Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ali Ali
Ali Ali Üye
0

Kütle ve Kuvvet Nedir?

Vikipedi'de kütlenin tanımı 'herhangi bir kuvvet tarafından ivmelenmeye karşı gösterdiği direnç.' olarak verilmiş; kuvvete 'kütleli bir cisme hareket kazandıran etki' denmiş. Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan gibi bir şey anladım. Bir de Quora'da birisi kütlenin Plank Sabitinden temel bir büyüklük olmadığını söylemiş.
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Cevap
Alperen Yuncu
Alperen Yuncu Fizik doktora öğrencisi

Kütlenin iki farklı tanımı mevcut:

 1. Fiziksel bir objenin madde miktarı.[1] Bunu objenin kütle çekim kuvveti ile etkileşme miktarı olarak veya uzayzamanı ne kadar büktüğü olarak da düşünebilirsiniz. Bu tanımın tanımladığı kütleye çekim kütlesi (gravitational mass) ismi de verilir.
 2. Eylemsizliğin ölçütü.[1] Bunu cismin hareketini değiştirmek için gerekli momentumun miktarı olarak da düşünebilirsiniz. Bu tanımın tanımladığı kütleye de eylemsizlik kütlesi (inertial mass) ismi verilir.

Bu iki tanımın birbiri ile ilişkisi fizik felsefesinde en önemli konulardan biridir. "Bu iki tanım aynı şeyi mi tanımlar yoksa iki farklı büyüklüğü tanımlar ama içinde bulunduğumuz evrende bu ikisi birbirine eşit midir?" sorusu üzerine uzun uzun düşünülüp tartışılması gerekmektedir. Benzer şekilde "Fizik kanunlarının farklı olduğu bir evrende bu ikisinin birbirinden farklı olması mümkün müdür ve öyle bir durumda fizik kanunları nasıl değişir?" çok eğlenceli ve fiziği anlama konusunda çok faydalı bir egzersizdir.

Bu Reklamı Kapat

Bu ikilemi bir kenara bırakırsak Einstein'ın Genel Görelilik Kuramı kütle anlayışına bambaşka bir yaklaşım getirmiş ve yukarda mevzu bahis kütle ile etkileşimlerin ikisinde de cisimlerin kütlesi kadar enerjileri ile de alakalı olduğunu göstermiştir. Cismin kütlesini de içine alan toplam Enerji tanımlayıp (E=mc2+pc) hesaplamaları bunun üzerinden yapmak gerekiyor. Bu enerjiyi de aslında cismin hızına bağlı olan: ifadesi ile tanımlıyoruz. Burdaki katsayı ise lorentz katsayısı:

Lorentz Katsayısını Taylor expension ile açtığımız zaman elde ettiğimiz ifade şu şekilde oluyor:

Bu Reklamı Kapat

Burdaki ilk terim aslında kütleye ikinci terim ise Newton mekaniğindeki kinetik enerjiye tekabül ediyor. Geri kalan terimlere görelilik düzeltmesi(relativistic correction) diyoruz ve o kısım ışık hızına yakın olmayan hızlarda 0'a çok yakın oluyor. Bu durumda benim şahsi kanaatim kütleyi

 • objenin var olmasından kaynaklanan içsel enerjisi (intrinsic energy) olarak tanımlamak

bence en doğrusu.

(Hamiş: bunu istatisiksel fizikte kullanılan iç enerji (internal energy) ile karıştırmayın. İç enerji bir sistemin alt mekanizmelerinin sahip olduğu enerjidir. Benim içsel enerji diye tanımladığım ise bir maddenin var olması dolayısıyla sahip olduğu bir enerji. Herhangi bir altsistem gerektirmiyor.)

Bu durumda tanımlamamız gereken tek şey enerjinin ne olduğudur. Sorudaki çelişkili tanımlar bir çok ders kitabında iş ve enerji arasında da mevcut o yüzden enerjiyi en temel konudan tanımlamak daha uygun o da matematikte bulunan Noether teoremi. Evrende fizik kanunları zamanla değişmez. Yani bugün var olan fizik yasaları yarınki yasalarla ve dünkü yasalarla farklı değildir. Bu duruma fiziğin zaman ötelemerine karşı simetrik olması diyoruz. Yani her hangi bir fizik deneyini zamanda ötelenirse sonuç değişmez. Ve Neother teoremi bütün simetriler beraberinde korunan bir büyüklük getirir diyor. Bu büyüklüklere Noether yükü ismi veriliyor. Gerekli hesaplamalar yapıldığında zaman ötelemelerine karşı simetrik olmanın getirdiği korunabilir büyüklüğün enerji olduğunu görüyoruz.[2] Ben duruma tersten bakıp enerjiyi burdan tanımlamanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Yani, enerjinin tanımı:

 • Fizik kanunlarının zaman ötelemelerine karşı simetrik olmasından kaynaklı Noether yüküne enerji denir.

şeklinde oluyor.

Kuvvet kısmı daha az karışık. Wikipedia'nın kaynak kısmına bakarsanız orda orjinal tanımın:

Bu Reklamı Kapat

 • Any external agent that causes a change in the motion of a free body, or that causes stress in a fixed body.

Şeklinde olduğunu görürsünüz ki tercümesi:

 • Serbest bir cismin hareketinde bir değişikliğe veya sabit bir cismin üzerinde gerilime neden olan herhangi bir dış etki.

Bu tanım daha uygun.

Hamiş: Bu cevabı girdikten hemen sonra wikipedia için değişiklik önerisinde bulunacağım. Değişmiş olabilir.

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Mass. (27 Temmuz 2001). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Wikipedia. Noether's Theorem. (21 Kasım 2021). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et