Sorulara Dön
0
Psikoloji & Psikiyatri

Neden başka insanlara hayranlık duyarız?

1
385 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle her kişinin, bir başkasına hayranlık duyma nedeni öznel olacaktır.

Duygusal, eksikliğini hissettiğimiz bir konuda, bilinçaltının ilişkilendirdiği konuda vs vs bir sürü neden olabilir.

Ancak genel anlamda baktığımızda, her birey kendi niteliklerini değerlendirerek geliştirerek ilerler. Yani farklı özelliklerimizi yetkinleştirerek toplumda yer edinir faydalı oluruz. Farklı konularda uzmanlaşma, hücrelerde de işleyen bir sistem biliyoruz ki. Biz, kendi yapabildiklerimizi SIRADAN, yapamadıklarımızı üstün gibi algılamaya meyilliyiz. Bizim belki de yapmayı bile denemediğimiz bir konuda kendini geliştirmiş bir kişiyi izlerken oluşan duygudurum, bir yanıyla, izlediğimiz kişinin yerine kendimizi koymaktır. Yapamayacağımıza inanma konusunda en ileri gittiğimiz bir özelliği izlemek, muhtemelen en çok hayranlığı üretecektir üzerimizde. Bizim çalışıp onca vakit harcamamız gereken bir konuyu, karşımızdaki kişi gayet doğal ve harika biçimde gerçekleştirebilmektedir.

İşte hayranlıkla kıskançlığın kardeşliği, bu duruma verilen tepkiyle alakalıdır. Özellikle toplumsal rollerin baskısı nedeniyle kendinen daha güzel bir kadını kıskanma durumu, bir kadın için tercih edilebilirliğinin azalma tehlikesine verdiği duygusal reaksiyon bir yanıyla da.

Ya da kendimizden daha zeki birinin yaptığı konuşma, hepimizi hayran bırakır. Böyle durumlarda aslında kişinin zeka düzeyi çok büyük bir ihtimalle bizimle aynıdır. Sadece kişi belli konularda bize göre daha çok vakit harcamış ve uzmanlaşmıştır. İşte bunu düşünmeden bizim izlediğimiz niteliği ABARTMAMIZ da çoğu zaman muhatabımızdan bağımsız bir biçimde hayranlığa neden olabilmekte. Çünkü insanız ve objektif olamıyoruz.

Kendimizi sürekli gözlemlediğimiz için, eksik yanlarımızı falsolarımızı net biliriz. Başarılarımız için harcadığımız eforu zamanı vs bildiğimiz için, elde ettiğimiz sonuç bize başarı gibi bile gelmez çoğu zaman. Bu kadar çaba kim gösterse daha iyi olur diye düşünürüz. Oysa muhatabımızı izler gözlemlerken, onun eksik yanlarını kendimizinkiler gibi bilemeyiz. Onun sanki daima bu halde olduğunu düşünürüz neredeyse. Kusurlarını göremeyiz çünkü.

Böyle durumlarda objektif kalabilmek için, en az muhatabımız kadar derinleşmiş olmak zorundayız izlediğimiz konuda. O zaman anlarız ki, kişinin performansı onun özel olduğunu, hayranlık duyulacak biri olduğunu değil, sadece çaba gösterdiğini ortaya koymaktadır. Yani o ne kadar özelse, ben de o kadar özel ve önemliyim. ;)

479 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et