Puan Ver
0
Puan Ver

Neden duygularımız var?

Duygularımız neden var misal neden dikkat çekmek ya da neden mutlu olmak istiyoruz, duygularımız bize artisi eksisi ne?

1
Ozan Yasin Çalık 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Felsefi olarak mı soruyorsun, yoksa biyolojik olarak mı?

Felsefi olarak soruyorsan; insanlar belirli bir amacı olmayan, körlemesine ilerleyen evrimsel sürecin sonucudur ve faaliyetlerimiz ilahi bir kozmik planın parçası değildir. Yani bir nedeni yok. Bu tür sorulara spesifik cevaplar bulabilirsin. Örneğin,

Hayatın anlamı ona bir anlam katmak, sex, para, büyümek, aile kurmak vs.

Biyolojik olarak soruyorsan;

Bu hadi deyince cevaplanacak bir soru değil. Kaynakta belirttiğim yazıyı okursan soruna cevap bulursun diye düşünüyorum.

''...Ancak soruya genel bir cevap aranacaksa, bu cevap elbette ki şudur: Çünkü bu duygular, ortaya çıktıkları canlıya avantaj sağlamıştır, gerek hayatta kalmak konusunda, gerekse de üreme/çiftleşme konusunda...''

Yazıdan aldığım bir alıntı.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sırf uzun süredir içine düşmüş halde bulunduğunuz için bir hataya tutunmaktan vazgeçin.”
Aubrey De Graf
Geri Bildirim Gönder