Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Melih B
Melih B
5K UP
Üye
4

Meditasyon gerçek midir?

Son zamanlarda meditasyon yapmaya başladım, acaba bu gerçek mi, gerçekten işe yarıyor mu diye düşünmemek elde değil. Bilimsel olarak meditasyonun bir dayanağı var mıdır? Meditasyon, gerçek midir?
2,032 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Tarık Gandur
Dr. Klinik Psikolog

Meditasyon ve meditatif yöntemlerin özellikle stresi azaltmadaki etkinliğini gösteren çalışmalar var. Ancak son yıllarda yapılan bazı metaanaliz çalışmaları etkisinin tahmin edildiği çok büyük değil de düşük ve orta etkide olduğu gösteriyor[1][2][3]. Bunun bir neden muhtemelen meditasyonun uzunca ve tutarlı uygulanmasının zor olması olabilir. Klinik çalışmalarımdan çıkartabileceğim sonuç aslında tüm müdahaleler için aynı: doğru yerde ve doğru biçimde uygulandığında işe yarayan bir tekniktir. Eğer yaşamınızda çok belirgin bir sorun yok ise yaşamınızı zenginleştirebilir. Ancak sorunlar karşısında tek çözüm olarak görürseniz o zaman çok yetersiz kalacağını söyleyebiliriz. İnsan psikolojisi o kadar katmanlı ve karmaşık ve kişiye özel ki. Her birey biricik ve hiçbir tek yöntem her birey için geçerli olmayacaktır.

Kısaca özetlemem gerekirse, evet meditasyonun bilimsel dayanağı vardır. Ancak elbette bu her bilimsel yöntemde olduğu için her derde deva olduğu anlamına gelmez. Bir de tabii popüler kültürde çok hatalı yaklaşımlar da olabiliyor. Bazı mitler, mesela meditayonu hiçbirşey düşünmemek olarak bir algı var. Böyle birşey biyolojik olarak mümkün değil. Düşünmeden duramayız. Meditasyonda temel amaç duygusal olarak otomatik reaksiyonlara kapılmadan düşünceleri incelemek olmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

206 görüntülenme

Kaynaklar

 1. B. Khoury, et al. (2013). Mindfulness-Based Therapy: A Comprehensive Meta-Analysis. Clinical Psychology Review, sf: 763-771. doi: 10.1016/j.cpr.2013.05.005. | Arşiv Bağlantısı
 2. Nilija Fulambamkar, et al. (2022). Review: Meta-Analysis On Mindfulness-Based Interventions For Adolescents' Stress, Depression, And Anxiety In School Settings: A Cautionary Tale. Child and Adolescent Mental Health, sf: 307-317. doi: 10.1111/camh.12572. | Arşiv Bağlantısı
 3. S. Zoogman, et al. (2015). Mindfulness Interventions With Youth: A Meta-Analysis. Mindfulness, sf: 290-302. doi: 10.1007/s12671-013-0260-4. | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Meditasyonun gerçek olduğunu ve işe yaradığını gösteren bilimsel kanıtlar vardır. Meditasyon, zihin ve beden bütünlüğünü sağlamak için kullanılan bir uygulamadır. Meditasyon yapmak, beynin alfa dalgalarını (rahatlamış beyin dalgaları) arttırır ve kaygı ve depresyonu azaltır. Ayrıca, meditasyon yapmak, stresi yönetmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, ağrıyı hafifletmeye, hafızayı geliştirmeye ve duygusal dengeyi sağlamaya yardımcı olabilir.

Meditasyonun farklı türleri vardır. Bazıları nefes alışverişine, bir sese, bir görüntüye veya bir mantraya (tekrarlanan bir söz veya ifade) odaklanmayı içerir. Diğerleri ise farkındalık uygulamasını içerir. Farkındalık, şimdiki ana dikkat veya farkındalık göstermek anlamına gelir. Farkındalık temelli stres azaltma ve farkındalık temelli bilişsel terapi gibi programlar, farkındalık uygulamalarını diğer aktivitelerle birleştirir.

Meditasyon ve farkındalık uygulamalarının genellikle az riski vardır. Ancak, bu uygulamaların olası zararlı etkilerini inceleyen çok az çalışma vardır. Bu nedenle, güvenlik hakkında kesin ifadeler yapmak mümkün değildir. Meditasyon yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız iyi olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

170 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Psychology Today. The Science Of Meditation. Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı
 2. B. Stetka. Where's The Proof That Mindfulness Meditation Works?. (11 Ekim 2017). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Scientific American | Arşiv Bağlantısı
 3. NCCIH. Meditation And Mindfulness: What You Need To Know. Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: NCCIH | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close