Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Neden her amaç için farklı yazılım dilleri var?

Neden her amaç için farklı yazılım dilleri var?Mesela bir yazılım dili ile tüm amaçları gerçekleştirebilir miyiz? (Web tasarım,gömülü sistemler,yapay zeka,veri tabanı... gibi)? Teşekkür ederim şimdiden:)
362 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ömer Can Demirci
EEM öğrenicisi. Yazılımla uğraşıyor ve bilgisayar oyunları kodluyorum

Her yazılım diliyle her şeyi yaparsınız aslında ancak pratikte pek mümkün değil.

Yazılım dilleri yüksek,orta ve düşük seviye olarak sınıflandırılırlar (high-mid-low level.) Low (düşük) seviye diller makineye daha yakın iken yüksek seviye diller daha uzaktır. Yüksek seviye dillerde kod yazması daha kolaydır sizi uğraştırmaz ama daha yavaş çalışırlar çünkü makine koduna çevrilirken dile göre ara işlemlerden geçerler. Ancak kod yazması daha kolay olduğu için siz yapmak istediğiniz işi daha az zamanda yazabilir, hızlı prototipler oluşturabilirsiniz. Oyun yapacaksanız sıfırdan grafik çizdirme işleriyle uğraşmak istemeyeceğiniz için DX,OpenGL gibi kütüphaneler kullanılırsınız çünkü orada hazır fonksiyonlar vardır. Hem hızlı çalışan hem de OOP bir dile ihtiyacınız varsa C++ kullanılırsınız. İşletim sistemi yapacaksanız veya driver yazacaksanız donanıma yakın olmanız gerekir bu yüzden C kullanırsınız.

Tüm Reklamları Kapat

Farkli diller bir takım problemlerin çözülmesi üzerine oluştu anlayacağınız. Örneğin C++ (ilk ismi C with classes idi. ), C'den türetilmiş bir dildir ve onun aksine OOP özelliği vardır.

Bir oyun düşünün iki farklı düşman var. Bunların isim,hasar ve seviye değerleri farklı olsun. C ile yapsaydım her düşman için ayrı değişken üretmem gerekirdi ama C++ nesne yönelimli bir programlama dili olduğu için class oluşturabilirim.

Tüm Reklamları Kapat

class enemy{

int level;

float damage;

string name;

}

Daha sonra bu class'dan istediğim kadar farklı güçte düşman oluşturabilirim veya kalıtım yapabilirim. Mesela yeni bir düşman tipi daha yapmak istiyorum ama bunun ekstra can verme özelliği olsun.

class enemySupport::enemy{

float healUpdate;

Tüm Reklamları Kapat

}

Yukarıdaki kodları tekrar yapmadan bu şekilde diğer classtan miras aldım.

Bunu C ile yapabilir miydiniz? Veya C++ varken oyun firmalarının C'yi kullanması mantıklı olur muydu? Bu onların zaman kaybetmesine yol açardı çünkü anlattığım gibi C ile bu işlem ayrı ayrı değişken oluşturmak gerektireceğinden daha uzun sürer ve yönetilmesi de zor olur. Web sayfalarında biz hızlıca HTML ile button etiketi kullanır ve kullanırız daha sonra JavaScript ile "onclick()" ve "alert()" gibi kısa eventler kullanarak, basıldığında uyarı vermesini sağlatabiliriz. C'de ekrana bir pencere çıkartmak için bile satırlar yazmak zorundayız. Web sayfalarında dinamik olaylar ve görsellikler de olduğu için bunu C ile yapmak büyük patlamadan bu yana geçen süreye eşit olacaktır.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close