Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Eray Fit
Üye
2

Kütleler zamanı nasıl büküyor, Nasıl etkileşiyorlar?

447 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ertuğrul Genç
Astronomi meraklısı

Kütleler zamanı nasıl büküyor sorunuza cevap olarak, Albert Einstein’ın görelilik kuramlarına göre kütle/enerji hem uzayı hem de zamanı büküyor. Bu yüzden kütlesi büyük olan cisimlerin yakınında zaman daha yavaş akıyor. Örneğin, bir karadeliğin veya dev bir yıldızın çok yakınında bulunan bir saat, uzaktaki bir saate göre daha yavaş ilerler.

Kütleler zamanla etkileşime girdikleri için, kütleçekim kuvveti de zamanın akışını etkiler. Kütleçekim alanı ne kadar güçlüyse, zaman o kadar yavaşlar. Bu nedenle, Dünya’nın yüzeyindeki bir saat, uzaydaki bir saatten daha yavaş çalışır.

Kütlelerin zamanı bükmesinin etkilerini ölçmek için çok hassas atomik saatler kullanılır. Bu saatlerden biri Dünya’da bırakılırken, diğeri uzaya gönderilir ve aralarındaki zaman farkı ölçülür. Bu şekilde kütlelerin zamanı nasıl büküyor olduğunu görebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Kütlenin uzay zamanı büktüğünü biliyoruz, ama nasıl büktüğü konusuna net açıklama getirilemedi. Aslında bu duruma neden olan ve kütleçekim kuvvetini ilettiği varsayılan, doğrulanmamış bir parçacık adayımız var "graviton". Bu parçacık temel parçacıkların hipotetik (kuramsal) sınıfının bir üyesidir, etkilerini gözlemleriz ancak kendisini ölçmek veya gözlemlemek henüz mümkün olmamıştır.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
179K UP
Bilim ve felsefe okuru

Bunu gerçek manada anlamak için kafamızdaki zaman kavramını değiştirmemiz gerek. Zaman evrende öncelik-sonralık ilişkisi değildir. Evrende zaman diye ayrı bir olgu da yoktur. Uzay/zaman ayrılamaz bir bütünlüktür. Yani zaman uzay dokusuna bağlı ve içkin bir niteliktir evrende. Bu nedenle bazı kişiler bu durumu anlayamadığı için 'zamanın bükülmesi' ve daha genel olarak da zaman kavramının evrende neyi ifade ettiğini anlamadan gündelik olarak zamanı soyut bir özellik veya öncelik sonralık ilişkisi gibi algılarlar. Oysa ki evrende zaman uzay ile bahsettiğimiz gibi bütün olan bir özelliktir. Bu ise zamanla ilgili sağ duyumuza tamamen aykırı, normalde 'şok' olmamız gereken bir durumdur. Çünkü zaman düşündüğümüz algıladığımız gibi bir şey çıkmamıştır evrende. Zaman uzay kumaşının (dokusunun) özelliğidir ve onunla ayrılmaz bir bütündür. Bu nedenle evren genisledikçe zaman akmakta ve işlemektedir. Evrendeki zamanda olan tüm hareketin kaynağı bu nedenle evrenin genişlemesi ile ortaya çıkıyor demektir. Bu nedenle uzay dokusu bükülünce zamanda bükülmüş olur. Ama işte evrendeki zaman kavramının uzay ile bütün olduğunu tam olarak anlayamaz isek zamanın bükülmesinin de ne olduğunu kavrayamaz zamanı gündelik deneyimlere bağlı olarak soyut bir kavram olarak düşündüğümüz için zamanın bükülmesini de kafamızda soyut bir olgu gibi algılarız. Oysa ki zaman evrende soyut bir kavram değil somut bir durum ve özelliktir. Zaman evrende bir atom parçacığı kadar somut bir olgu ve özelliktir. Tam olarak bunu anlarsanız evrende zaman kavramının neden şok etkisi yaratması gerektiğini ve zamana dair tüm bakış açınızı ve kavrayışınızı tamamen yeni baştan tıpkı Einstein gibi değiştirmek zorunda kalırsınız.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close