Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berkay Kutsal
Üye
1

Lüsid Rüya sırasında birine tecavüz etmek ahlâksızlık mıdır?

Günümüz toplum yapısında, tecavüz ahlâksızlık olarak görülen bir kavramdır. Bunun nedeni karşıdakine fiziksel ve psikolojik travma bırakmamızdır. Peki ya bunu travmatik bir etki yaratmayacağımız ancak tecavüz ettiğimizin bilincinde olduğumuz bir durumda yapsaydık, bu yine de ahlâksızlık olur muydu?
7,624 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Talha Gülmez
Öncül Analitik Felsefe Dergisi Yazarı

Hemen her normatif etik görüşünde, ahlak *gerçek* ve *bilinçli* canlılar ile ilişkilidir. Bir kişiye verilen zararın gayrıahlaki olabilmesi için, o kişinin gerçek ve algılama kapasitesine sahip olması gerekiyor. Bunu bilgisayar oyunlarındaki karakterlerle karşılaştırabiliriz. Bilgisayar oyunlarında da diğer canlılara gerçek hayatta yaptığımız vakit gayrıahlaki olarak nitelendirilebilecek eylemleri yapabiliyoruz (cinayet, darp, gasp vb.); fakat bunların etkileri gerçek olmadığı için ahlaken herhangi bir sorun olmadığının da farkındayız. Rüya da benzer bir yapıda olduğu için bu rüyaları da kapsayabilir rahatlıkla.

Burada belki göz önüne alınabilecek bir faktör, lüsid rüyada bilinçli şekilde alınan bir kararın gerçek hayattaki karakteri etkileyebilme ihtimalidir. *Eğer* lüsid rüyada yapmayı seçtiğimiz gayrıahlaki bir eylem bize zevk veriyorsa *ve* bu zamanla karakterimizin bir parçası olabilecekse, bu bize bu türden eylemlerde bulunmamak için bir gerekçe verebilir. Bu emprik bir tez olduğu ve bunun üzerine yapılmış bir çalışma olmadığı için şimdilik bir şey söylemek mümkün değil. Ama bu düşük ihtimalli görebileceğimiz koşullara bağlı, o yüzden *yüksek ihtimalle* ahlaken sorunlu olmadığı söylenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

815 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Muhsin Alperen Yılmaz
UNVANIM YOK BEYİM

Eğer "Evrensel ahlak yasası" kavramına olan bağlılığınız boynunuzda ağır bir zincir gibi yer teşkil ediyorsa evet,ahlaksızlığın dik alasıdır.Lakin Kant'cı görüşün aksine evrensel ahlak yoktur diyorsanız sizi bu tarafa alalım.Çünkü evrensel ahlak yasası denen şey hiç te öyle evrensel değildir.Hala dünyamızın bir yerlerinde tecavüz,hırsızlık,öldürme gibi durumlar ahlaksızlık olarak nitelendirilmiyor.Bununla ilgili olarak Spinozanın etica sını okuyabilirsiniz.

504 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close