Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Neden bazı insanlar suç işlemeye daha yatkın?

463 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Hiç Kimse
Hiç Kimse
3,280 UP
Kriminoloji ile ilgileniyorum

Kaynak:FBI (Fedaral Soruşturma Bürosu)

Bir insanın suç işlemeye daha yatkın olmasının sebebi çevresi ve kendi iç dünyasıdır. Bununla ilgşli yapılan FBI açıklaması şu şekildedir;

Tüm Reklamları Kapat

Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Tekdüzen Suç Raporlamasına katkıda bulunan kolluk kuvvetleri tarafından temsil edilen 18.000'den fazla yargı yetkisinin herhangi birinde suçun niteliğini ve kapsamını nasıl anlayacakları ve ölçecekleri konusunda mümkün olduğunca iyi eğitimli olmak tüm veri kullanıcılarının görevidir ( UCR) Programı. Geçerli değerlendirmeler, yalnızca her yerel kolluk yetki alanını etkileyen çeşitli benzersiz koşulların dikkatli bir şekilde incelenmesi ve analizi ile mümkündür.

Tarihsel olarak suçun sebepleri ve kökenleri birçok disiplin tarafından inceleme konusu olmuştur. Yer yer meydana gelen suçun hacmini ve türünü etkilediği bilinen bazı faktörler şunlardır:

Tüm Reklamları Kapat

Nüfus yoğunluğu ve kentleşme derecesi.

Nüfusun bileşimindeki farklılıklar, özellikle gençlerin yoğunluğu.

Sakinlerin hareketliliği, işe gidip gelme modelleri ve geçici faktörler açısından nüfusun istikrarı.

Ulaşım türleri ve karayolu sistemi.

Medyan gelir, yoksulluk düzeyi ve iş bulunabilirliği gibi ekonomik koşullar.

Kültürel faktörler ve eğitim, eğlence ve dini özellikler.

Boşanma ve aile bütünlüğü açısından aile koşulları.

İklim.

Tüm Reklamları Kapat

Kolluk kuvvetlerinin etkili gücü.

Kolluk kuvvetlerinin idari ve soruşturma vurguları.

Ceza adaleti sisteminin diğer bileşenlerinin politikaları (yani savcılık, adli, ıslah ve denetimli serbestlik).

Vatandaşların suça karşı tutumları.

Vatandaşların suç raporlama uygulamaları.[1]

Kaynaklar

  1. FBI. Variables Affecting Crime. Alındığı Tarih: 14 Haziran 2023. Alındığı Yer: FBI | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
MELIKE BAL
MELIKE BAL
2,742 UP
Yetkim yok

Sanirim insanlarin çocukluklarinda yasadigi travmalardan dolayi olabilir. Siddet, taciz, tecavüz, psikolojik siddetler, psikolojik rahatsizliklar gibi durumlarda insanlarin psikolojileri etkileniyor. O yüzden aslinda çocuklugumuz bizim ileri yaslardaki hayatimizi belirliyor diyebiliriz.Maalesef insanlar ebeveynlerini seçemiyorlar bazilarimiz bu konuda sansliyken bazilarimiz sanssiziz. Herkes ebevyn olmamali bence kisi önce kendimi düzeltmeli ve ekonomisi yeterli olmali yoksa ilerde çocuklari üzerinde sorun yaratabilir. Yani kisaca psikolojik rahatsizlar, yasananlar ve yetistirilme tarzi büyük etkendir.

142 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close