Sorulara Dön
3
Evrim & Abiyogenez

neden canlılar olarak (surungenler omurgalılar vb.) eşler halinde evrimleştik? bunun evrimsel avantajı nedir?

neden disi tek basına kendı hamile kalamıyor (yada canlı meydana getirecek yumurta uretemiyor) ve erkeklerin dollemesi gerekiyor?

1
274 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Ökaryotlarda eşeyli üremenin ilk fosil kayıtı 1-1.2 milyar yıl önceye aittir.[1] Mayoz bölünmeyle üreme (eşeyli üreme) evrimleşmiştir çünkü, sürekli değişen çevre koşullarına; mitoz bölünmeyle üremede oluşan ata bireyin kopyası gibi olan bireylerin hayatta kalma ve üremedeki başarı olasılığının düşüklüğüne karşı, iki farklı canlıdan gelen (anne ve baba) genlerin farklı kombinasyonlardaki birleşimlerinden oluşan hücrelerin mayoz bölünmesiyle ortaya çıkan hücrelerin rastgele bir bireyle, rastgele bir şekilde birleşerek döllenmesiyle oluşan bireylerin hayatta kalma ve üreme olasılığı daha yüksektir. Büyük çeşitliğe sahip olunduğu zaman, “doğal seçilim” ile fenotipleri hayata kalıp üreyebilecek kadar çevreye uyum sağlayamayanlar elenir, çevreye en iyi uyum sağlayanlar genlerinin bir kısmını sonraki nesillere aktarmaya devam eder. [2]

  Eşeyli üreyen canlılarda hayatta kalmak için çevreye uyum sağlamanın yanında “cinsel seçilim”, yani popülasyondaki çiftleşilebilmek en uygun canlının cinsiyet arası mücadele (genellikle erkekler) ile seçilmesi ve diğer cinsiyetin (genllikle dişiler) mücadelede üstün geleni seçmesi ile çiftler arası birliktelik sağlanmasıyla yeni yavrular üretilir.[2][3]

  Eşeyli üreyen ökaryotlardan köken alan çok hücreli canlılar olan hayvanlar ilk olarak denizlerde ortaya çıktılar, eşeyli üreyen ilk hayvanlarda tam bir özelleşmiş üreme organı bulunmuyordu. 565 yıl önce yaşayan omurgasız hayvan türü olan Funisia dorothea türünde ilk defa spermleri ve yumurtaları barındıran organlar gelişmiştir. Daha sonra denizde erkeğin sperminin sürüklenme problemini önleyen uzanlılar şeklinde gelişen erkek cinsel organları ilk defa, 410-400 milyon yıl önce yaşayan bir balık olan Materpiscis cinsinde oluşmuştur. Karalara adapte olan canlılarda cinsel organlar üzerindeki seçilim baskısının değişmesi ile cinsel organlar çeşitlenmiştir. Cinsel seçilimin etkisi ile cinsel organlardaki çeşitlilik artmıştır.[2]

340 milyon yıl önce ortaya çıkmaya başlayan, sürüngenlerin, kuşların ve memelilerin içerisinde bulunduğu tüm Amniyotlar her iki cinsiyette de iyi gelişmiş de bir cinsel organa sahiptir. Yani evrimsel kökenlerinden dolayı iki cinsiyetin birbirleriyle çiftleşmesiyle ürerler.[4]

  Komodo ejderi gibi bazı türler, toplamda 70 omurgalı türünün dişileri çiftleşmeden yavru üretebilirler. Dişi Komodo ejderleri erkeklerin olmadığı bir adaya yüzdüklerinde mayoz bölünme ile ürettikleri yumurtalarından partenogenez ile yavru bireyler oluşturur, bu yavru bireylerin tamamı erkektir ve erkekler anneleriyle çiftleşerek genetik çeşitliliği az olsa da yeni bir nesil oluştururlar.[5]

211 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Paylaş
6
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Evolution Of Sexual Reproduction. (24 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 24 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Amitoz Üremenin, Eşeysiz Üremenin, Eşeyli Üremenin Ve Cinsel Organların Evrimi. (24 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 24 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Sexual Selection. (24 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 24 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Amniote. (24 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 24 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Female Komodo Dragon Has Virgin Births. (24 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 24 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et