Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
8

Kuantum Darwinizm deneyini (evrenin doğal seçilim sonucu oluşması) bilimsel olarak açıklar mısınız?

739 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hyyperr x0
Hyyperr x0
18K UP
fizik, kuantum fiziği, kimya ve matematikle yakından ilgileniyorum

Evrenimizin bir enflasyonist genişleme dönemiyle başladığı fikrini destekleyen çok sayıda bilimsel kanıt var. Enflasyon teorisi, evrenin ilk aşamalarında çok hızlı bir şekilde genişlediğini öne süren Alan Guth'un çalışmasına dayanmaktadır. Bu hızlı genişleme, evrenin soğumasına neden oldu ve sonunda bugün gördüğümüz galaksilerin ve yıldızların oluşumuna yol açtı.

Kuantum Darwinizm deneyi, Washington Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından enflasyonist teoriyi test etmek için gerçekleştirildi. Deney, tıpkı gerçek evrenin yaptığına inanıldığı gibi, hızla genişleyen simüle edilmiş bir evren yaratmayı içeriyordu. Bilim adamları daha sonra simüle edilmiş evrenin soğumasına izin verdi ve ne olduğunu gözlemledi.

Tüm Reklamları Kapat

Evrenin, tıpkı gerçek evrenin yaptığı gibi, gerçekten de galaksiler ve yıldızlar oluşturduğunu buldular. Ayrıca, bu galaksilerin ve yıldızların dağılımının, gerçek evrende gördüğümüz dağılıma çok benzer olduğunu buldular. Bu benzerlik, enflasyonist teorinin lehinde güçlü bir kanıttır.

Kuantum Darwinizm deneyi, enflasyon teorisini destekleyen birçok deneyden sadece biridir. Enflasyon teorisi, erken evrenin en yaygın kabul gören teorisidir ve çok sayıda bilimsel kanıtla desteklenmektedir.

Kaynaklar

 1. C. Ma, et al. Cosmological Perturbation Theory In The Synchronous And Conformal Newtonian Gauges. (11 Haziran 1995). Alındığı Tarih: 6 Eylül 2022. Alındığı Yer: arXiv.org doi: 10.1086/176550. | Arşiv Bağlantısı
 2. M. Tegmark, et al. A Method For Subtracting Foregrounds From Multi-Frequency Cmb Sky Maps. (4 Temmuz 1995). Alındığı Tarih: 6 Eylül 2022. Alındığı Yer: arXiv.org doi: 10.1093/mnras/281.4.1297. | Arşiv Bağlantısı
 3. J. W. Moffat, et al. Galaxy Dynamics Predictions In The Nonsymmetric Gravitational Theory. (27 Eylül 1995). Alındığı Tarih: 6 Eylül 2022. Alındığı Yer: arXiv.org doi: 10.1016/0370-2693(96)00366-8. | Arşiv Bağlantısı
 4. M. J. West, et al. Intracluster Globular Clusters. (29 Ağustos 1995). Alındığı Tarih: 6 Eylül 2022. Alındığı Yer: arXiv.org doi: 10.1086/309748. | Arşiv Bağlantısı
 5. K. Bernlöhr. Low Threshold Particle Arrays. (24 Ağustos 1995). Alındığı Tarih: 6 Eylül 2022. Alındığı Yer: arXiv.org doi: 10.1007/BF00195034. | Arşiv Bağlantısı
 6. P. T. Brunozzi, et al. The Cluster Distribution As A Test For Dark Matter Models. Ii: The Dipole Structure. (20 Haziran 1995). Alındığı Tarih: 6 Eylül 2022. Alındığı Yer: arXiv.org doi: 10.1093/mnras/277.4.1210. | Arşiv Bağlantısı
 7. K. Patel, et al. Are Galaxies Optically Thin To Their Own Lyman Continuum Radiation? Ii. Ngc 6822. (20 Haziran 1995). Alındığı Tarih: 6 Eylül 2022. Alındığı Yer: arXiv.org doi: 10.1086/176377. | Arşiv Bağlantısı
 8. K. Patel, et al. Are Galaxies Optically Thin To Their Own Lyman Continuum Radiation? I. M33. (20 Haziran 1995). Alındığı Tarih: 6 Eylül 2022. Alındığı Yer: arXiv.org doi: 10.1086/176248. | Arşiv Bağlantısı
 9. B. X. Santiago, et al. Hst Star Counts At High Galactic Latitudes. (20 Haziran 1995). Alındığı Tarih: 6 Eylül 2022. Alındığı Yer: arXiv.org doi: 10.1093/mnras/281.3.871. | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close