Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
1
neden anlayamadığımız bir şeyde mantık ararız ?
Neden anlayamadığımız bir şeyde mantık arıyoruz ki ? Zaten o şeyde bir mantık bulsak bile bu mantığın doğru olduğundan emin degiliz. Yani mesela dinler konusunda. Bize o dinle alakalı mantıksız gelen bir şey o dini yanlış yapar mı ki ? Bizim aklımız kusurlu ve biz onu anlayamiyorsak mantigimizin o dini yanlış bulması o dini yanlışlamaz ki.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Farklı "nesnel gerçekleri" farklı şekillerde yorumlamak, diye genellersek, beynin bir örüntü tanıma motoru olması nedeniyle, yanılgılar oluşabiliyor. Öncelikli işlevi, dostu, düşmanı, çevreyi ve yiyecekleri tanımak. Özellikle tehlike arz eden şeyleri (avcı hayvan, zehirli bitki, tehlikeli ortam), henüz tehlike tam ortaya çıkmamışken - yetersiz veriyle - yakalamak zorundaydık. Bu da beynimizi biraz "paranoyak" olmaya zorladı. Bulutlarda, kayalarda, insan yüzü görmemiz, bu eğilimin bir sonucu muhtemelen. Aynı şekilde, eksik bilgiyle hayatı yorumlamaya, örüntüler yakalamaya, gelecekle ilgili belirsizlikleri azaltmaya çalışıyoruz. Bilimsel bilgi yokluğunda yerleşen bir mistisizm ve mitoloji her kültürde var; bu da eğilimin genetik ve evrensel olduğunu gösteriyor.

Tarih boyunca aktarılan bu bilgilere, alışkanlıklara vb. Dawkins "meme" adını verdi, belki biliyorsunuzdur. Bunlar da bir nevi canlılar gibi doğuyor ve kültür içinde elemeden geçiriliyorlar, işlevsel olanlar kalıyor, diğerleri kayboluyor. Tabii sadece günlük hayatta değil, kurumlar seviyesinde de işlevli olmaları gerekiyor. Din ve dayandığı mitoloji(ler) buna güzel bir örnek.

1
  • Raporla
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Takipçi

İnsanoğlu olarak en gelişmiş niteliğimiz ve yeryüzünde de bizi diğer canlılardan ayıran vasfımız düşünme yetisi. En güçlü silahımız düşünmek yani. Daha gelişmiş bir özelliğimiz olmadığı için karşımıza çıkan soru ve problemleri düşünerek çözmek, tanımlayamadığımız olgu ve kavramları düşünüp üzerlerine mantık yürüterek tanımlamaya ve anlamaya çalışıyoruz. Belki yetersiz olacak, haklı olabilirsiniz ama başka çaremiz yok. Köpek ya da kediler bir nesneyi koklayarak tanımaya çalışıyorlar, bir kelebek dokunarak bunu yapıyor. Çünkü en gelişkin becerileri bu. Biz de düşünerek bunu yapmaya çalışıyoruz. Belki 10 dakika düşünerek olmayacak bu ama 10 yıl düşünürsek çözeceğiz. Ya da 10 asır? Bunu bilemeyiz. Ama elimizden gelen bu. Ve şu noktayı gözden kaçırıyor olmanız olası: Düşünceler ve düşünsel bulgular nesilden nesle aktarılarak birer düşünce sistemi haline gelirler. Mantık, felsefe, akıl yürütme teknikleri, bilimsel yöntemler vs. hep bu düşünme yetimizin ortaya çıkardığı ve dünyayı, insanı ve evreni daha iyi anlamamızı ya da anlamamıza olanak veren icatları ortaya çıkarmamızı sağlayan olgulardır. Yani biz, sizin benzetiminiz ile, din üzerine yapacağımız 10 dakikalık bir düşünme çabası ile onun doğruluğunu ya da yanlışlığını kesinleştirmiyor olsak da 10 bin kişinin yapacağı 10 saatlik bir toplu düşünme çalışması, o konuda bizi gerçeğe ve doğruya ulaştırabilir. Bugün yeryüzünde kölelik yok ise, halen toplumlar birilerini içine şeytan girdi diye bir kazığa bağlayıp yakmıyor ise bu, birilerinin 10 dakikada çözemediği bir sorun üzerine, birçok kişinin 10 binlerce dakika düşünmesi sayesindedir. Bu nedenle düşünmeyi küçümsemeyiniz, önemsiz görmeyiniz. Her birimizin girişeceği her türlü düşünme çabası değerlidir.

177 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et