Sorulara Dön
0
Felsefe

Mental olarak normal olan insanlar, inanış şekillerinin farkından dolayı birbirlerini nasıl mantıksız hata içinde görebilmekte?

Öyle olmadığını bildiği halde farklı inanış biçimine sahip kişiyi cahil kör vs nitelemeyi yapabiliyor olmayı nasıl açıklarız. .

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

insanları belli niteliklere, sıfatlara sokmak için onların gösterdikleri hareketleri kendi deneyimlerimizdeki, tecrübelerimizdeki kalıplara sokuyoruz çünkü insan kültüründe kalıplar muhteşem bir önem barındırıyor normalimiz olmuş bu artık. abartıyoruz ve bence abartmak tanımlamayı basitleştirmek için kullandığımız bir hastalık. normalimize, kültürümüze işlemiş bir hastalık. insan bence psikolojik yönden basit bir yaratık bir sürü psikolojik bugu var. fazla düşünmeye alışık olmadığımız ve kültürümüz de fazla düşünmemeyi dikte ettiği için bir insan herhangi bir konuda belli başlı mesela cehalet diyebileceğimiz bir hareket sergilediğinde onu direkt cahil yapıyoruz. çünkü ilkel güdülerimiz ona bir nefret, sinir duyuyor, onu bir tehlike olarak görüyor ve bunun üzerinde fazla durmak istemiyoruz. o ilkel güdüyü dinliyoruz çünkü normalimiz bu olmuş. bir insana olumsuz veya olumlu bir sıfat yapıştırdığımızda o sıfata inanıyor ve kişiyi o sıfata indirgeyerek hayatı daha basitleştirdiğimizi zannediyoruz fakat bu ilişkilerde muhteşem problemler ortaya çıkarıyor ama tabii o ayrı mesele. yani bunu savunmuyorum bu kesinlikle yapılmaması gereken bir hareket fakat insanların normali artık buna dönüştüğü için bunu garipsememek lazım. birisi birisine cahil dediğinde onun gerçekten cahil olmadığını 5 saniye düşünerek anlayabilecek olsa bile bunun üzerinde durmaya meyilli değil. onu cahil yapması ve kendisini bu konudan olabildiğince uzaklaştırması lazım. çok uykulu bir şekilde yazıyorum bu metini eğer saçmaladıysam tekrara düştüysem kusura bakmayın. belki saçmaladığımı düşünüp silerim sonrasında. yani aslında sizin öyle olmadığını bildiği halde demeniz biraz yanlış çünkü insanlar buna inanıyor. sorunun üzerine soru sorma refleksleri olmadığı için ilkel güdü birisini tehlikeli vs bulduğu gibi bu insanlar o güdüyü belli bir kalıp ile uyuşturuyorlar ve o cahil, kör, yobaz demek vs oluyor.

173 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın