Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Neden bazı insanlar daha çabuk sarhoş olur?
İnsan neye göre sarhoş olur, aynı miktarda alkol alan iki kişinin sarhoş olup olmaması neye bağlıdır ?
2,445 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Umut Karip
Umut Karip Öğrenci - Okur

Merhaba Salih,

Alkol alan iki kişinin aynı miktarda alkol tükettikleri halde birbirinden farklı zamanlarda sarhoş olmasını sağlayan şey Alkol Toleransı'dır. Alkol toleransı kısaca, alkol tüketilmesinden doğan vücut tepkilerinin (düzenli) alkol tükettikçe azalmasıdır.

Alkol toleransının herkeste farklı olmasını sağlayan temel unsurlar şunlardır:

Bu Reklamı Kapat

- Genetik: Bazı insanların alkol toleransı, daha doğdukları anda bile sıradan bir kişiden daha yüksek olabilir.

- Cinsiyet: Erkeklerin kadınlara oranla alkol toleranslarının daha yüksek olduğu biliniyor.

- Irk: Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa'daki insanların alkol toleransının oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiş.

Bu Reklamı Kapat

- Vücut kitlesi, vücuttaki enzim miktarları ve alkol bağımlılığı seviyesi de belirleyici etkenlerdir.

Vücut, alkole karşı nasıl tolerans geliştiriyor?

Alkol toleransını temel olarak iki şekilde incelememiz mümkün.

İlk olarak, tükettiğimiz alkolün vücudumuzdaki zehri temizleme görevi olan karaciğere iletildiğini biliyoruz. Alkol, karaciğerin granülsüz endoplazmik retikulum (SER) organelinde parçalanır, Alkoldehidrogenaz(ADH) enzimi ile sindirime uğrar. Hatta ayılma süresinin ADH enziminin üretim hızıyla doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Alkol tükettikçe ADH enziminin karaciğerde üretimi artar ve bu da alkol toleransının gelişmesini sağlar.

İkinci olarak, alkol tükettiğimizde beynimizdeki GABA (bkz: Beynimizdeki Bazı Kimyasallara Kısa Bir Bakış), nörotransmitterlerin aktivitesini artar. Başka bir deyişle inhibitör transmitterlerin aktivitesi artarken uyarıcı transmitterlerin aktivitesi de azalır. (bkz: nörotransmitter nedir?)

(Uyarıcı ve inhibitör transmitterlerin az ve çok üretiminin sonuçlarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.)

Vücudumuz her an homeostazi dediğimiz dengeyi korumak için çalışmaktadır. Homeostazi, kararlı iç denge demektir. Alkol tükettiğimizde GABA nörotransmitterlerin miktarı arttığından dolayı vücudumuz buna tepki olarak Glutamat nörotransmitter miktarını arttırır. Aksi takdirde uyarıcı nörotransmitter miktarı az bulunacaktır çünkü. Bu söylemden yola çıkarak devam edeyim. Sık sık alkol tüketen kişilerin beyinlerindeki bu Glutamat ve GABA sistemlerinde, alkolün sebep olduğu değişikliği telafi edecek değişiklikler oluşuyor zamanla. Bu da demek oluyor ki sık sık alkol tüketen kişilerin beyinlerine kıyasla sık sık alkol tüketmeyen kişilerin beyinleri, alkolün GABA nörotransmitterlerinin miktarını arttırmasından daha büyük oranda etkileniyorlar ve bu söz konusu iki kişinin alkol toleransları birbirinden farklı oluyor.

Bu Reklamı Kapat

Özetle geçecek olursam; alkol toleransı, beyindeki GABA ve Glutamat nörotransmitter madde miktarlarının değişikliklerinin telafi edilebilme oranı ve karaciğerdeki ADH enzim miktarı ile doğru orantılıdır. Telafi oranınız ne kadar yüksek ve ADH enziminizin üretimi ne kadar çoks olursa alkol toleransınız da o kadar yüksek olur.

Son olarak, alkol tükettikçe alkol toleransının arttığından dolayı sarhoş olmak için tüketmemiz gereken alkol miktarı artar. Bu da alkol bağımlılığı oluşmasına sebep olabilir.

Umarım verdiğim bilgiler sorunuzu cevaplayabilmemi ve cevabımı anlayabilmenizi sağlayacak yeterliliktedir. Ek okuma yapmak isterseniz kaynak kısmındaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

2,116 görüntülenme

Kaynaklar

  1. olaganustukanitlar.com. Neden Bazı İnsanlar Alkole Daha Dayanıklıdır?. (03 May 2021). Alındığı Tarih: 03 May 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. F. Oktay. Alkol Toleransı. (27 February 2017). Alındığı Tarih: 03 May 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et