Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Lüsid rüya sırasında birine tecavüz etmek ahlâksızlık mıdır?

Günümüz toplum yapısında, tecavüz ahlâksızlık olarak görülen bir kavramdır. Bunun nedeni karşıdakine fiziksel ve psikolojik travma bırakmamızdır. Peki ya bunu travmatik bir etki yaratmayacağımız ancak tecavüz ettiğimizin bilincinde olduğumuz bir durumda yapsaydık, bu yine de ahlâksızlık olur muydu?

2
252 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Hemen her normatif etik görüşünde, ahlak *gerçek* ve *bilinçli* canlılar ile ilişkilidir. Bir kişiye verilen zararın gayrıahlaki olabilmesi için, o kişinin gerçek ve algılama kapasitesine sahip olması gerekiyor. Bunu bilgisayar oyunlarındaki karakterlerle karşılaştırabiliriz. Bilgisayar oyunlarında da diğer canlılara gerçek hayatta yaptığımız vakit gayrıahlaki olarak nitelendirilebilecek eylemleri yapabiliyoruz (cinayet, darp, gasp vb.); fakat bunların etkileri gerçek olmadığı için ahlaken herhangi bir sorun olmadığının da farkındayız. Rüya da benzer bir yapıda olduğu için bu rüyaları da kapsayabilir rahatlıkla.

Burada belki göz önüne alınabilecek bir faktör, lüsid rüyada bilinçli şekilde alınan bir kararın gerçek hayattaki karakteri etkileyebilme ihtimalidir. *Eğer* lüsid rüyada yapmayı seçtiğimiz gayrıahlaki bir eylem bize zevk veriyorsa *ve* bu zamanla karakterimizin bir parçası olabilecekse, bu bize bu türden eylemlerde bulunmamak için bir gerekçe verebilir. Bu emprik bir tez olduğu ve bunun üzerine yapılmış bir çalışma olmadığı için şimdilik bir şey söylemek mümkün değil. Ama bu düşük ihtimalli görebileceğimiz koşullara bağlı, o yüzden *yüksek ihtimalle* ahlaken sorunlu olmadığı söylenebilir.

276 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Eğer "Evrensel ahlak yasası" kavramına olan bağlılığınız boynunuzda ağır bir zincir gibi yer teşkil ediyorsa evet,ahlaksızlığın dik alasıdır.Lakin Kant'cı görüşün aksine evrensel ahlak yoktur diyorsanız sizi bu tarafa alalım.Çünkü evrensel ahlak yasası denen şey hiç te öyle evrensel değildir.Hala dünyamızın bir yerlerinde tecavüz,hırsızlık,öldürme gibi durumlar ahlaksızlık olarak nitelendirilmiyor.Bununla ilgili olarak Spinozanın etica sını okuyabilirsiniz.

203 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şişe şarap içinde, Dünya'daki tüm kitaplardakinden daha fazla felsefe bulunur.”
Louis Pasteur