Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Milyonlarca yıl içerisinde, insanoğlunun evrimsel değişimleri neler olabilir?
İnsanoğlunun milyonlarca yıl sonra bile Dünya'da yaşıyor olduğunu farz etsek, insanların ne gibi dwğişimler geçirebileceği konusunda hayalgücümüzü kullansak, neler söylenebilir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Murat Koyun
Murat Koyun Araştırmacı

Öncelikle evrim konusunda geleceğe yönelik varsayım ya da tahminler yapmadan evvel geçmişimizi iyi anlamamız gerekir. Yani geçmişten yola çıkarak Homo cinsinin zaman içinde evrimini anlayarak gelecekte nasıl bir evrimleşmenin olacağına dair ipuçları bulabiliriz. Bu noktada genotiplerindeki ve fenotiplerindeki belirgin farklılıklar, kısaca, evrimsel süreçte çok kritik yere sahiptir. Canlının hem hayatta kalma hem de neslin devamlılığı için kilit bir rol oynadığını belirtmekte fayda var. İnsanın evrimi her canlı için de olduğu gibi doğal çevreye olan adaptasyon ya da uyumla paralel şekilde gerçekleşir.

Geçmişe baktığımızda hastalıklar, doğadaki dış tehditler, beslenme alışkanlıkları başta olmak üzere birçok etmen atalarımızın oldukça kısa ömürlü olmasına neden olduğunu göstermektedir. Şu an teknolojiyle birlikte birçok hastalığa karşı tedavi yöntemleri geliştirmiş durumdayız. Ya da evrimsel süreçte vücudumuz bu hassasiyeti yakalamış durumda. Örneğin Laktoz toleransını yaklaşık 10 bin yıl önce kadar kazanmış olup diyetimizde süt içme imkanı oluşturmuştur. Bazı insanlar halen bu toleransa sahip değildir elbet. Bazı hastalıklar ya da rahatsızlıklar zamanla yeni doğacak bireylerde görülmeyebilir ya da tam bağışıklık kazanmış şekilde dünyaya gelebilirler.

Fiziksel olarak ele alırsak atalarımızın bize göre daha çok vücut kılların sahip olduğumuzu biliyoruz. Belki vücut kıllarının saç da dahil olmak üzere tamamını kaybedebiliriz. Boyumuz dahi atalarımıza kıyasla uzamıştır. Omurilik sırt ağrılarının önemli bir nedenidir. Homo erectus ile ayağa kalkmaya başlamasıyla zamanla kıvrılan ve S şeklini alan omurilik, günümüzde ofis hayatından kaynaklı sürekli oturmamız sebebiyle çok daha farklı sağlık sorunlarına neden olabilir ya da günümüz koşullarına göre adapte olabilir. Yaşadığımız çevre, iklim, diyet her şey bu noktada çok önemlidir. Hatta uzay maceramız milyonlarca yıl sonra medeniyetimizi, eğer hayatta kalabilirsek, bir üst seviyeye çıkarabilir. Bu noktada bile maruz kaldığımız ortam ile kanımızdaki kırmızı kan hücrelerinde dahi değişiklik görülecektir. Vücudumuzun uğrayacağı kütle çekim gücü dolayısıyla kas yapımız, kemik yapımız ve doğal olarak boyumuz çok daha farklı yapıda olabilecektir. Örneğin; kütle çekim gücünün dünya göreceli olarak az olması boyumuzun daha uzamasına neden olabilir. Fosiller incelenirse atalarımızın daha farklı kafatası yapılarının oluğunu görebiliriz. Bu noktada uzak gelecekte değişim beklenebilir.

Bu Reklamı Kapat

Öte yandan hiçbir değişikliğin olmayabileceğini ya da çok daha az belirgin değişikliklerin olabileceğine dair görüşler de vardır. Ancak milyonlarca yıl sonra, elbette ki, mutlaka belirgin değişiklikler ve farklılıklar olacaktır çünkü içinde yaşadığımız koşullar, doğa ve geniş çapta evren her lahza değişmektedir. Bunları tabi ki deneyimlememiz mümkün değildir. Ancak yine de hayal gücümüzü biraz zorlayıp nelerin farklı olacağını tahmin etmek bile gerçekten güzel bir duygudur. Son olarak, cevabı Bertrand Russell'ın sözüyle bitireyim: "Bilim, bilgiye sınırlar koyabilir, ancak hayal gücüne sınır koymamalıdır."

112 görüntülenme

Kaynaklar

  1. L. Jones. What Will Humans Look Like In A Million Years?. (13 August 2021). Alındığı Tarih: 13 August 2021. Alındığı Yer: BBC Earth | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et