Sorulara Dön
0
Kimya

Neden bazı bileşikleri kimya bilimi ile üretemiyoruz?

Mesela neden fosil yakıtları sadece kaynak olarak çıkartabiliyoruz, neden üretmiyoruz? Üretmesi bizi zarara uğratacak kadar fazla enerji mi gerektiriyor veya dünya şartlarında mümkün değil mi, değilse neden? (örnek sadece fosil yakıtlarla sınırlı kalmasın aklıma su anda sadece o geldiği için direkt yazdım)

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba

Fosil yakıtların hepsini kimya bilimi ile üretebiliriz, ancak bu üretim zordur, maliyetlidir ve verimsizdir. Metan(CH4) gazını ele alalım, metan gazı doğada çok uzun biyolojik, jeolojik ve kimyasal süreçler sonucunda, kendiliğinden oluşur ve yer altında hapsolur. Biz de onu çıkartır ve doğal gaz olarak kullanırız. Fakat metanı kendimiz üretmeye kalktığımızda,doğanın süreçlerinin etkisini yapabilmek için, enerji harcamamız gereklidir, bunu günümüzde güneş enerjisi ile hallediyorlar.

Ancak yine de doğada milyonlarca metreküp metan gazı hâli hazırda yer altında dururken,bunu yapay olarak üretmemiz o kadar verimsiz olur ki, yani ne kadar büyük tesis kurarsak kuralım, bir doğalgaz kuyusundaki miktarda metanı asla üretemeyiz.

Tabi bu üretimi fosil yakıtlarla sınırlı tutmayalım.Mesela Plütonyum elementi doğada o kadar az miktarda bulunur ki, kullandığınız Plütonyumun neredeyse hepsini yapay olarak üretiriz ya da asitleri ele alırsak, sülfürik asit (h2so4) doğada oluşmasına rağmen, kaynak şeklinde ve konstantre olarak ulaşamadığımız için, sülfürü(S) yakıp çıkan SO2 gazını oksitleriz ve bunu suda çözerek derişik sülfürik asit üretiriz.Buna bir çok örnek verilebilir ancak fosil yakıtlar çerçevesinde bakarsak, sondaj ile kuyu açıp kullanmak,yapay olarak üretmekten çok daha verimlidir.

Tabi kimya her şeyi üretebiliyor mu ? Henüz üretemiyor, mesela doğada öyle hormonlar ve proteinler var ki bunları üretmek için canlı organizmalara ihtiyaç duyuluyor, ayrıca henüz daha keşfedilmemiş bir sürü bileşik olduğu da aşikar.Ve bazı bileşikler o kadar kararsızlar ki üretiminden hemen sonra bozunuyorlar.

Her bilim dalında olduğu gibi, doğa kanunları,bilgi birikimimiz ve teknolojik ilerlememiz bir çok şeyi sınırlandırıyor, zaten bilim dalları bu sınırları aşmak için varlar ve bu sınırlar da hep var olacak gibi görünüyor.

Metan(CH4) üretimi
Metan(CH4) üretimi
Www.Researchgate.net
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın