Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Murat Yılmaz
Murat Yılmaz
1,086 UP
Üye
0

Kuantum, fizik kurallarına aykırı gözüken olağandışı pek çok şeyin aslında imkan dahilinde olduğunu mu gösteriyor?

Kuantuma göre; aklımızın almadığı, fizik kurallarına aykırı gözüken olağanüstü olaylar (dini terminolojiyle mucizevi olaylar) açıklanabilir mi?
1,682 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
256K UP
Krononot⁸

Başta, quantum fiziği, newton fiziği ayrımını ve nedenini hatırlayalım. Parçacık fiziği olan kuantum fiziği, atom altı seviyedeki kurallarla ilgilenir. Atom, maddenin en küçük birimidir ve gözlemlenebilir fiziksel evrene ait fizik de newton fiziğidir. Bu ayrımın nedeni, fizik kurallarının atom altında, gözlemlenebilir evrene göre farklı hatta bilinemez şekilde işlemesidir. Yani newton fiziği, atom altı seviyede geçersizdir. Gerçi çift yarık deneyi daha sonra moleküllerle de yapıldığında, elektron ve fotonla yapılan deneylerle benzer sonuçlar alınmıştır ilginç bir şekilde. Ancak genel tanım, parçacık, foton davranışlarının atom üstü seviyede görünmüyor olduğu şeklinde.

Bilinen bir çok bize mucize gibi gelen olay, durum, halin bilimsel açıklamasının olduğunu biliyoruz. Denizlerin birbirine karışmaması, nil nehrinin yarılması gibi. Bir de en çok bilinen bir insanın farklı yerlerde olması, uzun süren riyazet - beslenmeden uzak durma halleri, maddeye doğrudan müdahele kinestezi, durugörü vs vs. Bunlar asla olamaz palavradır diyerek aslında kaçamak cevap vermiş oluruz. O kadar çok anektodal bilgi vs var ki, asla ile başlayan bir cümle kurmak kapalı bir tutum kalmaktadır. Çünkü bunun doğrudan din ile de ilgisi yoktur. Bir çok farklı kültür ve inanış biçiminde bu tarz norm dışı sonuçlar vardır. Özellikle levitasyon konusu oldukça ilgi çekicidir. Holografik Evren kitabında bu tarz anlaşılamamış sonuçlar üzerine yapılan araştırmalar veriliyor. Şahsi kanaat belirtmenin doğru olmadığını düşünüyorum bu tarz konularda. Toptan reddetmek, ya da tamamen gerçektir vardır demek yerine, daha derin bir araştırma yaparak evreni, fiziği daha iyi anlama çabasına girmek, kavrayışı da artıracağı için daha üretken gibi. Daha önce açıklanamaz olarak ele alınan ve reddedilen bir çok konunun günümüzde bilimsel seviyede açıklanabiliyor olmasını göz önünde bulundurarak, şu anda da açıklayamadığımız bir çok konuyu ileride daha net anlıyor olacağımızı unutmamak gerekir. Kuantum fiziğindeki gözlemci etkisi, süperpozisyon, kuantum tünelleme gibi konuları iyi anlamak gerek. Günümüzde güncel tıp, kuantum fiziğinden faydalanmaya başladı. Bir nörotransmitterin, bağlandığı reseptörle birlikte, aslında diğer reseptörleri de etkilediği anlaşıldı. Nörolojiyi anlamada kuantum fiziği artık bu tarz ileri araştırmalarla birlikte artık gereklilik oldu. Yavaş yavaş bu tarz gelişmelerle, 70 yıl besin almadan, sadece su gargarası yaparak yaşayan bireyin biyokimyasını da anlamaya başlayacağız gibi görünüyor.

Tüm Reklamları Kapat

444 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close