Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Naturalizme karşı evrimsel argüman hakkında ne düşünüyorsunuz?
2

Natüralizme karşı evrimsel argüman hakkında görüşlerinizi alabilirmiyim?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba.

Açıkçası uzun zamandır üzerine düşündüğüm ve bir yazı kaleme almayı istediğim bir konu. Ancak henüz argümanlarımın öncülleri konusunda emin değilim. Yine de şunu söyleyebilirim ki ilk bakışta (prima face) argüman epey güçlü görünüyor. Eğer yerleşik inançlarımızın epistemik statüsü evrimsel bir süreçte sürekli değişiyorsa ve naturalizm türündeki bir inanç kümesine de sahipsek, bu durumda aynı anda ikisini de savunmak konusunda bazı zorluklar ile karşı karşıya kalabiliriz. Çünkü naturalizm yaklaşımımızda evrimsel bir sürecin sonunda elde edilmiş ve pek tabi ileride değişebilir olacaktır. Bu epistemik unsurlarımızdan şüphe etmemizi gerektirebilir. Ancak diğer yandan epistemik unsurlarımızın güvenilirliği de evrimsel süreçte elde edildikleri için güçlü olabilir gibi geliyor bana. Bilemiyorum :I Şimdilik izninizle Garner'dan yaptığım bir çeviriyi yollamak istiyorum, yazıyı kaleme alınca tekrar burada paylaşacağım.

https://onculanalitikfelsefe.com/plantinganin-naturalizme-karsi-evrimsel-argumani-ve-itirazlar-jonathan-david-garner/

1
Teşekkür
Paylaş
1
Orijinal Soru: Naturalizme Karşı Evrimsel Argüman hakkında ne düşünüyorsunuz?

Merhaba!

Attığınız makaleyi okudum ancak Evrim ve natüralizm arasındaki "epistemik çelişki" yi pek anlayamadım. Genel olarak bazı felsefi ilkelere başvurulmuş, tezlerin doğrulanması için, konuyla bağıntılı olarak şuradan alıntı yapayım.

"Plantinga daha sonra evrimin doğru inançlar meselesi ile ilgili olmadığını tartışmaya devam eder. Tam tersine evrim tamamen hayatta kalmakla ilgilidir. Ve kişi doğru inançlara sahip olmasa da hayatta kalabilir. Kişinin yanlış inançlar hatta saf iç güdülerle (yani inanç olmadan da) hayatta kalabileceği düşünülürse, bunlar Plantinga’nın ilk öncülüne dair epey destek sunar. (6) Plantinga daha sonra, kişinin hayatta kalmak için doğru inançlara sahip olmasının zorunlu olması gerekmediğine göre, gerçeklikle ilgili herhangi bir inanca sahip olmanın fark yaratmadığını ifade eden “farksızlık/kayıtsızlık ilkesi”ne başvurur."

Mesela burada sunulan ilkenin, sunulan tezle pek alakası olmadığını ve tabiri caiz ise kelime oyunu yapıldığını düşünüyorum. Hatta evrimin doğayı temel alması bile zaten natüralizm ile sıkı bir ortak bağ oluşturur. Birçok uyuşan yönü var natüralizm ve Darwinci Evrim kuramının, fakat yine söylemeliyim ki argümanları tam olarak kavrayamadım.

Düşüncelerim kısaca bunlardı.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir deney, bilimin doğaya sorduğu bir sorudur. Bir ölçüm ise, doğanın soruya verdiği cevaptır.”
Max Planck
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku