Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Natüralizme karşı evrimsel argüman hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?

"biz doğruyu bulmak için değil hayatta kalmak ve üremek için evrimleştik, bu durumda natüralistler, natüralizmin doğru seçim olduğunu bilemez. Ama tanrı'ya inanırsak tanrı'nın evrimi bu sebeple yönlendirdiğini düşünebiliriz. " argümanı hakkında ne düşünüyorsunuz?
693 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Taner Beyter
Taner Beyter Felsefe Editörü

Merhaba.

Açıkçası uzun zamandır üzerine düşündüğüm ve bir yazı kaleme almayı istediğim bir konu. Ancak henüz argümanlarımın öncülleri konusunda emin değilim. Yine de şunu söyleyebilirim ki ilk bakışta (prima face) argüman epey güçlü görünüyor. Eğer yerleşik inançlarımızın epistemik statüsü evrimsel bir süreçte sürekli değişiyorsa ve naturalizm türündeki bir inanç kümesine de sahipsek, bu durumda aynı anda ikisini de savunmak konusunda bazı zorluklar ile karşı karşıya kalabiliriz. Çünkü naturalizm yaklaşımımızda evrimsel bir sürecin sonunda elde edilmiş ve pek tabi ileride değişebilir olacaktır. Bu epistemik unsurlarımızdan şüphe etmemizi gerektirebilir. Ancak diğer yandan epistemik unsurlarımızın güvenilirliği de evrimsel süreçte elde edildikleri için güçlü olabilir gibi geliyor bana. Bilemiyorum :I Şimdilik izninizle Garner'dan yaptığım bir çeviriyi yollamak istiyorum, yazıyı kaleme alınca tekrar burada paylaşacağım.

Bu Reklamı Kapat

https://onculanalitikfelsefe.com/plantinganin-naturalizme-karsi-evrimsel-argumani-ve-itirazlar-jonathan-david-garner/

566 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Agnostik
Orijinal Soru: Hem evrimi savunup hem de natüralizmi savunmak çelişkili midir?

Açıkçası ben kimsenin "Ben doğru evrimleştiğim için natüralistim." dediğini sanmıyorum. Evet, biz doğruyu bulmak için evrimleşmedik. Zekamız ve beynimiz de algımız da kısıtlı ve mutlak doğru olduğunu bilemiyoruz. Bu yüzden de bizi aşkın bir varlık varsa onun yokluğunu kesin olarak ispatlayamayız. Ama bu argüman için Tanrı dışında başka "olası varlıklar" da sunabiliriz.

Örneğin yanımda ısısız alev püskürten, görünmez, cisimsiz, havada uçan, hiçbir bilimsel yöntem ile gözlenemeyen, beni aşkın bir ejder olmadığını da kanıtlayamam ama muhtemelen o kişi de inanmıyor böyle bir ejderin olduğuna. Başka bir örnek ise Dünya ve Mars arasında eliptik bir yörüngede Güneş'in etrafında dönen porselen bir çaydanlık olduğunu iddia etseydim yine olabilir bu. Neden olmasın? Genelde sadece Tanrı açısından bakılır ama "Dişinizin ağrımasının sebebi diş perisi olabilir. Biz onu görmek için evrimleşmedik, kısıtlı bir zekamız ve algımız var." denilince inanmazlar. Bu argümanın bunun için de geçerli olduğu söylenince bunun konu ile alakası olmadığını söyleyebilir. Bu, argümanı tek bir açıdan inceleyenlerin düştüğü bir hata. Bu argüman için bu gibi örnekler aynı nitelikte.

Bu Reklamı Kapat

Zekamız ve algımız kısıtlı diye böyle böyle her şeye inanmamız gerekir. O yüzden kişi ispat yükü çerçevesinde, "Isısız alev püskürten, görünmez, cisimsiz, havada uçan bir ejder ile aslında hiç var olmayan bir ejder arasında ne fark var? Orada onun var olduğunu düşünmeme bir sebep yok o yüzden inanmıyorum." diyebilir.

Bir diğer diğer hata ise siyah-beyaz safsatası. Sanki ya mutlak natüralist (mutlak ateist) ya da Tanrı inancı varmış gibi sunulabiliyor. Evet, bu argüman "Tanrı kesin yoktur." veya "Tanrı kesin vardır." gibi Teistik olasılık skalasındaki en uç görüşler mutlak ateizm veya mutlak teizm için sıkıntı oluşturabilir ama iki taraf için de tek görüşler bunlar değildir.

Tanrı bir inanç olduğu için Tanrı'nın kesin olarak olmadığını ispatlayamam, doğal bir varlık olarak beni aşkın bir doğaüstü bir varlığın olmadığını kesin olarak ispatlayamam ama bu durumun da farkında olup Tanrı'ya, garajdaki ejdere veya göksel çaydanlığa inanma ihtiyacım yoksa zaten var olduğunu düşünmeme bir sebep de olmadığı için onlar yerine ve şu anda gördüğüm ve bildiğim doğayı seçip natüralist olmayı seçebilirim.

362 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
The Biologist
The Biologist Öğrenci-Okur
Orijinal Soru: Naturalizme Karşı Evrimsel Argüman hakkında ne düşünüyorsunuz?

Merhaba!

Attığınız makaleyi okudum ancak Evrim ve natüralizm arasındaki "epistemik çelişki" yi pek anlayamadım. Genel olarak bazı felsefi ilkelere başvurulmuş, tezlerin doğrulanması için, konuyla bağıntılı olarak şuradan alıntı yapayım.

Bu Reklamı Kapat

"Plantinga daha sonra evrimin doğru inançlar meselesi ile ilgili olmadığını tartışmaya devam eder. Tam tersine evrim tamamen hayatta kalmakla ilgilidir. Ve kişi doğru inançlara sahip olmasa da hayatta kalabilir. Kişinin yanlış inançlar hatta saf iç güdülerle (yani inanç olmadan da) hayatta kalabileceği düşünülürse, bunlar Plantinga’nın ilk öncülüne dair epey destek sunar. (6) Plantinga daha sonra, kişinin hayatta kalmak için doğru inançlara sahip olmasının zorunlu olması gerekmediğine göre, gerçeklikle ilgili herhangi bir inanca sahip olmanın fark yaratmadığını ifade eden “farksızlık/kayıtsızlık ilkesi”ne başvurur."

Mesela burada sunulan ilkenin, sunulan tezle pek alakası olmadığını ve tabiri caiz ise kelime oyunu yapıldığını düşünüyorum. Hatta evrimin doğayı temel alması bile zaten natüralizm ile sıkı bir ortak bağ oluşturur. Birçok uyuşan yönü var natüralizm ve Darwinci Evrim kuramının, fakat yine söylemeliyim ki argümanları tam olarak kavrayamadım.

Düşüncelerim kısaca bunlardı.

401 görüntülenme
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et