Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Curiosity 01010101
Üye
0

Mutsuzluğun ardından gelen mutluluk mu mutsuzluğun verdiği hissi bertaraf eder?

Mutsuzluğun ardından gelen mutluluktan sonra oluşan mutsuzluk mu mutluluğu bertaraf eder?
491 görüntülenme
Mutsuzluğun ardından gelen mutluluk mu mutsuzluğun verdiği hissi bertaraf eder?
Mutsuzluğun ardından gelen mutluluk mu mutsuzluğun verdiği hissi bertaraf eder?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
253K UP
Krononot⁸

Mutlu - mutsuz olma gibi duygudurumlar, dış uyarandan çok, bireyin uyaranı yorumlama biçimidir. Aynı uyaran A kişisini mutlu ederken, B kişini ilgilendirmeyebilir. C kişisini mutsuz edebilir.

Bireylerin yaşam biçimlerinin, ihtiyaçlarının, travmalarının vs farklı olması dışında (bunlar uyaranları yorumlamayı etkileyecektir bu da mutlu olma olmama anlamında farklara dönüşecektir), kişinin hayata bakış açısına bağlı olarak dış dünyayı yorumlaması temeldir. Her ne kadar paragraf başındaki faktörler bu yorumu etkilecek olsa da, son karar bireye aittir. Yani benzer travma - yaşam biçimine sahip iki birey, aynı olaya farklı yorum - duygudurumla cevap verecektir.

İçinde bulunduğumuz kültürel yapıda, MUTLU HİSSETME ZORUNLULUĞU hastalığı nedeniyle, kişiler rasyonel olmak yerine, mutlaka mutlu - sevinçli olmaları gerektiğini zannedebiliyor. Hatta bunun pozitif olmak olduğu zannı bile gelişebiliyor. Bu bakış açıları dış uyarana mahkum, edilgen ve kurban rolü oynamaya hazır çocuksu (herkeste az ya da çok var tabii ki) yaklaşımlar. Kimse bu durumlardan tamamen arınmış olmasa da, farkındalığına sahip olmak bile, temelde duygudurumun olayları bana göre olumlu - olumsuz şekilde eleyemeyeceğimiz şekilde kompleks olduklarını kabul edebilecek yetkinliğe ulaşmaya çalışmak gerekiyor. Birey yaşamın sadece bir parçası, olaylar sadece bir kişi için değilse, kişinin doğrudan olumlu -olumsuz duygudurum üretmesi mantıklı olmayacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Bireyi kendi tanımı ile mutsuz eden olayları analiz ederek, -mutsuzluğun- gerçek nedenine dair mantıklı sonuçlar çıkarmak, mutsuzluk hissinden kurtulmaya çalışmaktan daha gerçekçi sonuçlar almamızı sağlayabilir. Aksi takdirde her olayın etkisinde kalarak, o olay merkezli duygudurum üreterek içsel tutarlılığımızı korumamız zorlaşacaktır.

Belki de olaylar kişinin yorumumun çok daha ötesinde nedensel arka planlara sahiptir ve kişi kendi sınırlı bakış açısını temel almak ve buna göre duygudurum üretmekle hata yapmaktadır.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close