Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Argümantatif Mantık Hatası
Yüklü Soru 1 moderatör tarafından eklendi
Argümana doğrulanmamış varsayım veya varsayımlar katmaktır.
 • 1. Öncül | Belirsiz Öncül!
  Fiziksel güç ve zeka arasında nedensel bir ilişki bulunur.
 • 2. Öncül | Belirsiz Öncül!
  Fiziksel güç ve kısa boy, zekilik ile ilişkilidir.
 • 1. Sonuç | Hatalı Sonuç!
  O halde soru; kısa, zayıf, kas yapısı olarak güçsüz erkeklerin kas yapısı güçlü, uzun, kalıplı erkeklere göre daha zeki olduğu yükü ile sorulmalıdır.
2
Mantık Hatasını Göster
İçeriği Göster
Anonim
Anonim Üye
2

Kısa, zayıf, kas yapısı olarak güçsüz erkeklerin kas yapısı güçlü, uzun, kalıplı erkeklere göre daha zeki olmasının sebebi nedir?

649 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
306K UP
Toprak Mühendisi

Bu konuda bir neden-sonuç ilişkisi yanılsaması var.

Genetik olarak zeki olmak diye bir şey olup olmadığı şüpheli. Yani zeki insanların çocuğu zeki olur, zeki olmayan insanların çocukları aptal olur diye bir ayrım yok.

Tüm Reklamları Kapat

Fiziksel özelliklerin çoğu ise kalıtsal gerçekten. Anne baba uzun ve iri ise çocuğun küçük olması daha düşük olasılık, geçmiş atalarından gelen bir genetik etki yoksa.

Buna göre zeka, direk beden yapısı ile ilgili diyemeyiz. Gayet zeki bir ton iri yarı insan var zaten.

Tüm Reklamları Kapat

Ama esas nokta, günlük hayata baktığımızda gerçekten böyle bir ayrımın var olması. Bunun temel sebebi de şu: Bu ikisinin de belirli açılardan sonradan geliştirilme şansı var ve insan doğuştan hangi açıdan daha avantajlı ise zaten yaşamı boyunca ona yatırım yapar genelde. Bu nedenle zaten zeki olanlar, yaşamları boyunca bedenlerine yatırım yapmıyor, bu nedenle bedenleri daha zayıf oluyor. Doğuştan çok zeki bir çocuğu, yüksek olasılıkla beyni ile üretim yapacağı bir alana yönlendirirsiniz. Doğuştan bedensel avantajı olan bir çocuğu da bedensel meslek ve üretimlere.

Bu nedenle de hayatı boyu beyni ile çalışan biri bedenini ancak yaşamını sürdürecek ve mesleğinin gerektirdiği kadar kullanır. Bu nedenle de bedeni ancak o amaçla biçimlenir. Ancak bedeni ile çalışan biri de beynini yaşamını sürdürecek ve mesleğinin gerektirdiği kadar kullanır. Bu nedenle de beyni de o amaçla biçimlenir. Bu ikilikte ne beyni işe çalışan illa çelimsiz, ne bedeni ile çalışan illa aptal olur demektir. Ama bu temel yaşamsal ve profesyonel farklılık da belirli ayrımlara neden olur. Ve işte bu nedenle çevremize baktığımızda böyle bir ayrım görüyoruz. Bu nedenle Celal Şengör, İlber Ortaylı gayet kilolu, hareket etmekte zorlanan, bedensel olarak pek sağlıklı ya da gelişkin görünmüyorlar mesela. Ama Michael Jordan, Clint Eastwood daha çok bedenleri ile çalışarak hayatları geçirmiş kişiler oldukları için geçkin yaşlarına rağmen fiziksel olarak inanılmaz derecede iyiler. Ama bunun sebebi Celal'la İlber'in doğuştan çelimsiz, Micheal'la Clint'in aptal olması değil. Özellikle bu kişileri örnek veriyorum ki Micheal da Clint de gayet zeki tipler. Öne çıkan vasıflarının belirli mesleklere ve uzmanlaştıkları mesleklerin gerekliliklerinin de fiziksel sağlığa daha fazla ihtiyaç doğurması. Hiç şüpheniz olmasın ki Celal ya da İlber'i çocuk yaşta spora ya da oyunculuğa, Michael ya da Clint'i çocuk yaşta bilime yönlendirseydiniz yine başarılı olurlardı. Burada ise devreye karakter, cesaret, irade, çalışma, azim, yetenek gibi olgular giriyor. Ve bunlar ne zeka ne beden.

Özetle... İnsan biraz da neye yatırım yaptığınız ile biçimlenen bir makine. Ve çok fazla bileşenden oluşuyor. Ayrımlar, dinamikler pek net değil. Hayli karmaşık. Çizgileri pek sert çekmemek gerekiyor.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Sağlıcakla.

5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Nusret Bayram Gülbahar
Araştırmacıyım.

Bu hususta pek araştırmam yok ancak fiziksel olarak üstün olmanın zekâya pek etkisinin bulunduğu zannetmiyorum. En baştan baktığımızda zekânın fenotip ile değil genotip ile alâkasının bulunduğunu ve doğuştan geldiğini, büyük ölçüde kalıtımın etkisinde belirlendiğini az çok biliyorum. Ancak yinede her kaslı erkeğin aptal olmayacağını ve her cılızın kaslı erkeklere göre zeki olmak gibi bir lüksü olduğunu zannetmiyorum.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close