluyoruz. Dileyen elbette ki farklı bir matematik kurabilir , ama uygulama alanını bulmak imkansız olacaktır.

8,004 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Sayıların İnşası (Kümeler Kuramı Serisi) , Ali Nesin. (3 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 3 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
9
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Mustafa Dumankaya
üye

Soruda da olduğu gibi bir sayının 0. kuvveti 1dir.

Bu bütün sayılarda geçerlidir.0'dan farklı olmak kaydıyla.

Tüm Reklamları Kapat

x≠0 olmak üzere,

x0=1 olduğunu gösterelim,

Tüm Reklamları Kapat

x0 ifadesini xy-y olarak yazabiliriz.

xy-y=xy.x-y bu şekilde olur

7,129 görüntülenme
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
RC Y
Doktora ogrencisi

Matematiksel tutarlilik acisindan oyle olmasi gerekiyor. a^b'yi hep b tane a'nin carpimi seklinde ogrendik. ama aslinda us fonksiyonu

a^(b + c) = a^b * a^c

Tüm Reklamları Kapat

esitligini her zaman saglamak zorundadir. b ve c'nin tam sayi olmasina gerek yoktur. a, b ve c karmasik sayi olabilir. hatta matris bile olabilir. matris ussu matrisi hayal etmek gercekten zor, ancak matematiksel olarak tanimlanabilir. linki alta biraktim.

gelelim sorumuza, b yerine 0 sececek olursaniz, 0'a esit olmayan her a icin,

Tüm Reklamları Kapat

a^(0 + c) = a^c = a^0 * a^c

elde edersiniz. bu esitligin bazen degil, her a ve c icin dogru olmasinin tek yolu a^0 = 1'dir. yani us fonksiyonunu tanimladiginiz anda a^0 = 1 yaninda geliyor.

0!'in 1 olmasi da tanimdan geliyor. faktoriyel fonkyionunu 1'den baslatarak tanimlarsaniz:

a! = 1 * 2 * ... * a.

her zaman saglanan esitlik

a! = a * (a-1)!

dolayisiyla a = 1 secerseniz, faktoriyel tanimini 0'a genisletmek isterseniz 0! = 1 tek seceneginiz olur. faktoriyel tanimini tamsayi olmayan sayilara genisletmek isterseniz, (0.5!) gibi, o zaman da faktoriyelin aslinda gamma fonksiyonunun ozel hali oldugunu gorursunuz.

2,468 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Vikipedi. (3 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 3 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Math Stackexchange. (3 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 3 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close