Sorulara Dön
0
Felsefe

Mutsuzluğun ardından gelen mutluluk mu mutsuzluğun verdiği hissi bertaraf eder?

Mutsuzluğun ardından gelen mutluluktan sonra oluşan mutsuzluk mu mutluluğu bertaraf eder?

Mutsuzluğun ardından gelen mutluluk mu mutsuzluğun verdiği hissi bertaraf eder?
1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Mutlu - mutsuz olma gibi duygudurumlar, dış uyarandan çok, bireyin uyaranı yorumlama biçimidir. Aynı uyaran A kişisini mutlu ederken, B kişini ilgilendirmeyebilir. C kişisini mutsuz edebilir.

Bireylerin yaşam biçimlerinin, ihtiyaçlarının, travmalarının vs farklı olması dışında (bunlar uyaranları yorumlamayı etkileyecektir bu da mutlu olma olmama anlamında farklara dönüşecektir), kişinin hayata bakış açısına bağlı olarak dış dünyayı yorumlaması temeldir. Her ne kadar paragraf başındaki faktörler bu yorumu etkilecek olsa da, son karar bireye aittir. Yani benzer travma - yaşam biçimine sahip iki birey, aynı olaya farklı yorum - duygudurumla cevap verecektir.

İçinde bulunduğumuz kültürel yapıda, MUTLU HİSSETME ZORUNLULUĞU hastalığı nedeniyle, kişiler rasyonel olmak yerine, mutlaka mutlu - sevinçli olmaları gerektiğini zannedebiliyor. Hatta bunun pozitif olmak olduğu zannı bile gelişebiliyor. Bu bakış açıları dış uyarana mahkum, edilgen ve kurban rolü oynamaya hazır çocuksu (herkeste az ya da çok var tabii ki) yaklaşımlar. Kimse bu durumlardan tamamen arınmış olmasa da, farkındalığına sahip olmak bile, temelde duygudurumun olayları bana göre olumlu - olumsuz şekilde eleyemeyeceğimiz şekilde kompleks olduklarını kabul edebilecek yetkinliğe ulaşmaya çalışmak gerekiyor. Birey yaşamın sadece bir parçası, olaylar sadece bir kişi için değilse, kişinin doğrudan olumlu -olumsuz duygudurum üretmesi mantıklı olmayacaktır.

Bireyi kendi tanımı ile mutsuz eden olayları analiz ederek, -mutsuzluğun- gerçek nedenine dair mantıklı sonuçlar çıkarmak, mutsuzluk hissinden kurtulmaya çalışmaktan daha gerçekçi sonuçlar almamızı sağlayabilir. Aksi takdirde her olayın etkisinde kalarak, o olay merkezli duygudurum üreterek içsel tutarlılığımızı korumamız zorlaşacaktır.

Belki de olaylar kişinin yorumumun çok daha ötesinde nedensel arka planlara sahiptir ve kişi kendi sınırlı bakış açısını temel almak ve buna göre duygudurum üretmekle hata yapmaktadır.

Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (4)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın