Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Mental olarak normal olan insanlar, inanış şekillerinin farkından dolayı birbirlerini nasıl mantıksız hata içinde görebilmekte?

Öyle olmadığını bildiği halde farklı inanış biçimine sahip kişiyi cahil kör vs nitelemeyi yapabiliyor olmayı nasıl açıklarız..

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

insanları belli niteliklere, sıfatlara sokmak için onların gösterdikleri hareketleri kendi deneyimlerimizdeki, tecrübelerimizdeki kalıplara sokuyoruz çünkü insan kültüründe kalıplar muhteşem bir önem barındırıyor normalimiz olmuş bu artık. abartıyoruz ve bence abartmak tanımlamayı basitleştirmek için kullandığımız bir hastalık. normalimize, kültürümüze işlemiş bir hastalık. insan bence psikolojik yönden basit bir yaratık bir sürü psikolojik bugu var. fazla düşünmeye alışık olmadığımız ve kültürümüz de fazla düşünmemeyi dikte ettiği için bir insan herhangi bir konuda belli başlı mesela cehalet diyebileceğimiz bir hareket sergilediğinde onu direkt cahil yapıyoruz. çünkü ilkel güdülerimiz ona bir nefret, sinir duyuyor, onu bir tehlike olarak görüyor ve bunun üzerinde fazla durmak istemiyoruz. o ilkel güdüyü dinliyoruz çünkü normalimiz bu olmuş. bir insana olumsuz veya olumlu bir sıfat yapıştırdığımızda o sıfata inanıyor ve kişiyi o sıfata indirgeyerek hayatı daha basitleştirdiğimizi zannediyoruz fakat bu ilişkilerde muhteşem problemler ortaya çıkarıyor ama tabii o ayrı mesele. yani bunu savunmuyorum bu kesinlikle yapılmaması gereken bir hareket fakat insanların normali artık buna dönüştüğü için bunu garipsememek lazım. birisi birisine cahil dediğinde onun gerçekten cahil olmadığını 5 saniye düşünerek anlayabilecek olsa bile bunun üzerinde durmaya meyilli değil. onu cahil yapması ve kendisini bu konudan olabildiğince uzaklaştırması lazım. çok uykulu bir şekilde yazıyorum bu metini eğer saçmaladıysam tekrara düştüysem kusura bakmayın. belki saçmaladığımı düşünüp silerim sonrasında. yani aslında sizin öyle olmadığını bildiği halde demeniz biraz yanlış çünkü insanlar buna inanıyor. sorunun üzerine soru sorma refleksleri olmadığı için ilkel güdü birisini tehlikeli vs bulduğu gibi bu insanlar o güdüyü belli bir kalıp ile uyuşturuyorlar ve o cahil, kör, yobaz demek vs oluyor.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hep bir fizikçi olmak isterdim. Daha 6 yaşındayken, televizyonu tamir etmek üzere eve gelen teknisyene de böyle söylemiştim. O zamanlar bir fizikçinin ne iş yaptığına dair pek az fikrim olduğu aşikar.”
Horst Störmer
Geri Bildirim Gönder