Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Azat Tekin
Azat Tekin
2,322 UP
Üye
0

Mutasyonların çoğu zararlı mıdır?

YouTube'de kalıtım anlatan bir biyoloji hocası mutasyonların çoğu zararlıdır diye bir anlatım yaptı. Fakat Evrim Ağacı'nın videosunu izlediğimde mutasyonların çoğu nötr ya da nötre yakın dediğini hatırlıyorum. Beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim :)
610 görüntülenme
Mutasyonların çoğu zararlı mıdır?
Mutasyonların çoğu zararlı mıdır?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasemin Akın
1. nesil yazar

İnsanlarda DNA dizilerinin çoğu (yaklaşık %92 kadarı) kodlamayan bölgelerden oluşur. Kodlamayan bölge dediğimiz kavram, bir gen olmayan ya da genin splice sonrası mRNA ürününden atılan intronlar, tekrarlayan dizi bölgeleri, duplikasyonlar sonucu oluşmuş ve sonrasında işlevini yitirmiş pseudogenler gibi DNA bölgeleridir. İnsan DNA'sı üzerinde rastgele bir bölgede oluşan mutasyon, büyük ihtimalle bu %92'lik kodlamayan bölgelere denk gelir. Kodlamayan bölgedeki bir mutasyonun insana zararı ya çok az (çünkü her ne kadar kodlamasalar da bu diziler gen ifadesi gibi olayları düzenleyebilir.) ya da hiçtir.

Ayrıca DNA'nın kodlayan bölgelerinde yani "genlerinde" meydana gelen bir mutasyon, üretilecek olan proteinde amino asit diziliminde bir değişikliğe yol açmayabilir çünkü amino asit çeşidini belirleyen birden fazla kodon olabilir. Örneğin alanin amino asidi, GCA, GCC, GCG ve GCU kodonları tarafından belirlenir ve bir mutasyonun yol açtığı değişiklik bu 4 kodonu kapsarsa, alanin alanin olarak kalacaktır. Amino asit dizisini değiştiren bir mutasyon ise, proteinin aktif olmayan bir bölgesinde meydana gelebilir ya da yeni oluşan amino asit, mutasyona uğrayanla benzer kimyasal yapıyı taşıyor olabilir. Bu gibi durumlarda mutasyonun fenotipi değiştirdiği açıktır. Fakat protein işlevi üzerinde etkisi göz ardı edilebilecek kadar küçük olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Elbette protein işlevini ortadan kaldıran ya da işlevi olumsuz etkileyen zararlı mutasyonlar da meydana gelebilir ve bunlar çok çeşitli hastalıklara yol açar. Bunun yanında görüldüğü üzere, çoğu mutasyon nötrdür.

199 görüntülenme
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close