Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Seher Türk
Seher Türk
1,308 UP
Üye
0

Neden bazılarımız vejetaryen veya veganliğı seçer? Ya da seçim mi?

Vejeteryanlık/veganlık doğuştan gelen bir şey mi? Yoksa insanın kendi iradesi ile seçtiği bir şey mi? Vegan beslenme ve vejetaryen beslenme ne kadar doğru? Gelecek yüzyıllarda insanlar hayvanlara yaptığımız kötü muameleden ötürü biz canavar gözüyle mi bakacaklar? Tıpkı bizim orta çağda köleliğe olan bakışımız gibi mi bakacaklar?
521 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
218K UP
Toprak Mühendisi

Veganlık tamamen insanların, kendi iradesi ve mantığı ile ortaya çıkardığı bir olgu ve aslında sanıldığı gibi, bir beslenme biçimi de değil. Veganlığın temelinde şu var: Artık insanoğlu, ulaştığı medeniyet seviyesi, teknolojik ve ekonomik refah düzeyi nedeni ile hayvanlardan faydalanmak zorunda değil. Ne beslenme (gıda), ne ısınma (post, kürk), ne hareket gücü (çeki hayvanı), ne eğlence (hayvanat bahçesi, sirk) ihtiyacını, hayvanları kullanarak gidermek zorunda değil. Ve hayvansal beslenmeye dayalı endüstri ve üretim biçimi, sürdürülürlüğü olanaksız bir ekonomik ve ekolojik yapı doğurmakta. E madem böyle neden duyguları/zekası olan, bizimle sosyal iletişime geçebilen, devasa evrimsel aşamalardan geçip kendilerine hayli gelişkin hayatlar kurmayı başarmış varlıkları kullanalım. Neden bir şekilde onlara acı çektirelim, neden kendi hayatlarını yaşamalarına izin vermeyelim, neden kesip yiyelim, neden onları hapsedelim vs. Bunu bir insana yapmak (köle) bir zamanlar nasıl normaldi ama artık terk edildiyse, genetik olarak bize %98, 95, 90 yakınlıktaki bir canlıya da yapmamamız gerekli.

Doğada veganlık falan yok. Herkes herkesi yer, herkes herkesten faydalanır bu kadar basit. Ama doğa, bir mücadele ortamı. Güçlünün hayatta kaldığı, her tür stratejik hamlenin canlıyı hayatta kalma savaşında yukarıya taşıdığı bir ortam. Kaplan ceylanı yer, bu kadar basit. Ama insanın medeni dünyası böyle bir yer değil. Aslında günümüzde hayvanlardan hâlen faydalanıyor isek bunun nedeni sadece alışkanlıklarımız, endüstrinin ve kapitalizmin dayatmaları ve reklamları, hayvansal beslenmenin kolay, garantici ve basit olması hatta sadece keyif veriyor olması. Hayati hiç bir gerekliliği yok.

Tüm Reklamları Kapat

Sağlıklı beslenme meselesi biraz şüpheli. Bulanık sular oralar. Çok fazla değişken var çünkü. Ne her et, tereyağ bal yiyen erken ölüyor, ne de sadece bitkisel beslenen herkes daha sağlıklı. İşin o tarafının netleşmesi de zor. Ama temel olarak bu "sağlıklı beslenme" argümanı ya da iddiası, veganlıkta sanıldığı kadar önemli bir kıstas da değil aslında. Şuna eminiz: Hayvansal beslenmenin zararlı olduğu kesin değil ama sadece bitkisel beslenmenin neden olduğu bir rahatsızlık da yok. Sadece bitkisel beslenerek hayatta kalmak, bırakın hayatta kalmayı sağlıklı olmak kesinlikle mümkün. Hayvansal gıdalardan alıp da bitkisellerden alamayacağımız bir şey yok. O nedenle yine yukarıdaki argümana geliyoruz: Şart değil, mecbur değiliz ve hatta gerek yok. Madem öyle sevgimize, dostluğumuza, yakınlığımıza cevap veren gelişmişlikteki canlılara neden gıda muamelesi yapalım?

Buna göre veganlık bir yaşam felsefesi aslında. Uzun yıllar sonra insanların, bize, ilkel insanlar olarak bakması gayet olası. Ama bu da, bizim bugün geçmişteki insanlara ilkel olarak bakmamız gibi haksız bir yorum olacak. Çünkü her insan, yaşadığı çağın ve dönemin bir üyesi. Aristoteles, kadınlara "eksik insan" diyordu. Haklı mıydı? Hayır. Ama o zamanlar bu, toplumda genel olarak kabul gören bir fikirdi ve dönemin kadınlarından bugüne kalmış tek bir miras da yok. O nedenle Aristo, bu açıdan zamanının insanı olsa da başka bir çok açıdan zamanının çok ötesinde bir kişilikti. Çünkü bazı düşünceleri bugün için bile geçerli. Veganlar, temel felsefi argümanları açısından gayet ilerici insanlar. Hayvanlara bakış açısından dayanakları sağlam ve gerçekten gelecekte veganlığın çok daha kalabalık kitlelerce benimsenecek bir yaşam biçimi olacağı kesin.

Tüm Reklamları Kapat

Ama, veganlığı dayandırdıkları bir diğer argüman olan "yaşanabilir dünya" meselesi pek ikna edici değil. Daha doğrusu vegan olarak dünyayı daha yaşanabilir bir yer kılma ya da mevcut durumu daha uzun sürdürme argümanı hayli zayıf. Çünkü iki çocuk yerine bir çocuk yapmanın dünyanın sürdürülürlüğüne yapacağı katkı, muhtemelen binlerce veganın kitleye katılmasından çok daha fazladır. Veganım, dünyayı düşünüyorum diyip iki çocuk yapmak tam bir tezat. Nasıl hayvanlardan beslenmek şart değil, keyifli ve kolay ise, bir çocuk yapmak da, neslin devam etmesi ve ebeveynliği yaşamak açısından yeterli. İki çocuk, tıpkı veganların temel argümanı gibi "mecbur değiliz" ya da "şart değil". Sadece keyifli ve garanticilik. Bu temel tezatlık da veganların en zayıf tarafları. Veganların, dünyayı düşündüğü falan yok. Bu bayağı ucuz bir yalan. Çoğu eğitimli, gelişkin, medeni insanlar. Sadece keyifleri için tükettikleri kaynaklar, vegan olmaları ile kazandırdıklarından çok daha fazladır. Çoğunun kedisi/köpeği var ve tüm mamalarda hayvansal var, buyurun çelişkiye. :) Ve zaten dünyanın daha yaşanır ve sürdürülür bir yer olması için hayvansal üretimin tamamen bitmesi de şart değil. Buna göre dünyadaki herkes, hayvansal tüketimini yarıya ya da çeyreğe kadar indirse dünya yine yaşanır bir yer olur. Hiç hayvansal tüketmemek şart değil yani.

Yani daha yaşanır bir dünya için veganlık tamamen boş bir iddia. Sağlıklı yaşam iddiası da kısmen geçerli, yeterli değil. Hayvan sevgisine ve haklarına dayandırdıkları temel motivasyon ise mantıklı ve güçlü.

Bu nedenle de veganlık temelde hayvan hakları ve sevgisi ile ilgili bir olgu. Ama herkes de hayvanlara öyle bakmıyor. Çoğu kişi için ise hayvanlar zaten insana hizmetten öte bir anlamı olmayan varlıklar. İster gıda, ister dostluk, ister sergileme, ister başka bir şey olsun. Bu nedenle de dünyadaki temel meseleler arasında veganlık, zayıf ve önemsiz kalıyor. Buna karşı da veganlar veganlığı, beslenme, yaşanır dünya gibi daha "önemli" başlıklar altında dünyaya satmaya çalışıyorlar ama ikna edici olamıyorlar.

Bir yandan da bir köylünün, gayet temiz, sevgi dolu bir ortamda bir inek besleyip sütünü almasında da ne gibi bir sakınca olabilir? O ineğe çok iyi bakıyor, Mozart dinletiyor (Bir ara bu konuşulmuştu ya :) ), onu sevip okşuyor, zengin gıdalar veriyor ve ineğin başka bir ortamda bu kalitede yaşaması olanaksız. Bu konfora karşı da inek, insana süt veriyor. Adil bir anlaşma sayılmaz mı? Buna göre et yemeyelim ama konforlu bakılan hayvanların sütünü içebilelim. Bunu bir vegana anlattığınızda hiç ikna olmuyor çünkü böyle bir dostluk ilişkisinin hiç var olmadığını söylüyor. Ama ben bir tarım mühendisiyim ve bunun gibi birçok örnek gördüm. Buna göre de endüstriyel hayvancılık ve aslında hayvana eziyet biterse sorun da kalmaz argümanı öne çıkıyor. Mesele hayvanlardan faydalanmak mı, onlarla becerilerini paylaşmak mı? İşverenim de bana para verip benim eğitimimi, zekamı, becerilerimi satın alıyor neticede. Ben de ineğe bol gıda, barınak, koruma verip süt alayım. İnek mutlu görünüyor çünkü kapıyı açtığımda çekip gitmiyor. Hava kararınca ahırına geri dönüyor. Demek ki mutlu. Bir vegan da köpeğine mama, barınak ve sevgi veriyor. Köpek de ona dostluk ve eğlence veriyor. Bence adil. Bu şartlarda bakılıp faydalanılan çok besi hayvanı var. Anadoluda, endüstriyel olmayan hayvancılık genelde böyledir zaten. Köyde çocuklar kuzularla ineklerle dosttur. Hayvanların çoğu kesilmez bile. Süt verebildiği sürece yaşatılır. Ölünce aile ağlar. Ailenin bir bireyi ölmüştür çünkü.

Konu üzerine daha çoook fazla ayrıntıya girilebilir. Çizgiyi nereden çekeceğimizi belirlemek çok zor bu konuda. Ama tekrar edeyim: Yaşanır dünya için veganlık argümanı zayıf. Sağlıklı yaşam için veganlık argümanı yetersiz. Hayvanlara bakış için veganlık mantıklı ve haklı.

Umarım açıklayıcı olmuştur... Sağlıcakla...

105 görüntülenme
5
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.