Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
404 notfound
404 notfound
5K UP
Üye
0

Kozmos kitabı burada bilimle mi çelişiyor?

Bilimsel olarak tanrınının olup olmaması evrimle alakasızdır. Bu paragrafta ise tanrının olduğu yerde evrim olamaz diyor değil mi? ben mi yanlış anlıyorum?
302 görüntülenme
Kozmos kitabı burada bilimle mi çelişiyor?
Kozmos kitabı burada bilimle mi çelişiyor?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
EA Akademi Okuru

Carl Sagan'ın anlatmak istediği, en azından benim anladığım şu: Milyonlarca yıl boyunca pek çok türün gelişim gösterip, sonradan türlerin yok olduğu veya başka bir türe evrimleştiği fosil kayıtlarından ve diğer bilimsel verilerden anlaşılıyor. Eğer kudretli bir yaratıcı var ise, deneme yanılma yolu ile pek çok türü yaratıp, sonradan onları yok edip veya başka bir türe evrimleştirmiş olmamalı. "Yaratacaksa en mükemmelini baştan yaratmış olmalıydı" demek istiyor. Benzer sonucu siz de çıkarmışsınız "yaratıcının olduğu yerde, evrim olamaz"

Bu bir fikirdir ve kendi içinde tutarlı yönleri de vardır. Bilimsel popüler kitaplarda bu tür felsefi düşünce, fikir ve önermeler yapılabilir. Sonuçta bu yazı bilimsel bir makale değil. Bilim; yaratıcı, ruh, ölümden sonra hayat gibi, gözlemlenemeyen, veri sunamayan, deney yapılması mümkün olmayan, kavramlar ile pek ilgilenmez. Bu konular olsa olsa, din veya inanç felsefesinin ele alabileceği konulardır.

Tüm Reklamları Kapat

Sorunuzun cevabı ile alakalı olmasa da, Carl Sagan'ın bu paragrafından yola çıkarak, evrim mekanizmaları hakkında yeterli bilgi sahibi olup olmadığı, ben de soru işareti bıraktı. Nedenlerini aşağıda sıralıyorum.

1-Evrimin bir bilinci yoktur, mükemmel canlı diye bir şeyi yaratma peşinde değildir. Zaten mükemmel canlı diye bir kavram da yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

2-Evrim, canlılık olduğu sürece sürekliliğini devam ettirecektir. Şu an bile, tüm canlılar, ara tür veya geçiş formudur.

3-Evrim, yanılgıya düşmüştür veya en doğruyu bulmuştur gibi kavramlar ile tanımlanamaz. Değişen çevre şartlarına en iyi uyum sağlayanlar türler, farklı seçilim baskıları ile hayatta kalır veya yok olurlar.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Joseph Joestar
Evrim diye nicesine sarılmış üye

İlgili paragrafta bilimle ilgili bir çelişki yok. ''Büyük Yaratıcı Fikri'' bilimin içerisinde değildir. Yazar bilimin içinden bir konuyu(evrim) kullanarak bilimin dışındaki bir konuya muhalefet etmiş. Tabi Kosmos'un yazıldığı dönem, yazarın içinde bulunduğu çevre ve durum, ilgilendiği konuları ele almadan neden bu yolu tercih ettiğini söylemek zor.

Kozmos'u okumadım ancak diyebilirim ki popüler bilim kitapları, bilimsel makaleler değildir. İçlerinde bilimle ilgili olmayan konular bulunabilir. Kalem yazarın elinde istediği gibi kendi görüşünü ifade edebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yazarın ilgili paragraftaki yazısı bilimle çelişkili değildir ama bilimle alakalı da değildir.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close